Neljapäev, 18. juuli 2024
E-klass sobib mugavust ja esinduslikkust hindavale inimesele
Ilus, turvaline auto, inimese jaoks tehtud
Hind alates 43 716 €
Tellimisel ooteaeg 3 kuud

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Mercedes on läbi aastakümnete pikkuse tootearenduse pakkunud igaühele midagi. Nii luksuslikku kui sportlikku, nii maanteele kui linna, nii universaalset kui spetsiifilist.

“E” ei tähenda kahjuks Eestit, kuigi võiks – arvestades meie idufirmade suhtarvu rahvastikus, peaks tekkiv kapital ju kunagi konverteeruma mõneks äriimpeeriumiks. Näiteks taastuvenergeetikas, vaadates suundumusi keskkonnas ja majanduses?

Tegelikult oli klassitähis „E“ algselt lühend sõnast „Executive“; meie mõistes keskastme juht või elluviija. See, kes julgeb võtta vastutuse, ehk teisisõnu, olla liider.

E-klass

Mercedes-Benz E-klassi ametlik ajalugu algab 1993. aastast. Pärast uudsete tehniliste lahenduste ja koostekvaliteedi esitisi tagasilööke W210 puhul, on E-klassil läinud tõusvas joones. Iga liider teab, et ebaõnnest tuleb õppida ja mittetöötavad lahendused asendada töötavatega. Olla vajadusel ka eestvedaja. Ainult nii suudetakse end tõestada ja kasvatada usaldust.

2016. aastal jõuti E-klassis mudelini W213. Tegu on viienda põlvkonnaga, kuigi kui alguspunkt panna aastasse 1935, saab uut E-d pidada juubelimaiguliseks, 10. generatsiooniks. Välismõõdud ei ole võrreldes eelmise mudeliga oluliselt suurenenud, mistõttu uksepiidale pole mõtet uusi W213 kasvumärke jutitada.

Küll aga on neljarattaline saanud veelgi targemaks. Samuti on auto varustatud uue, eelmisest vaiksema diiselmootoriga. Multivoogsete leedtulede (Multibeam LED) puhul tekkis proovisõidul siiras küsimus: “Kuhu veel edasi?”.

[dropcap]MEIE LUGU [/dropcap]Tahame või ei – teatud elu- ja kogemustepagasiga inimeste mõtetele hakkavad vürtsi andma eelarvamused. Positiivsete ja negatiivsete vahekord sõltub siin inimtüübist ja iseloomust. Mis kangastub, mainides sõnapaari Mercedes-Benz?

Osale meenub üheksakümnendate erataksondus. Tolleaegseid autosid iseloomustas lõputu õõtsumine ja, vabandage mind, paha hais. Teisele tuleb meelde briti telehuumor, kus snoobist H.B. kiitleb oma salapärase õe Violetiga, kel lisaks basseinile ja ponile on ka Mercedes. Kolmas näeb selle sõiduki roolis väärikat ja enesekindlat, hallineva peaga tööstusmagnaati oma valdustes pikki vahemaid katmas.

Meie sõit uue W213 kere, 2.0 liitrise diiselmootori (143 kW, 400 Nm) ning 9 käigulise automaatkastiga varustatud Mercedes-Benz E-klassiga viis meid Ida-Virumaale: Kunda tsemenditehas ja sadam, Sillamäe sadam, Narva.

Tööstuse ja transiidihiilguse kants, kus kunagised manufaktuuride omanikud said endale lubada au, finantseerida Narvas kaheksakandilise sakraalhoone ehitust. Viimane pidi mahutama kahe ja poole tuhandelise koguduse. Võrdluseks, Tallinna Kaarli kirikusse planeeriti “üksnes” 1500 istekohta.

Seda hiilgust läksimegi otsima. Ühe päevaga kogunes üle 500 sõidukilomeetri päikeses, tihedas udus ja kerges vihmas.


[dropcap]DISAIN [/dropcap]Uus W213 keremudel on ilus. Nii lihtne see ongi. Ei kohanud inimest, kellele see poleks meeldinud. Välimuse osas ei tulnud kriitikat mitte üheski pisiasjas.

Omamoodi garantiitäheks võiks lugeda Narvas osaks saanud kogemusi, mida ootaks pigem eksklusiivse sportauto puhul. Aga musta, kõigest Avantgarde sise- ja välisdisainipaketiga (isegi mitte AMG!), 2 liitrise diisli puhul on reaktsioonid veidi üllatavad.

Pilt nr 1 parkisime auto tagasihoidlikult piiripunkti lähistele majade vahele. Läks mööda mõni minut ja keskealine paar tegi hindavalt tiiru ümber proovisõiduauto.

Pilt nr 2 enne Tallinnasse sõitma asumist kohviturgutus tankla parklas. Äkki pargib meie kõrvale eelmine E-klassi mudel, millest ronib välja elevuses ja äärmiselt rõõmus vene keelt kõnelev meesterahvas. „Otšen nravitsa! Nada pokupat sebe, a no tšut-tšut doroga.  A možna ja fotografiruju?“  Vahetu kontakt peegeldas ehedat rõõmu ja huvi auto vastu.

Narvalased on toredad. Minge neile külla!

 

Uus E-klass on eelkäijaga võrreldes välimuselt kõvasti muutunud. Näiteks esi- ja tagatulede kuju: vanad on suurema välispinnaga, uute proportsioonid on paremad.

Uue mudeli küljekujustus on rahulikum, senise kahe küljevoldi asemel jookseb ukselinkide juures ninast sabani üks. Võiks isegi öelda, et uus E-klass meenutab S-klassi. Esistange alumine ava muudab üldmulje jõulisemaks ja vähem nurgelisemaks.

Sisedisainis on tehtud põhimõttelisi muutusi. Kandiliste ventilatsiooniavade asemel on ümmargused. Retrohõnguliste ventilatsiooniavade arv ja keskkonsooli nupud on kombinatsioon S- ja C-klassist.

Ekraan (standardvarustuses 8,4- tolline, lisavarustusena 12,3 – tolline command online – hind 2820 € koos navigatsioonisüsteemi, Android Auto, Apple Car Play jms.-ga – ja see ei ole veel kaugeltki kõik!) ei kõrgu võõrkehana armatuuri kohal nagu näiteks C klassil, vaid on armatuuri uputatud.

C-klassilt on üle võetud selge ja lakooniline nupusüsteem. Pisut peenutsev tundus võimalus reguleerida salongivalgustuse värvustemperatuuri, kuid pimedas oli salongi leediriba tegelikult väga elegantne. Ja te ei pea ju värvi päris kogu aeg ka reguleerima.

Ergonoomika ja intuitiivsus saavad tugevaid plusspunkte. Esimest korda kaasaegsesse E-klassi istunud kaasreisija tõdes, et siin autos on lisaks juhile mõeldud ka kaassõitjale.

Näiteks on  muusikakeskuse helivaljuse nupp paigutatud keskkonsooli täpselt sobivasse kohta, käe alla. Samas paikneb ka meediasüsteemi juhtimisvalits, võimaldades kõrvalistujal kasutada seda ilma end kuhugi küünitamata. Mercedeste loojad on pidanud oluliseks ruumi kõigi autos olijate ümber. Unustatud ei ole ka seda, mis teistele näha, kuid primaarsed on siiski inimesed autos, mitte roheline naabrimees/naine.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Juhiiste on ideaalne pikkade vahemaade läbimiseks. Kõikvõimalikud abilised teevad selle mugavaks. Proovisõiduauto oli varustatud Avantgarde sisustuspaketiga (1380 €), millega ei tule kaasa näiteks täiselektrilisi esiistmeid. Osaliselt on seljatoe ja istmepadja nõgusus, patjade asend ja istme kõrgus küll elektriliselt reguleeritav, kuid istme kaugust tuleb muuta käsitsi.

Väga mugav on seadistatav istmepadja pikkus. Kõrgeima istmeasendi puhul jäi päikesesirmi juures olev laepolstri paksendus küll mõned korrad autosse istudes ette.

Samuti olin pisut hädas väljavaatega tagurdamisel – tagaaknast ei olnud väga mugav jalakäijaid jälgida. Õnneks on tagurduskaamera pilt (lisavarustuses, hind 480 €) väga selge, seda ka kottpimedas või vastu päikest.

[huge_it_gallery id=”127″]

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Mercedes Benz E-klass on loodud mugavaks liikumiseks. Vedrustus on timmitud pehmeks, triikides teekonarused siledaks. Huvitav oli, et ootasin kurvides kaldumist või aukudes kõikumist enam.

August läbi sõites küll auto korra õõtsatas, kuid ei enamat. Mõned suuremad Tallinna teeaugud olid siiski salongi kuulda-tunda. Sattusime proovisõidul ka väsinud kruusateele, kuid selle läbimine oli sõidukile kukepea.

Müratasemest veel – oodatust enam kostus salongi ka rehvimüra, selle vastu aitaks, kui paigaldada heliisolatsiooni pakett (1320 €). Ka mootori häält oli kuulda, kuid see oli meeldiv. Linnakiirustel kostub see pigem krõbina kui mürinana.

Ja kiirendusel on ju normaalne, kui kilokalorid teisenevad njuutonmeetriteks ja selle käigus eraldub kõrvalproduktina pisut detsibelle. Rool on kerge, manööverdada mugav. Linnakiirusel takistustest ümberpõikamisel oli tuntav väike viivitus.

Eraldi esiletõstmist väärib uuenenud parkimisassistent. See tuleb nüüd appi ka edasisõidul, ja kasutamine on tõesti mugav. Kaks nupuvajutust, käigukang õigesse asendisse ja siis – ootusärevus. Ärevus on asjatu, süsteem pargib kui proff. Mõne korra küll kõrvalolevale puitaiale liiga lähedale, kuid autode keskele oskab see abiline end kenasti ära paigutada.

MB w213
MB w213

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]E-klass on selles osas eeskujulik. Erinevatesse, turvalisust mõjutavatesse lahendustesse on panustatud lugematuid inseneritunde. Kõik autod on juba baastasemel varustatud Pre-Safe süsteemiga, mille ülesandeks on õnnetuse korral kahjusid vähendada.

Standardvarustuses on ka Active Brake Assist, mis tuvastab muuhulgas teele astuvaid jalakäijaid. Autodele on paigaldatud juhi tähelepanelikkust mõõtev süsteem, mis jälgib nii juhi kui auto käitumist ja teeolusid. Näiteks soovitas auto pausi pidada, kui Tallinn-Narva maanteel monotoonselt kohatises vihmasajus sõites rooli korraks ebaharilikult keerasin.

Standardina on autol peal ka vähese pikivahe hoiatussüsteem, mille tundlik silm linnatingimustes ka paar audiovisuaalset hoiatust teeb. Lisavarustusena on võimalik juhiabisüsteeme oluliselt täiendada erinevate pakettidega (936-4080€).

Näiteks saab juurde tellida abisüsteemid pimenurga vältimiseks, pidudamiseks, reahoidmiseks, adaptiivselt või ka kiirusepiirangutega kohanevaks kiirusehoidmiseks jne.

[dropcap]PIMEDASÕIT [/dropcap]Sätime Narvast tagasisõidu pimedale ajale. Meelega, et proovida uut multivoogset leedide ja automaatse kaugtuleassistendiga varustatud tulesid.

Need on küll lisavarustuses (2340 €), kuid muudavad öise sõidu tõepoolest oluliselt ohutumaks ja mugavamaks. Tules sisaldub 84 eraldi juhitavat leedi, mis võimaldavad vastutulevad või ees liikuvad sõidukid tuledevihust „välja lõigata“.

Tõsi, praktikas tähendas see, et  umbes 50st vastutulevast sõidukist 5 andis kaugtuledega häirimisest märku. Põhjus võib olla selles, et vastutulijale jääb mulje pimestamisest, kuna tulesid ei lülitata tavapäraselt ümber.

Juhi vaatepunktist toimib süsteem väga hästi – mõlemad teeääred on valged, niisamuti vastutuleva auto tagune ala. Korra sattusime sõitma ka tihedas udus, siis tuli sekkuda ja kaugtuled ise lähutuledeks vahetada.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Hinnakirjas on hetkel üks bensiini- ja kaks diiselmootorit, kõik standardvarustuses automaatkäigukastiga. Kõige võimsam, 190 kW V6 diiselmootor on saadaval alates septembrikuust, nagu ka universaalkerega mudel.

Hetkel on valikus 2.0-liitrine diiselmootor, mis liigutab autot edasi piisava erksusega. Valiku odavaim on 2.0-liitrine bensiinimootor. Manuaalkäigukasti hetkel ei pakuta.

[dropcap]KÜTUSEKULU[/dropcap]Uue, 2.0-liitrise diiselmootori kütusekulu on eelmise põlvkonnaga võrreldes pisut vähendatud, tehase andmetel peaks see jääma 4,1-4,7l/100 km vahele.

Reaalsuses saime päeva jooksul valdavalt maanteel 550 km läbimisel keskmiseks kuluks 4,6 l/100 km (keskmine kiirus 63 km/h) ning linnas 6 liitri kanti, mis on päris hea tulemus, arvestades, et prooviauto on sõitnud vaid 100 kilomeetrit.

Lihtsa nupuvajutusega saab autot seadistada sõitma viies erinevas režiimis, ökost kuni sport+’ni. Ökorežiimist hoolimata on masinale maanteesõidul lihtne selgeks teha võimsusevajadust. Tavaliselt muudab “öko” autod talumatult uimaseks, kuid Mercedes-Benz on leidnud päris hea tasakaalu.

[dropcap]VARUSTUSTASEMED [/dropcap]E-klassi standardvarustusse kuulub kõik, mis sõiduks hädavajalik: automaatkäigukast ja kahetsooniline kliimaseade, keskmisest kvaliteetsema heliga meediasüsteem, osaliselt elektriliselt reguleeritavad esiistmed, tempomaat.

Lisaks veel silma eest varjus toimetavad turvalisust suurendavad juhiabilised.  Lisavarustuse loetelu võimaldab vastavalt maitsele ja võimalustele komplekteerida individuaalsetele vajadustele sobiva sõiduki.

Auto sisemust ja välimust saab muuta erinevate pakettidega: Avantagrde, Exclusive, AMG Line või Designo (1260 €-5880 €). Kaaluda võiks õhkvedrustust (2280 €), millega viimastel aastatel ei ole enam erilisi tehnilisi probleeme olnud, kuid mis kindlasti teeb sõitu mugavamaks: näiteks jälgib auto kaameraga teekonarusi ja vedrustus adapteerub juba eelnevalt, vastavalt saadavale infole.

Samuti vähendab õhkvedrustus kurvis ning pidurdamisel kaldumist. Süsteem seadistab üle 120 km/h sõites automaatselt auto kliirensi 15 mm madalamaks ja võimaldab vajadusel seda ka 15mm tõsta.

[dropcap]HIND [/dropcap]Uue E-klassi hinnad algavad 43 716 eurost, mille eest saab standardvarustuses bensiinimootori ja automaatkäigukastiga mudeli. Standardvarustuses 2.0 diiselmootoriga proovisõiduauto hind oleks umbes paar tuhat eurot suurem ning kui lisada paigaldatud lisavarustus, kujunes letihinnaks koos talverehvidega 56 958 €.

E-klass
[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Auto ostmisel on võimalik kohe soetada juurde 4 aasta hooldused, paketi hind on 1919 €. See teeb aastaseks hoolduskuluks c.a 480 € ja tasub kindlasti ära suurte (30 000+ km aastas) läbisõitude puhul.  Ka kuluosade hinda ei saa ülemäära kõrgeks pidada – näiteks prooviauto esipiduriklotsid 136 € ja -kettad 164 €.

Mercedes-Benz’i garantii tundub teistega võrreldes ootamatult lühikesena – vaid 2 aastat. Lisagarantiid on võimalik aasta kaupa juurde osta, näiteks 3. aasta garantii maksaks 720 € ja 5.aasta garantii juba 1980 €.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Mercedes-Benz E-klass konkureerib päris kindlasti BMW 520d-ga, mille mootori andmed on üsna sarnased, kuid kiirendus, samuti pakiruumi suurus on E-l pisut parem.

Automaatkäigukast on BMW-l lisavarustuses. Volvol tuleb peagi müüki uus lukssedaan S90, mille mootori andmed on E-klassiga suhteliselt sarnased. Nende puhul tuleks võrrelda erinevaid juhiabisüsteeme, seda kindlasti ka E-klassiga.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Mercedes-Benz’i E-klass on mõeldud sisseistumiseks ja sõitmiseks. Samal ajal jääb veel aega mõelda omi mõtteidki ja kuulata head klassikalist muusikat.

Lõppkokkuvõttes, raske on kommenteerida tehnoloogilist teerajajat. Kui on võimalusi, siis soetage. Kui ei ole, siis ei maksa viriseda. See auto tundub turgutavat juhi isikuomadusi – bossy’d muutuvad veelgi bossy’maks, väärikad veelgi väärikamaks.

Aga päriselt, tehnoloogiliselt, kuhu edasi? Kui kaugem suund on isesõitvad autod, siis pole vist vajadust eriti tulede süsteemi edasi arendadagi. Ilmselt panustatakse mugavusvarustusele.

Tekst: Andres ja Ulna Kruus. Pildid ja meedia: Andres ja Ulna Kruus

Loe lisaks uue E-klassi kohta maaletooja lehelt
 Vaata varustust ja hindu
 Registreeri proovisõidule

 

Mercedes Benz E-Klass

77%
77%
stiilne ja nutikas
 • DISAIN
  9
 • KVALITEET
  8
 • JUHI TÖÖKOHT
  8
 • INFOLUSTIVÄLI
  8
 • RUUMIKUS
  8
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  8
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  8
 • HIND
  5.5
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  7
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  8
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  7
 • ACCELERISTA KOEFITSENT
  8
blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

3 kommentaari

 1. blank

  See on muidugi tase, kui uue automudeli ülevaates kõige olulisem peatükk (mootor ja käigukast) koosneb neljast lausest. Naiste värk!

  • blank

   Tere. Soovitan terve loo läbi lugeda, sõiduomadustest on põhjalikult eri peatükkides eri nurkade all räägitud. Alajaotus “JÕUALLIKAD/KÄIGUKASTID” on loetletud üles praegu saadaolevad erinevad variandid. Dünaamika, kütusekulu jms. leiab nii eest kui järgnevatest alajaotustest. Loo autor on, muuseas, meesterahvas. Edu edaspidisel lugemisel!

  • blank

   Kõigepealt, täname tagasiside eest. Muidugi on jõuallikad olulised, kuid kas kõige olulisemad? Äkki hoopis veermik? Või disain? Selle auto puhul pidasime meie kõige olulisemaks hoopis uuenenud juhiabilisi. Tõsi, MB uuest W213 mudelist võiks kirjutada kohe mitu lugu, ainest jaguks. Seepärast oleme üsna kindlad, et spetiifiliselt mootoreid ja hetkel ühte pakutavat käigukasti käsitletakse karteripõhjast kuni õhupuhastini mõnes teises väljaandes pikemalt. Liiatigi, et septembrist pidi mootorivalik laienema.

KOMMENTEERI SIIN