Mida me Lexusest teame? Nad teevad enamjaolt pereautosid, enamasti on need hübriidid ja peaaegu alati üsna vaoshoitud, keskendunud juhi ja kaasreisijate maksimaalsele mugavusele ega paku sportlikke lahendusi. Ja mida Lexusel seni ei olnud, on elektrisõiduk, mis rõhutaks kõiki neid omadusi ja brändifilosoofiat. RZ on elektrilise mudelirivi teerajaja.
Lõuna-Prantsusmaal toimunud Lexus RZ-i Euroopa esitlus kestis kaks päeva, mille jooksul õnnestus lisaks uuele RZ-le testida ka vanemat RX-i, mida nüüd hübriidina pakutakse. Oma hiljutises UX-i ülevaates kirjutasin, et ma ei saa tegelikult aru, miks Lexus pakub autosid, mis on juhtimisprotsessist nii lahutatud. Ja lühike sõit RX-iga pani mind mõistma, et see ongi Lexuse eripära, mille pärast seda võiks armastada.
Uus RZ jätkab ideed tõsta juhi ja reisijate mugavus maksimaalseni. Kindlasti väärib tähelepanu uus kliimaseade, mis võimaldab luua “sooja teki efekti”, nagu turundajad seda nimetasid. Esialgu arvasin, et kliimasüsteemi “ümberkujundamine” pole midagi muud kui turundustrikk, kuid tegelikult selgus, et see süsteem loob tõesti igale reisijale kõige mugavamad tingimused. Seoses panoraamkatusega, mis suudab blokeerida infrapunakiired ja mitte soojendada sisemust, saame suurepärase paketi. Mark Levinsoni uus helisüsteem mängib teie lemmiklugude nautimiseks piisavalt hästi, kuid ma ei pidanud seda erakordseks.
Elektriautot valides pöörate kindlasti tähelepanu ka selle aku mahutavusele ja sõiduulatusele. Akusid pakutakse vaid üht, kuid selle mahutavus on 71,4 kWh. Lisaks võib RZ rõõmustada tõeliselt tagasihoidliku elektritarbimisega – 16,8-18,7 kWh / 100 km ja see tarbimine sõltub rataste suurusest. Sellest oleneb ka sõiduulatus ja siin on vahe juba märkimisväärne – 18-tollise rattaga 440 km ja 20-tollisega 395 km. Nii et kui on plaanis pikemaid sõite ette võtta, siis soovitaks väiksemaid rattaid.
Ja arvestades, kui vaikne see sõidu ajal sõitjateruumis on, tahate sellega kindlasti pigem rohkem kui vähem sõita. Vaikus on erakordne, isegi maanteel kiirusel 130 km/h saab kaassõitjatega rääkida sosinal. Siin saate lisaks tavapärasele mürasummutusele tänada ka aktiivset mürasummutust helisüsteemi kaudu.
Juhi vaatenurgast on uus RZ saadaval kahes versioonis – standard- ja elektrooniline juhtimine. Standardvarustuses on tavaline rool ja juhtseadised, kuid Lexus pakub RZ-ile uut elektroonilist süsteemi, millel on füüsiline rool, kuid see pole ratastega ühenduses.
Rool pöörab vaid 90 kraadi ühele või teisele poole, rataste pööramisnurk muutub sõltuvalt kiirusest. See ei kõla eriti intuitiivselt ja esimestel kilomeetritel selle versiooni rooli taga ei tundnud ma end eriti mugavalt. Aga selle süsteemi eest olin tänulik tagasiteel lennujaama, kui mägedes roolimine oli väga lihtne. Ja loomulikult eelistan parklas kindlasti seda süsteemi standardsele – rooli lappamise vajaduse puudumine teeb parkimise väga lihtsaks.
Juhtimismugavus on elektrisõidukite edu võti. Võimalus sõita ühe pedaaliga on omane ainult elektrisõidukitele. Piduri asemel kasutatakse kineetilise energia taastesüsteemi ja see on peaaegu alati sama tõhus kui tavaline pidurdamine. See on väga mugav. Ja uuel Lexusel seda funktsiooni pole.
Olin ebameeldivalt üllatunud ja üks RZ-i inseneridest Yushi Higashiyama vastas mu küsimusele, et see on osa brändi filosoofiast muuta elektriautole üleminek kasutajate jaoks sujuvamaks. Aga mis siis, kui ma pole varem Lexusega sõitnud ja minu kogemus EV-dega on mind juba pannud ühe pedaaliga juhtimist ootama?
Kuid selle funktsiooni puudumine pole ainus asi, mis elektrilist Lexust selle vendadest eristab. Oleme harjunud, et pedaali vajutades annab elektriauto kogu jõu korraga välja. Justkui gaasipedaali ja elektriajami vahel oleks kõige otsesem ühendus. RZ-is on gaasipedaal sujuvam, tekitades tunde nagu sisepõlemismootoriga autos. Jällegi, Lexuse parima elektriauto valemi otsing ei sobi kõigile, kuid kui kogu senine kogemus on olnud ainult tavaautodega, siis RZ suudab pakkuda just õiget üleminekut.
Jah, see Lexus on endiselt keskendunud mugavusele ja kui otsite sporti, ootab teid ees pettumus. Kuid see on hea kandidaat igapäevaautoks. Müügile peaks RS jõudma 2025. aastaks ning orienteeruv hind jääb 60 tuhande euro kanti.
Fotod: Vladimir Niinimäki, Lexuse pressitiim