Esmaspäev, 15. juuli 2024
Üks mootor ja üks käigukast, kaks veoskeemi
Pikk nimekiri juhiabisid baasvarustuses
Hind alates 40 000 eurost.

2018. aasta sügisel esitletud neljanda põlvkonna Hyundai Santa Fe valimine on ostja jaoks tehtud lihtsaks. Välja käidud raha eest saab vastu ameerikalikult mugava, pika garantiiga, vastupidava ja üllatavalt võimeka linnamaasturi.

Lihtne valik

Kuna esialgu pakutakse Hyundai Santa Fe aiste vahele vaid ühte, 2.2-liitrise töömahuga ja 200 hj arendavat diiselmootorit koos 8-käigulise automaatkastiga, siis jääb ostjale vaid üks suurem valik – kas esiveoline või nelikveoline isend.

2019. aastal peaks jõuallikate valikusse lisanduma 2-liitrine ja 185 hj arendav diiselmootor, aga Maarjamaal hetkel sellist veel ei saa. Millal tuleb, ei tea.

Erinevate veoskeemide hinnavahe on umbes 2000 eurot. Kui võrrelda odavaimat esiveolist kõige soodsama nelikveolisega, on nende kahe vahe koguni 6000 eurot.

Soodsaim nelikveoline Santa Fe maksab 46 000 eurot. Siin tuleb tähele panna, et nende kahe varustustase ei ole võrreldav – nelikveolisel versioonil on standardis rohkem lisavarustust.

Esiveoline versioon pakub kolme varustustaset – üks nö odavversioon nimetusega Comfort, natuke kõrgem varustustase Style ja tipptase nimega Premium. Nelikveolisel säästuversiooni ei ole, valikus ongi vaid Style ja Premium.

Kui pehmetele teedele ja teedeta maastikule ronimise plaane ei ole ja raskeid kärusid pole tihti vaja sikutada, on esiveoline linnamaastur igati õigustatud valik, sest nii on autol kaalu vähem ja kütusekulu pisem.

Samas on ka nelikveolise keskmine kütusekulu ca 7-8 liitrit sajale igati mõistlik ja hinnavahe esiveolise ja nelikveolise vahel praktikas nii väike, et stabiilsema sõidu, muretuma käruvedamise ja järeleproovitult üllatava läbivuse eest ei tohiks küll kahju olla natuke rohkem maksta – kui juba niigi 40+ tuhat eurot maksva auto ostmine päevakorras on.

Baasvarustuses kõik vajalik

Proovisõidu Santa Fe oli kõigi kellade ja viledega: tippvarustuses autol oli lisade lisana panoraamkatus (995 eurot) ning lisavarustust nagu näiteks isereguleeruv tagavedrustus, täisvaatemonitor jpm. Hinnalipik sel autol näitas napilt alla 50 000 euro.

Ent Hyundai Santa Fe võib osta kõhklematult ka kõige madalama varustustasemega versioonis, sest kõik vajalik on auto pardal olemas.

Moodsate juhiabide nimekiri standardis on pikk. Muuhulgas on olemas sensoriga kojamehed, kohanduv kiirushoidik, roolisoojendus, tagaistmete soojendus, 7-tolline puutekraan koos tahavaatekaameraga, täisautomaatne kliimaseade jpm.

Style varustus lisab grammi võrra vingema infolusti, leed-esituled, elektrilise tagaluugi, nahkkattega istmed ja tumendatud klaasid, võtmeta sisenemise ja muudki.

Premium-tase, nagu nimigi ütleb, keerab vinti veidi ülegi. Tippvarustuses autol on peal näiteks Krelli audio- ja navisüsteem, 19-tollised veljed, kurvitulede funktsioon, esiklaasinäidik ja veel mitmeid muid igapäevaselt ehk mitte nii vajalikke ent mugavust lisavaid vidinaid.

Mägipidur ja nõlvalt startimise abi, nagu ka veojõudu esi ja tagasilla vahel 50/50 suhtesse lukustav süsteem kuuluvad Santa Fe standardvarustusse.

Kaamera- ja radaripõhine kokkupõrkehoiatus, autode-, jalakäijate ja jalgratturite tuvastussüsteem, ees ja taga parkimisandurid, reahoidja ja pimenurga jälgija on Santa Fe’l juba baasvarustuses.

Samm kaugemale ohutuses

Ühte ülevaatesse kõike saadaolevat lahti kirjutada on keeruline. Meelde tuleb jätta see, et Hyundai Santa Fe saab varustada peale kõiksugu mõeldavate elektrooniliste abimeestega.

Kui viriseda, siis selle üle, et infrapunaga öönägemisseadet ei pakuta ning sellise varustusega auto võiks olla juba rohkem  online, kui ainult mobiiltelefoniga ühendumine Apple CarPlay kaudu.

Märkimisväärseim lisa, mis võiks olla kõigil autodel, aga mida praktikas kohtab harva, on tagaistme nutikas lapselukk. Süsteem jälgib lähenevat liiklust ning ei lase tagumist tänavapoolset ust seestpoolt avada juhul kui lähenemas on mõni sõiduk.

Samuti toimib fantastiliselt tagumine ristuva liikluse tuvastamise süsteem, mis ei tuvasta parkimiskohalt või hoovist välja tagurdades ainult autosid vaid tunneb ära ka jalakäijad ja jalgratturid.

Kohati tundub, et abi on isegi liiga ettevaatlik – peanahka läbistava helisignaaliga hoiatab see ka teisel pool teed kõndivate inimeste eest.

See pole tegelikult halb, sest nii oskab juht tagurduskaamera ekraanilt inimest otsida. Helilise hoiatuse saab vaigistada, ka visuaalsed osundused on piisavad juhi tähelepanu tõmbamiseks.

Avarust ja ruumi

Näitajate poolest on Hyundai Santa Fe suurekondiline linnamaastur. “Suurekondilisus” tähendab muuhulgas seda, et tavaasendis ligi 550 liitrise pagasiruumi põhjast saab välja tõsta veel kaks lisaistet. Istmed alla klappides kasvab kaubaruum 1,6-kuupmeetriseks.

Hyundai on võtnud Santa Fe 4770 mm pikkusest välja maksimumi, sest avara olemise leiab nii esiistmetelt kui ka tagaistmelt ja seest tundub auto palju suurem, kui välismõõtmed arvata lubavad.

Kärusikutajatele on pakkuda pigem hea uudis – autole saab sappa haakida kuni kahetonnise piduritega haagise ja seda nii esi- kui ka nelikveolises versioonis. See on talutav tulemus, mis kõneleb ühtlasi sellest, et Santa Fe ei ole ka ise kergkaallane.

Sõltuvalt varustusest on auto tühimass 1800-2000 kg, mis tavasõidul küll kuidagi tunda ei anna. Pehmemale teele või pinnasele keerates tuleb auto kaalu aga meeles pidada.

Vaata siit, kuidas mahutada Santa Fe-sse suuri asju, näiteks kuuske:

Mitte ainult linnamaastur

Hyundai räägib Santa Fe nelikveo süsteemist, mis suudab veojõu vastavalt sõiduoludele automaatselt 50:50 esi- ja tagasilla vahel lukustada (või siis olla 100% esiveoline) ning vallutada kuni 40% nurgaga tõuse.

Laitse Rallypark’i maastikusõidurajal leidsimegi sobivalt kõrge, umbes 40-45 kraadise nurga all künka, kus lubatut järele proovida.

Ilmselt on kõnealune tõus üle 45-kraadise nurgaga, sest otse tõusule sõita ei olnud võimalik – auto esistange alumine serv jääb maapinna taha kinni. Santa Fe nina on üsna pikk ja stange “alahuul” ulatub kaugemale ette, see seab maastikusõidul piirid.

Diagonaalis saime kenasti autot kriipimata tõusule ning Santa Fe ronis mäest üles mängleva kergusega. Ei mingit kaapimist ega suuna otsimist. Kliirens oli igati piisav, et tõusu lõppedes põhja kraapimata mäe harjale jõuda.

Automaatne mägipidur toimis alla tulles sama eeskujulikult ning ka see sooritus jäi draamavabaks. Kuna maapind oli osaliselt külmunud, siis rehvide lõhkumise kartuses erinevatesse mülgastesse ronima ei läinud.

Kuid nii kergejalgne sooritus tugeval tõusul veenab, et maasturit on selles linnamaasturis vähemalt sama palju kui linna. Ronija mutt!

Lihtne ja asine auto

Tänapäeval on kõik uued autod nii palju ühesugused, et vaimustuda ja mastaapseid erinevusi leida on kohati keeruline.

Hyundai Santa Fe üllatas künkavallutusega, kuid veelgi olulisem on ameerikalik mugavus, mida see auto küllaga pakub.

Sõna “linnamaastur” taha peidetavad mahtuniversaalid kipuvad olema natukene liiga jäigad. See on okei kiirteel, aga Eesti ebaühtlastel teedel muutub olemine ebamugavaks.

Santa Fe triigib teede ebatasasused siledaks ja teeb sellega silmad ette mõnelegi noobelklassi masinale. Boonuseks on sõitjateruumi vaikus, mis paneb igast veidigi lärmakamast olukorrast tagasi autosse tormama.

Pehmus ei ole vedelus – roolitunnetus on nagu ühel euroopalikul autol olema peab. Konkreetne, aga mitte närviline.

Nelikveo iseloom libedal ja lumisel teel on pigem ülejuhitav, hoolimata sellest, et veojõudu saab eelistusena esisild.

See tähendab, et julge gaasivajutusega saab libedates kurvides harrastada ka jõulibisemist – elektroonilise stabiilsuskontrolli saab välja lülitada nii, et külglibistamine on võimalik. Ja seegi ei nõua mingit pingutust. Proovitud.

Hyundai Santa Fe

Kokkuvõtvalt

Hyundai Santa Fe pakub kõige laiaulatuslikumat garantiid – 7 aastat ilma läbisõidupiiranguta – kõrgtasemel viimistlust ja mugavust.

Lisaks sellele on värskemate aastakäikude Santa Fe’d tõestanud end vastupidavate sõidukitena mitte ainult paberil.

Proovisõidu kütusekulu keskmine 7-8l/100km kohta on auto suurusklassi, veoskeemi ja massi arvestades pigem väike. Mootori sissesõiduperioodi lõpuks langeb kütusekulu tõenäoliselt veelgi.

Kuigi tippvarustuses Santa Fe umbes 50 000 eurone hind võtab korraks kukalt kratsima, tuleks mõelda, kui pikaks ajaks autot soetama hakata – sellel masinal on olemas kõik vajalik pika ja muretu suhte loomiseks.

Autot tagasi andes jäi kummitama mõte, et just selle autoga tahaksin igapäevaselt sõita. Hyundai Santa Fe on universaalne masin igaks mõeldavaks vajaduseks, milles on hea olla ja millega on mõnus sõita. Isiklikuma poole pealt – ilus on vaadata ka.

Pildid: Uku Tampere. Video: tootja

KOMMENTEERI SIIN