Reede, 21. juuni 2024
Luuletaja ja muusik EiK paneb iganädalaselt kokku umbes 30-minutilise sõidumuusika playlisti, mida autos olles, rattaga pedaalides, pargis jalutades või ka kodus toimetades kuulata. Iga loo juures on lühike kirjeldus, miks just see pala kuulajat kõnetada võiks. Ava Spotify, vajuta “mängi” nuppu ja naudi!

Möödunud nädala keskel vaevlesin veel uue muusika puuduse käes, kuid praeguseks on ilmunud nii palju värsket ja huvitavat, et ei ulatu enam kahe käega ümbert kinnigi võtma. Nüüd kulgeb saabuv nädalavahetus ilmselt uute laulude niiöelda “mõttega” kuulamisele, kui esimene ehmatus on möödunud. Loodan, et järgnevas nimekirjas on ka sinu jaoks nii mõnigi pisike ehmatus, mis hiljem südamesse poeb!

Eelmisel nädalal soovitasin selliseid laule: EiK soovitab: Sõidumuusika – aga mitte ainult – 8/2023, kõik soovitused läbi aegade on aga siin esitusloendis: KOGU SÕIDUMUUSIKA

Petite Noir, Sampa the Great “Blurry”
Alustame natuke käredamal ja pungisemal noodil. Tummine 808-bass ning viimase piirini keeratud volüüminupuga kitarrid on endiselt väga moes ja pole mõtet oodatagi, et see laine niipea kuhugi kaoks.

maria kallastu, Mattias Tirmaste “LOVE COLLECTION”
Maria ja Mattias on ikka täiesti uskumatu muusikaline tandem, kuid eriliselt kiidaksin selle värske bängeri puhul loo miksinud Karl Pettit, kes pala tõsiselt hästi kõlama on pannud. Kogu see erksavärviline energia, mis kuulates justkui paisu tagant valla pääseb ja kaela sajab, on pisut hoomamatu ja tõmbab käed värisema küll. Vapustav.

Channel Tres “Sleep When Dead”
Chicago house’i, Detroidi tehnot ja lääneranniku hiphopi ühte segav Channel Tres on laiemale üldsusele tuntud ilmselt just oma peohittide nagu “Controller” ja “Topdown” tõttu. 24. veebruaril ilmunud uue EP “Real Cultural Shit” peale on ta kõik selle kaasa võtnud ning maailmas on juures veel neli siidist tantsulugu. Mu lemmik on aga miskipärast eelkõige selle lühiplaadi esimene, pooleldi sissejuhatav lugu “Sleep When Dead”: nii funky ja värske ja lahedalt kurjakuulutav, et mine lolliks!

Febueder “Owing”
Autentse inglise indie kõlaga rada, mis laenab kavalasti puuduvad pusletükid folk-muusikast ning lisab omalt poolt müstilise kõlaga madala bassirifi. Nagu oleks korraga ekslemas läbi paksu džungli ja samal ajal kuskil keldris, räpases tossu täis prooviruumis.

The National “New Order T-Shirt”
“Keskeakriisi-muusika” meistritel The National tõotab tulla aprilli lõpus üle nelja aasta uus album ning uue singli “New Order T-Shirt” näol saab tõdeda, et latti pole vahepeal sugugi alla lastud. See pala on nii The National, kui olla saab – alles on nii tuttavad elektrilised trummid kui ka Matt Beringeri kare meeldivalt laisk lauluhääl. Ainus vahe viimaste plaatidega peitub ehk vaid loo lihtsamas ülesehituses, mis kohati meenutab nende algusaastate loomingut, aga ka selle juures on tunda küpsuse ja elukogemuse maiku. Hea nostalgiline muusika rahulikult kulgemiseks.

Chick Corea “What Game Shall We Play Today”
Üks mu lemmiklaule legendaarselt džässiheliloojalt ja pianistilt Chick Corea – see pehme ja naiivselt kerge pala mõjub igal kuulamisel nagu sõõm värsket õhku. Ülimõnusad elektriklaveri- ja flöödisoolod ning loomulikult need imeilusad vokaalid, mis Brasiilia lauljatar Floria Purim sisse on laulnud… Tõeline kirss tordil!

Ülle Ernits, Admiral “Ma tahan olla siin”
Tänasest muusikavalikust ei tohi mitte mingil juhul välja jätta vähemalt ühte laulu värskelt jätkuosalt kogumikplaadile “Groove of ESSR”. Estonian Funk Embassy tegi 2019. aastal legendaarse lükke ning avaldas plaaditäie möödunud sajandil Eestis loodud funki, diskot ja jazzi ning julgeksin öelda, et see on nii mõnelegi tänapäeva noorele esimene sütitav kokkupuude selle hiilgava tantsumuusikaga, mis raudse eesriide taga loodi. Velly Joonas, Marju Kuut ja Els Himma pole noorema generatsiooni jaoks sugugi võõrad ning on rõõm näha, kuidas viimastel aastatel nii mõnedki pealtnäha ununenud hitid endiselt pidudel playlistidesse satuvad.

Nüüd on esimesele ENSV gruuvi kogumikule tulnud kauaoodatud jätk, mis ilmus märgiliselt just Vabariigi aastapäeval – suur sületäis varjatud ja varjamatuid pärle Eesti levimuusikast. Kevadisemate ilmade puhul sättisin siinsesse valikusse ka ühe romantiliselt kevadise loo sellest kirevast kompotist. Head saabuvat nädalavahetust ja kauneid taaskohtumisi hea muusikaga!

blank

Eik Erik Sikk (alias EiK) on eesti luuletaja, muusik, lavastaja ja montaažirežissöör. Viimase 8 aasta jooksul on ta avaldanud 6 plaati, neli neist koostöös plaadifirmaga TIKS rekords. Ta on teinud koostööd erinevate kodumaiste autoritega nagu Jarek Kasar, Sander Mölder, Maris Pihlap ja Stig Rästa. Acceleristas on Eik senini töötanud peamiselt just monteerijana, luues klippe koos klientidega nagu TalTech, Transpordiamet ning Toyota. 2022. aastal ilmub ERR-i "Eesti lugude" sarjas tema lavastatud ning monteeritud dokumentaalfilm, mille tiimi kuulus muuhulgas mitu Accelerista ajakirjanikku. Autorina keskendub Eik kultuuri-, keskkonna- ja teadusteemadele.

KOMMENTEERI SIIN