Teisipäev, 22. aprill 2025
Jeep Avengeri esmaesitleti 2022 aastal ning see on esimene Jeep, mis on valmistatud Stellantise STLA Small platvormile. Samal platvormil põhineb ridamisi teisigi mudeleid, näiteks Peugeot 2008 ja 208 ning Opel Corsa ja Mokka.

Jeep Avenger võitis 2023. aastal minule üllatuslikult Euroopa aasta auto tiitli, samuti valiti auto samal aastal ka maailma naiste aasta autoks.

Tehnilised andmed

Kui minu kolleeg Indrek Jakobson proovis 2024. aasta kevadel elektrilist Avengeri, siis minul oli võimalus aega veeta hübriidse versiooniga. Stellantise uus Hybrid 48 V süsteem kombineerib 1,2-liitrise turbomootori ja elektriajami, mis pakuvad koguvõimsust 74 kW/100 hj. Käigukast on kuuekäiguline topeltsiduriga e-DCT 6, jõud jõuab vaid esiratastesse.

Jeep Avenger

Tavalisel sõidul töötavad sisepõlemismootor ja elektriajam koos. Kui madalatelt pööretelt järsemalt kiirendada, silub elektriajam bensiinimootori pöördemomenditühimiku; pidurdades lülitatakse sisepõlemismootor välja ja elektrimootorist saab generaator, mis laeb vasaku esiistme all paiknevat 48 V akut.

Avengeri pikkuseks on märgitud 4084 mm ja laiuseks 1776 mm. Pagasiruumi suuruseks lubatakse 380 liitrit, istmeid kokku klappides 1277 liitrit. Auto pagasiruum on hästi kasutatav, asju on pagasiruumi mugav paigutada ning samuti omab pagasiruum topeltpõhja võimalust.

Jeep Avenger, Kaur Kotkas

Välimus

Avengeri esiosa näeb margile omane välja, iluvõre on Jeepile omaste tunnustega. Avengeri tuled on poolitatud disainiga – ühel pool päevasõidu- ja teisel kaugtuled. Huvitava lisana on eesmisel kaitseraual vanaaegse Willise esiosa meenutav ehisdetail.

Jeep Avenger

Proovisõiduauto puhul hakkavad kohe silma must katus ja mustad peeglikatted. Huvitava lahendusena on tagumiste uste lingid viidud ukse serva, akna kõrvale – nagu näiteks vanematel Honda Civicutel või Alfa Romeo 156-l.

Tagaosa on autol üpriski mänguline, tagatulede disainis näeb viiteid automargile, samuti annabvad taga vürtsi juurde alumiiniumist kaitseraud ning jõuline summutiots.

Jeep Avenger

Sõitjateruum

Autosse sisse istudes võtavad reisijaid vastu nahast istmed, juhiiste teeb soovi korral ka kerget massaaži, mida eriti tunda pole. Üldjoontes on istmed mugavad, rool jätab sportliku mulje.

Jeep Avenger, Kaur Kotkas

Juhi ees on olulisema sõiduinfo jaoks digitaalne näidikupaneel, mis on mitmel moel konfigureeritav. Näidikupaneeli kõrval on multimeediasüsteem, mille kasutamine oli algul natuke keeruline, aga paari päevaga saab sellega kenasti sina peale. CarPlay ja Android Auto on muidugi juhtmevabad, ekraani alla on loodud ka otsetee nupud. Keskkonsoolil asuva kliimapaneeli juhtimiseks on füüsilised nupud.

Jeep Avenger, Kaur Kotkas

Käigu valimiseks mõeldud klahvid on paraku toodud väga ebamugavasse kohta, täiesti keskkonsooli alla ja keegi arvas, et hea mõte oleks “Drive” juhist võimalikult kaugele viia.

Sõitjateruumis valitsevad pinnad on täielikult plastikust, mingisuguseid pehmeid materjale ei leidu. Tagaistujate olud ei ole eriti avarad, tagaistmed on reaalselt kasutatavad ainult lastele või väiksemat mõõtu täiskasvanutele.

Sõiduomadused

Avengeriga sõita oli üllatavalt hea – vedrustus oli timmitud täpselt parasjagu jäigaks, nii et auto ei põrutanud liigselt, aga samas ei olnud kere kõikumisi. Roolisüsteem annab samuti täitsa viisakat tagasisidet sellest, mis tee peal toimub.

Antud hübriidajam suudab Avengeri enam-vähem viisakalt edasi liigutada, kuigi maanteel oli ikkagi aru saada, et tegu on pigem linnaautoga. Üle 90 km/h sõites on kosta häirivat rehvimüra ja samuti tõusevad mootori pöörded küllaltki kõrgele.

Jeep Avenger

Juhiabisüsteemid toimivad autol kenasti, paraku saab tülika piirkiiruse hoiatuse välja lülitada ainult siis, kui süvened menüüde rägastikku.

Samuti oli pisut kaootiline kaugtulede ümberlülitamise abiline, mis töötas vahel nii nagu ta õigeks arvas. Ka lähituled olid pisut nõrga valgusvihuga.

Minu keskmiseks kütusekuluks Avengeriga kujunes 6,3 liitrit “sajale”.

Jeep Avenger, Kaur Kotkas

Hinnad

Hübriidse Avengeri hinnad algavad 26 990 eurost, minu kasutuses olnud tippvarustuses auto maksis 31 490 eurot. Hinnakirjaga saab lähemalt tutvuda siin.

Proovisõiduki registrerimismaksuks kujuneb 710 eurot ja aastamaksuks umbes 41 eurot. Kõige odavama elektrilise mudeli saab osta 39 990 euro eest. Selle aasta sees lisandub ka nelikveoline versioon.

Kokkuvõte

Avenger sobib inimesele, kes elab äärelinnas ning ei sõida igapäevatoimetuste tegemiseks eriti maanteel, linnas sõitmiseks on Avenger igati sobilik sõiduk. Isiklikult soovitaksin proovida ka täiselektrilist varianti, eriti kui enamus sõite jäävad linna või lähiümbrusse.

Kuigi Avenger näeb välja rohkem maastur kui ta tegelikult on, on üldjoontes tegu igati tubli linnamaasturiga, kui mõne miinusega leppida suudate.

Jeep Avenger, Kaur Kotkas

Plussid
  • Välimus
  • Sõiduomadused
Miinused
  • Liiga palju plastikut sõitjateruumis
  • Ergonoomikavead
  • Ruumikus tagaistmel
  • Tuled

Fotod: Jeep, Kaur Kotkas

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.