Teisipäev, 18. juuni 2024
Uku Tampere ja videomeister Sten Ottep tõid uue Ford Fiesta ST tulikuumpära Varssavist Tallinna. Kaks päeva ja rohkem kui tuhat kilomeetrit väikese kurja auto roolis panid ajakirjanikud taeva poole palvetama: “Ideaalne kuumpära on valmis, palun nii hoida!”

1100 kilomeetrine roadtrip uue Ford Fiesta ST-ga Varssavist Tallinnasse tõestas peaasjalikult kahte asja: kiirus on see, millest Ford kõike teab ning uus Fiesta ST hot hatch on rafineeritult täiskasvanuks saanud.

Fiesta ja kähkusõitmine

1981. aastal ilmavalgust näinud Ford Fiesta XR2 võib pidada Fiesta ST vaimseks esiisaks. Ühtlasi oli see üks esimesi kuumpärasid kogu maailmas.

Umbes 800 kg kaalunud Fiesta XR2 1.6 liitrine vabalthingav mootor tootis natuke alla 100 hobujõu, kuid pakkus sellegipoolest kuhjaga sõidurõõmu.

37 aastat hiljem leiab uue Fiesta ST kapoti alt võimsust napilt alla 200 hobujõu, sealjuures on mootori töömaht praktiliselt sama kui esiisal. Uue Fiesta ST tippkiirus on 230 kmh, XR2 andis välja kuni 170 km/h. Auto kaalu ja mõõtmeid arvestades on need tippkiirused hirmutavad.

Närvikõdi jaoks see ju ongi

[pullquote]Hot hatch’i olemus on vajalikust võimsam mootor muidu nii tavalise luukpäraga auto küljes. Kaasa aidatakse pidureid ja vedrustust, visuaalset poolt timmivad spoilerid, suuremad veljed ning erinevad ehisdetailid. Tulemuseks on praktilises kestas lõbus ja ilus auto.[/pullquote]

Ford on kiiresti sõitmises alati käppapidi sees olnud: olgu selleks WRC sari või Ameerika muskelautod – nad on seda alati hästi teinud. Fordi sõiduautod on läbi aegade sõitjaid võlunud suurepärase juhitavuse ning sportlikkusega.

Asjatundmatu võib seda nimetada raskepärasuseks, oskajad aga hindavad Fordi konkreetsust. Juhi seisukohalt on tegu suurepäraselt sõidetava autoga.

Fiesta ST esimene põlvkond nägi ilmavalgust 2005. aastal. Paar aastat hiljem, kui olin endale autot valimas, ei mõelnud ma pikalt vaid võtsin toona kõigi saadaolnud toredate autode seast just selle. Sest Fiesta ST-s on olemas see “miski”, X faktor.

Minuga sama meelt olid profid arvustajad, kes leidsid, et kuigi Fiesta ST ei olnud kõige kiirem ega ägedama kiirendusega auto omas klassis, oli selle juhitavus terav(aim) ning (kõige) vahetu(m) ning selle sooritusvõime suurepärane. Juhitavus oli ja on selle auto kõige tugevam külg.

Miinuspoolena toodi esimese Fiesta ST puhul välja, et see on pisut rafineerimata ja kiirteel ning maanteesõidul pisut närvilisevõitu.

Uus Fiesta ST – küpsem, mugavam, ägedam

Uus Fiesta ST on võimsam, vaiksema sõitjateruumiga, kiirem, ökonoomsem ning mugavam. Kuigi see on endiselt väga jäiga vedrustusega, on kadunud endine närvilisus ja rafineerimatus. Asemele on tulnud kuulekus, täpsus ja tasakaal igas olukorras.

Fiesta ST ei ole endiselt segmendi kõige kiirem isend – kiirendus 0-100 km/h napilt alla 7 sekundi edetabeleid ei lõhu, kuid Ford on teinud muudatused ilma auto põhiolemust muutmata. Fiesta ST on jätkuvalt fantastilise juhitavusega vahetu sõiduriist, milles on olemas see miski, mida teistes kähkusõitjates ei ole.

Kuigi autost endast on saanud küpsem ja mugavam, on Fiesta ST-d juhtides jätkuvalt tunne nagu istuksid kardi roolis. Pole ime, et käänulistel teedel saab äratuse kusagil mu sees ikka veel säravsilmi maailma uudistav poisike…

Vaata Sten Ottepi imeilusat fotogaleriid siit

Puhtatõuline ent praktiline…sportauto!

Pärast 1100 kilomeetri pikkust reisi Varssavist Tallinnasse ja veel ühte päeva pealinna lähiümbruse teedel viskan õhku julge väite: Fiesta ST on puhtatõuline sportauto, mis boonusena pakub samasugust praktilisust nagu tavaline, ST lisandita Fiesta.

Kui vaja, kappab Fiesta rõõmsalt koos sõitjatega kooli ja poodi, aga kui tekib tunne, et tahaks veidi lustida, piisab ST elluäratamiseks vaid ühest gaasivajutusest. Siis paljastub ST kogenud sportlase hing, mis lubab sõiduakrobaatilisi trikke turvaliselt teha ka veidi kogenematumal juhil.

(Siinkohal soe soovitus: ärge hinnake oma võimeid üle vaid õppige sõitma enne kui ST-d ostma lähete. On kurb, kui auto võimalusi ära ei kasutata pelgalt sellepärast, et oskused jäävad napiks.)

Ühe olulisema muudatusena saab “ESP Off” nupu sisse ja välja lülitamise asemel valida Fiesta ST-s nüüd kolme eri sõiduviisi vahel. Süsteem on sama, mis jõhkardist suurema venna Focus RS puhul.

Mida kangemaks sõiduviis, seda raskemaks muutub ST rool ja seda tundlikumaks gaasipedaal. Rajasõiduks mõeldud režiim, mille sisse lülitudes süttib ka vastav hoiatustabloo, muudab kõiki võimalikke seadeid nii, et kätte tuleks parim ringiaeg. Lisaks mootori sätungite muutumisele lähevad maha – mulle näib et täielikult – ka kaapeväldik ja külglibisemist ennetav seade.

Ent ka “normaalselt” sõites on Fiesta ST rool võrreldes teiste samalaadsete masinatega raskem ja selle võrra kindlam. Kui üldiselt võib ST juhitavust iseloomustada kui kardilikku, siis sportrežiimis keeratakse kõik näitajad punasesse ja üle võlli.

Lisavarustus on auto puhul alati üsna subjektiivne valik ent mõnel juhul leiab sellest rivist väga vajalikke vidinaid. Fiesta ST-le on nüüdsest (vähemalt osades riikides) võimalik juba tehasest juurde tellida Quaife poolt toodetud piiratud libisemisega diferentsiaal (LSD). Vanal Fiesta ST-l oli selle lisamine väga populaarne “aftermarket mod” ehk edasiarendus.

Kuigi proovisõidul kuiva teega ma piiratud libisemisega diferentsiaali igatseda ei osanud, võin kogemusest öelda, et talv, vihm ja muidu libedus tekitab juhis soovi seda appi hüüda. Seega soovitan võimaluse korral lisavarustusena Quaife LSD diferentsiaali tellida.

Rohkem tunneleid Tallinnasse!

Kui unustada ära, et Fiesta ST mootori hääle kostumist sõitjateruumi on kohendatud kõrvaliste vahenditega, siis objektiivselt pole auto jõuallika kõladele midagi ette heita. Hoopis vastupidi, see on täiesti fantastiline!

Kolm pooleliitrist silindrit toodavad üllatavalt madalat jõrinat ja lõpptulemus on meeliülendav! Kiirendustel paitab kõrva tugev mootorihääl, järsul gaasivabastusel ja käiguvahetustel kostub vallatuid popse ja prakse.

Iga möödasõit, iga foori tagant startimine, iga tunnel ja maa-alune parkla on kohad, kus kikkiskõrvu jäävad kuulama nii juht kui möödaminejad. Mida paremat tahtagi!?

Ahjaa, erinevalt eelmise (st teise) põlvkonna Fiesta ST-st on turbo viivitus muutunud vaevutuntavaks. Ja eraldi boonusena selles autoklassis – full racing režiimis on kiirendusel mootori hääles selgelt kuulda ka turbovilet. Supercool!

Seaduskuulekalt ja ökonoomselt

Helitaust ja kriminaalsed kurviläbimise kiirused ning lausa lollilt truu rool on need, mis juhi ST-ga üheks seovad. See väike kuri putukas teeb kiiresti sõitmise igas mõttes väga lihtsaks ja kogu komplekt ei lase juhil kivinäoga ringi vaadata. Mitte kunagi.

Fiesta ST tõelisi piire ei ole võimalik avalikel teedel kompida. Seadusega lubatud kiirustel püsib auto nagu liimitult ka kõige järsemates kurvides ning agressiivselt põhjagaasiga kurvide läbimine ei valmista sellele vähimatki probleemi.

Leedu ja Läti halbadel teedel võib kehvema seljalihasega tuju natuke ära nikastada küll – ehkki uus ST ei ole ammu enam närviliselt hüplik, annab kuumaastikul selle jäik vedrustus endast siiski valulikult teada. Ent mida suuremaks sõidukiirus, seda mugavamaks vedrustus. Eks tule oma selga ja tagapalesid treenida.

Küsite, mis on kõige lõbusam? Kõige lõbusam on kahtlemata Fiesta ST kolmas käik ning sellega 90-100 km/h kiirusel mööda (väga) käänulisi teid suristamine.

Ent sugugi mitte vähem oluline on kütusekulu – kui sõita ühtlaselt ja rahulikult, on üllatuslikult tegemist täiesti ökonoomse masinaga. Meie teekonnal Varssavist Tallinnasse kulutas Fiesta keskmiselt 6.1 liitrit 100 km kohta kuid sealhulgas on ohtralt tühikäigul tiksumist, kiirteid, ummikuid, möödasõite, tugevaid kiirendusi.

Seda toredam, et ökonoomsus ei tähenda lõivu maksmist suutlikkuse osas. Käik alla, kerge gaasivajutus ning pea igasuguse viivituseta saabub tõeline hullumaja. Jah, kindlasti on kiiremaid “tulikuumasid” ent kas need pakuvad Fiesta ST-ga sarnast juhisõbralikkust ja täpsust!?

Ma tahan, ma vajan!

Loodan, et Ford ei asu järgmiste ST põlvkondade puhul selle põhiolemust uuesti leiutama – praegu on leitud ideaalne tasakaal kõigi hot hatch’i põhiosaks olevate komponentide vahel ning praktika näitab, et kui jalgratast asutakse uuesti leiutama, keeratakse kõik tuksi.

Fiesta ST on välismaal väga populaarne toorik modifitseerimiseks. Huviliste seas sahistatakse, et Inglismaal on juba varsti saadaval ka “tuuningpakett,” mis ST-le vähemalt 30 hobust juurde toob.

Kui sul kähkusõitjat vaja pole, siis mine vähemalt proovisõidule. Ja kui kähkusõitjat vajad, siis odavamalt uut ja vähemalt sama head kähkusõitjat EI SAA!

Esimesed uued ST-d jõuavad ostjateni sügisel, endale saab ta soetada umbes 25 000 euroga. Rõõmu, õnne ja lisavarustust on seal täiega.

Video ja pildid: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN