Olen 21-aastane noormees ja alustasin autoajakirjaniku karjääri alles natuke aega tagasi. Selle ajaga olen proovinud kõiksugu autosid, kuid mitte oma kangelast.
Poole aasta jooksul olen põnevamatest autodest sõitnud näiteks Alfa Romeo Giulia, BMW 3. seeria ja Honda Civic Type-R-iga, endal samal ajal mõtetes vasardanud ainult see üks bränd, mille proovimisest olen kogu aeg unistanud. Loomulikult on selleks kõikvõimas Porsche.
Ajalugu
Minu esimeseks Porscheks osutus Cayenne – auto, mis päästis 2002. aastal Porsche pankrotist. Kui antud mudel tootmisliinilt maha veeres, sai autotootja kõvasti kriitikat: lisaks sportautotootja “langemisele” linnamaasturite tootjate hulka ei meeldinud ajakirjanikele ja klientidele ka Cayenne’i välimus. Teine Cayenne nägi ilmavalgust 2010. aastal ja sai välimuselt juba palju kenam, kolmas põlvkond saabus 2017. aastal.
Meie loo peategelane on kolmanda põlvkonna auto, mis sai 2023. aastal küllaltki suure värskenduse.
Põhilised uuendused:
- Uuenenud mootorivalik – Cayenne S puhul asendati 2,9-liitrine topeltturboga V6 4-liitrise topeltturboga V8-ga
- Esiosa muudeti sportlikumaks, uued HD-maatriks-LED tuled
- Taycanilt pärit Porsche Driver Experience sõitjateruum, kõrvalistujale saab tellida oma ekraani
Tehnilised andmed
Proovisõiduautoks sattus Cayenne E-Hybrid Coupe, mida liigutab edasi 3-liitrine V6 turbo bensiinimootor, mis arendab 224 kW ja 420 Nm, lisajõudu annab 130 kW ja 460 Nm arendav elektriajam. Kombineeritud võimsuseks arendatakse 346 kW ja 650 Nm, kiirendust “sajani” lubatakse 4,9 sekundiga. Jõud saadetakse kõikidesse ratastesse läbi 8-käigulise automaatkasti.
Cayenne on 4,9 meetrit pikk, 1,9 meetrit lai ja kaalub 2455 kilogrammi. Pagasiruumi mahuks märgitakse hübriidversioonil 434 liitrit, kes aga tahavad rohkem pagasit vedada, peavad leppima tavaversiooniga, mis mahutab 592 liitrit.
Pagasiruumi on asju panna üpris mugav, kuna tänu õhkvedrustusele saab auto taguotsa madalamaks lasta. Pagasiruumi põrand on sile ja pagasiruumi kate tõuseb luuki avades kohe üles.
Cayenne Coupe põhirivaalideks on Audi Q8, BMW X6, Mercedes-Benz GLE Coupe ja teatud mööndustega ka Lamborghini Urus.
Välimus
Cayenne’i välimus muutus mudeliuuendusega kõvasti teiste Porschedega sarnasemaks. Kõige suurema muutuse läbis eelmainitud esiosa, mis on sportlik ja jõuline. Esimesena jäävad silma kandilised nelja valgusribaga esituled. Esimese õhuvõtuava juurde on pandud üks LED-riba, mis täidab päevasõidutulede ülesannet. Lisaks tuledele torkab silma ka äärmiselt massiivseks tehtud iluvõre.
Külje pealt ei ole mudeliuuenduse käigus autot muudetud. Kupee-Cayenne’i puhul torkab silma tagaaknal asetsev tiib ja muidugi ei saa mööda vaadata ka suurtest velgedest, mis proovisõidukil olid 21-tollised.
Porsche pakub velgedele äärimiselt paljusid konfigureerimisvõimalusi erinevate värvide näol – saadaval on isegi kuldsed veljed, mis meenutavad Subaru paremaid aegasid.
Tagaosas domineerib VW grupile omane kogu auto laiune tagatuli, mille alla on esinduslikult kirjutatud Porsche, mis minu hinnangul on stiilne valik. Sportlikkust lisab teatud kiirusel üles tõusev spoiler. Proovisõiduauto Sport-Design pakett muudab auto üleüldiselt natuke ülbemaks, lisades muuhulgas massiivsena mõjuva nelja väljalasketoruga tagumise põrkeraua.
Sõitjateruum
Kui välimistest uuendustest me eriti rääkida ei saa, siis sisemuses on hoopis teised lood. Sõitjateruumis on nüüd kõik digitaalne ja ekraane saab soovi korral lausa kolm, üks nendest läheb kaasreisija silme ette.
Käigukang on liikunud keskkonsoolilt rooli taha.
Autosse sisse istudes märkate kohe suurt digitaalset näidikupaneeli, mis on kena pildiga ja laialdaselt konfigureeritav. Selle kõrval on samuti kena graafikaga ekraan multimeedia juhtimiseks, aga alguses on seda pisut keeruline kasutada. Huvitava lisana sai selle ekraani pealt vaadata ka Youtube’i videoid. Kliima reguleerimiseks kasutatakse veel jätkuvalt füüsilisi nuppe, mis on positiivne.
Proovisõiduauto oli varustatud ka esiklaasinäidikuga, mis on samuti suures ulatuses konfigureeritav. Cayenne’il on ka mugav jahutusega juhtmevaba telefonilaadija.
Keskkonsooli mõlemale poole on pandud massiivsed käepidemed, millest on hea maastikusõidul kinni võtta – kui kellelgi selline hull mõte tuleb.
Proovisõiduautol olid kasutusel väga ilusast lillast nahast sportistmed, mis on 18 suunas seadistatavad, seega leiab igaüks endale väga mugava asendi. Eraldi sai reguleerida ka külgpolstrite jäikust.
Materjalid on loomulikult hinnaklassile omased ehk igal pool on ainult pehmed pinnad, soovi korral saab veel lisadena juurde osta kolme erinevat nahapaketti.
Tagaistujatel on langeva katusejoonega kerekuju kohta üllatavalt avarad olud, sest kolm täiskasvanut mahtusid ilma suurema vingumiseta ära – see on väga hea tulemus. Tagaistme mugavusele annab palju juurde ka fakt, et istmete seljatoe kallet saab muuta, samuti on kardaanitunnel küllaltki madal.
Sõiduomadused
Tuleme nüüd selle teema juurde, tänu millele Porsched kuulsad on. Muidugi on selleks suurepärased sõiduomadused ja need kehtivad ka Cayenne’i puhul.
Comfort-seades on auto äärmiselt mugav ja silub tänu õhkvedrustusele enamuse teelohke. Auto iseloom muutub aga täielikult, kui sisse lülitada sport režiim – auto muutub tunnetuselt klassi jagu väiksemaks, vedrustus muutub jäigaks, käiguvahetused brutaalsemaks, igale gaasivajutusele järgneb kiire reaktsioon ja hoogsalt minema kappamine.
Kere kaldumisi ei ole peaaegu üldse tunda, mis on nii suure ja raske auto kohta küllaltki ootamatu.
Sport-seades kostavad auto väljalasketorudest üpris ilusad hääled, kuigi varustuse nimekirjast ei leidnud eraldi pakutavat sportväljalaskesüsteemi.
Roolisüsteemis on leitud vägagi hea kompromiss, hea on sõita nii linnas igapäevaasju ajades kui kurvilistel teedel.
Manööverdamisel aitab sõidukit parkida hea pildiga 360-kraadise vaatega kaamera. Meie oludes elementaarse asjana oli proovisõiduk varustatud ka tagurduskaamera pesuriga.
Proovisõiduki mootor jaksas antud autot vägagi lennukalt edasi liigutada, samal ajal oli ka kütusekulu üpris normaalne – kui akus olid veel mõned protsendid alles, näitas keskmiseks kütusekuluks 5 liitrit “sajale”, aku tühjenedes tõusis näit 11 liitrile. Talvistes oludes kujunes täiselektriliseks sõiduulatuseks umbes 65 kilomeetrit.
Sõitjateruum on hinnasildile kohaselt sõites äärmiselt vaikne, proovisõiduk oli varustatud ka Bose Surround Sound helisüsteemiga, mis mängib väga kenasti, aga melomaanile soovitaksin osta Burmesteri heli.
Juhiabisüsteemid töötasid samuti väga kenasti ning tülikat piirkiiruse hoiatust oli lihtne välja lülitada. Eraldi tahaksin kiita Porsche HD-maatriks-LED tulesid, mis pakuvad pimedas tõelist vaatemängu.
Talveoludes läks sõitjateruum väga kiiresti soojaks, mis on meie kliimas väga oluline.
Mootorivalik
Cayenne’i mootorivalik on küllaltki lai, aga minu isiklik soovitus oleks muidugi mõni V8 versioon:
- Cayenne 3-liitrine V6 260 kW bensiin
- Cayenne E-Hybrid 3-liitrine V6 + elektriajam 346 kW
- Cayenne S 4-liitrine V8 349 kW
- Cayenne S E-Hybrid 3-liitrine V6 + elektriajam 382 kW
- Cayenne GTS 4-liitrine V8 368 kW
- Cayenne Turbo E-Hybrid 4-liitrine V8 + elektriajam 544 kW
Hinnad ja kokkuvõte
Tava-Cayenne’i hinnad algavad 101 280 eurost, kupeeversiooni hinnad 105 270 eurost. Minu mõistlikult varustatud versioon maksis umbes 150 000 eurot. Täpsema hinnakirja leiab siit.
Cayenne teeb kõiki asju väga hästi, aga paraku ilma emotsioonideta. Kui auto kätte sain, olin valmis emotsioonide virrvarriks, aga tegelikult on Porsche ehitanud lihtsalt väga hea auto. Emotsiooni pole sellest versioonist mõtet liialt otsida, selleks on Cayenne Turbo GT.
Minu soovitus oleks selle klassi autot otsides hoopis Audi Q8, mis on põhimõtteliselt sama auto, aga tunduvamalt odavama hinnaga.
Meeldis:
- Välimus
- Sõiduomadused
- Ruumikus
- Vaikus sõitjateruumis
Ei meeldinud:
- Emotsioonitu
- Hind
Fotod: Kaur Kotkas