Teisipäev, 22. aprill 2025
Kui mõni auto on saanud endale “kindla peale mineku” maine, siis Maarjamaal on see Subaru Forester. Kas menuki kuues põlvkond suudab oma legendaarset vastupidavust ja praktilisust säilitada ja uuele tasemelegi viia?

Subaru Forester on olnud pikka aega üks usaldusväärsemaid valikuid neile, kes hindavad turvalisust, praktilisust ja võimekust sõita ka kehvematel teedel. Uus mudelipõlvkond tuleb meile täiustatud tehnoloogiate, värskendatud disaini ja oluliselt suurema sõidumugavusega. Aga kas need uuendused suudavad Foresteri atraktiivsust säilitada?

Põhjust pingutamiseks nagu oleks. Alates 1997. aastast, kui ilmavalgust nägi Foresteri esimene põlvkond, on neid kaubaks läinud ligi viis miljonit – ja Subaru ei kuulu maailma suuremate autotootjate hulka.

Eelmisel aastal tõusis Subaru esimest korda isegi Consumer Reportsi kõige usaldusväärsemate kaubamärkide edetabelis esikohale, lõpetades sellega Lexuse pikaajalise domineerimise. Eestlaste Subaru-lembusest pole mõtet isegi rääkida!

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Rohkem iseloomu ja moekam kujundus

Forester on tähelepanuväärne selle poolest, et tegu on igava autoga. Igav seest ja väljast ning õnneks igav ka seetõttu, et remonditöökodades pole tihti teravaid elamusi otsimas vaja käia. Paraku tähendas lihtne kastikujuline kere, et põnevate disainilahenduste otsijad vaatasid lihtsalt mujale.

Samas tähendab see, et Taevasõel ei soovi võtta riske ja ostjate ilumeele kallal eksperimenteerida (kas autonina kujustuse sarnasus Fordide omaga on juhuslik, pole teada). Revolutsioon jäi ära ning kuuenda põlvkonna auto säilitas eelkäija põhijooned, ehkki paisumisest ei pääsenud temagi – 3 cm pikkuses ja 1,5 cm kõrguses.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Autole on püütud anda märksa jõulisem ilme. Esiosas domineerivad suurem iluvõre ja kitsamad LED-esituled, mis annavad eelmisest mudelist veidi agressiivsema hoiaku. Kere on veelgi kandilisem, rõhutades Foresteri maastikusõidupärandit – ümarad vormid on pehmodele! Uued värvivalikud ja stiilsemad valuveljed käivad loomulikult asja juurde.

Subaru ei läinud siiski liiga kaugele – Foresteri tuttav ja praktiline siluett on endiselt äratuntav, ehkki võrreldes eelmise mudeliga muudeti pisut proportsioone. See tähendab, et suured aknad tagavad jätkuvalt suurepärase nähtavuse ja rattakoopad on endiselt plastkatetega, et kaitsta keret kriimustuste eest kruusateedel.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Kaasaegsem sõitjateruum

Kui uus Forester on oma väliskujult tasapisi sulandumas linnamaasturite halli massi, siis sisemuses on muutused samas suunas – ja see pole üldsegi halb! Forester on alati olnud pigem praktiline kui luksuslik, kuid nüüd on püütud mõlemat maailma ühendada. Keskse koha hõivab nüüd Fordilik (jälle!) 11,6-tolline infolustisüsteemi ekraan, mille graafika ja reageerimiskiirus on eelmiste mudelitega võrreldes suur samm edasi. Üle õhu toimetavad Apple CarPlay ja Android Auto on tänapäeval iseenesestmõistetavad.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Suur ekraan ja suured ikoonid tähendavad, et neile saab pihta ka keerulisemates teeoludes ning ka nupud pole kuhugi kadunud, sõidurežiimide valik käib aga ekraani pealt, mitte keskkonsoolist. Algul tundus, et kõik oluline on kusagil sügavustes peidus, kuid tegelikult väga kiiresti kättesaadav.

Sisemuses kasutatud materjalid on vastupidavad ja kergesti puhastatavad – ideaalne kombinatsioon neile, kes armastavad looduses seigelda. Istmed on mugavad, pakuvad head külgtuge ja kõrgem isteasend tagab suurepärase nähtavuse. Tagareas on ruumi piisavalt ka pikematele reisijatele ning panipaiku leidub rohkelt.

Subaru on ka ohutuse osas mitu sammu edasi astunud – isegi sedavõrd, et võiks ühe tagasi teha. EyeSight juhiabisüsteem pakub küll paremat jalakäijate tuvastust, automaatset hädapidurdust, sõiduraja hoidmise tuge ja paljusid muid turvafunktsioone, kuid sõitu alustades tuli kõigepealt välja lülitada juhi tähelepanu kontroll ning seejärel sai sõitma hakata. Vastasel juhul reageeris süsteem lihtsalt üle ja segas näidikute jälgimist.

Lihtne ja töökindel jõuallikas

Siin jääb Forester oma juurtele kindlaks. Ehkki Ameerikas pakutakse 2,5-liitrist bokserit, siis Euroopasse jõudvad Foresterid on varustatud eranditult kaheliitriste jõuallikatega. Viimane omakorda on ühendatud poolhübriidsüsteemi, variaatorkäigukasti ning Subarule igiomase pideva nelikveosüsteemiga.

Kui elektrimootori võimsus on jäänud samaks (12,5 kW/16,7 hj), siis sisepõlemismootori oma on isegi langenud, arendades vaid 101 kW/136 hj ja 182 Nm. See tähendab, et kuigi auto mass on eelkäija omaga võrreldes väiksem (ülipositiivne!), siis 12,2 sekundit “sajani” nõuab tänapäeva juhilt rahulikkust ja pikka meelt.

Selle kombo teeb eriti „nauditavaks” CVT-käigukast, mida Subaru ise nimetab Lineartronicuks. Ühelt poolt on see mõistetav, kuna on odav toota ja säästab kütust ning teiselt poolt on Subaru kliendid üleilmselt ühed eakamad, kel oma kiirustamised juba kiirustatud. Aga maanteel tahaks ikkagi pisut nobedamaid möödasõite.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Uue Foresteri kütusekulu on Subaru kohta mõistlik – peamiselt maanteel ja rangelt kiiruspiirangute kohaselt sõites jäi proovisõidu keskmine kulu umbes 7,5 liitri kanti 100 km kohta. See on Subaru kohta igati konkurentsivõimeline, kuid mõistagi ei konkureeri Milleri tsüklis toimetavate Volkswageni Grupi autode kulunäitudega.

Samas öeldakse, et Subaru ostja jaoks on kütusekulu kusagil väga kaugete prioriteetide hulgas, kindlasti mitte TOP3-s. Sellega tuleb tõenäoliselt nõustuda, sest vastasel juhul neid autosid müüa ju ei õnnestuks.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Rahulik ja enesekindel sõit

Forester ei ole sportlik, kuid selle rooli taga tunneb peaaegu iga juht end kindlalt. Üsnagi pehme vedrustus suudab edukalt siluda teekonarusi, ehkki õhkvedrustuse rafineeritust sealt otsida ei maksa. Kuid 22 cm kliirens ja püsiv nelikvedu teevad Foresterist suurepärase valiku neile, kes armastavad looduses pisut raskemates tingimustes matkata.

Nelikvedu pakub mitmeid sõidurežiime, mis aitavad kohandada auto käitumist erinevatel maastikutingimustel ning kirsiks tordil on loomulikult X-Mode režiim. Ehkki Forester pole mõeldud karmiks off-roadiks, suudab see rahulikult hakkama saada nii libedal teel, lumes kui kergematel metsaradadel.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Rool on täpne, küll mõnevõrra kerge, ent see muudab linnas manööverdamise lihtsaks. Tänu suurtele akendele ja kõrgele isteasendile on nähtavus suurepärane, mis parandab juhi kindlustunnet ka kitsastes parklates või keerulisemates maastikuoludes.

Samas tähendab kõrge auto paratamatult ka tuulemüha ning selle vastu on päris keeruline midagi ette võtta. Ja kui Subaru räägib eelkäijaga võrreldes tunduvalt vaiksemast sisemusest, siis ses osas on tal tuline õigus, ent jätkub ka arenguruumi. Samas jällegi ilmselt ei kuulu sõitjateruumi vaikus Foresteri ostjate esimeste prioriteetide hulka.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Kokkuvõtteks – kas legend jätkub?

Kuuenda põlvkonna Subaru Forester ei too endaga kaasa revolutsiooni, mis polegi vajalik, selle auto põhiväärtused peituvad jätkuvalt töökindluses ja praktilisuses. Uuendatud disain ja kaasaegsem tehnoloogia koos pideva nelikveoga muudavad „metsamehe“ üheks turvalisemaks ja mugavamaks valikuks peredele ning aktiivse eluviisiga autojuhtidele.

Kuigi sel võib puududa Saksa rivaalide peen ihaldusväärsus, on Forester üks neist autodest, millel on mingil põhjusel raevukalt lojaalne kliendibaas, eriti Eestis ja Lätis. Aga mida rohkem aega sellega veedate, seda rohkem hindate selliseid asju nagu hõlpsasti ligipääsetav pakiruum ja pikk varustuse nimekiri, ja seda isegi siis, kui Eyesight vahepeal töötamise lõpetab.

Subaru Forester, Indrek Jakobson

Subaru linnamaastur on auto, mis teeb oma asjad vaikselt ära ilma seda katustelt kõvahäälselt karjumata. See pole kõige kiirem ega kõige uhkem valik, kuid kindel ja praktiline tööloom, mis ei jäta keerulistes oludes hätta.

Kui otsite sõiduvahendit, mis on end aastakümnetega tõestanud nii igapäevases linnaliikluses kui ka metsateel, tasub Subaru Forester kindlasti proovimist. Varustuse ja hinnakirja leiab iga soovija siit.

Meeldis:
  • Usaldusväärne pidev nelikvedu
  • Mahukas ja praktiline sõitjateruum
  • Hea nähtavus juhikohalt
  • Hind
Ei meeldinud:
  • Janune bensiinimootor
  • Uimane CVT-käigukast
  • Liiga tüütu EyeSight

Fotod: Indrek Jakobson

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.