Reede, 29. märts 2024
Hind 27 160 või 30 910 eurot
1,6-liitrine bensiinimootor nelikveo ja automaatkäigukastiga
Sama jõuallikas esiveo ja manuaalkäigukastiga
Paar soovijat saavad auto kohe, ülejäänud peavad mõne kuukese ootama

Inimesed jagunevad minu silmis laias laastus kaheks – need, kelle jaoks auto on puhtalt tarbeese, ja need, kelle jaoks ei ole. Kui kuulute esimeste hulka, leiate ehk endale rohkem praktilist väärtust pakkuvat lugemist meie Škoda Superbi, Opel Astra K või Renault Talismani proovisõidulugudest.

Hoiatan, et käesoleva loo lugemine on teie jaoks rangelt omal vastutusel, sellele kulutatud aega te tagasi ei saa ja kui otsustate seda siiski teha, võtke seda kui meelelahutust.

Nüüd te kõik ülejäänud… tulge minu juurde kõik, kes teie vaevatud ja koormatud olete, mina tahan teile hingamist saata. Liikluses lammutamine ei ole kunagi olnud nii lihtne.

DSC_0016

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Nismo on praegu oma olemuselt Nissani 1984. aastal kahest liidetud autospordiüksusest sündinud autospordile ja sooritusele orienteeritud osakond, mis on loonud performance-versioone lisaks võib-olla pisut kuulsamale GT-R’ile ka Nissan 370Z-st ja Juke’ist. Eelmine Juke Nismo valmis juba 2013. aastal, kuid uut, meie proovitut on eelmisega võrreldes täiustatud põhimõtteliselt igast võimalikust aspektist ja hea on tehtud veelgi paremaks.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Juke Nismo RS on tõesti midagi mulle. Vahelduseks saan oma auto ära anda ja vastu võtta midagi peaaegu sama jaburat. Esmapilgul ebamõistlik, väike ja kuri auto… imeline! Alguses valmistas mulle pisut meelehärmi, et nelikveolise variandi puhul on valikus vaid automaatkäigukast, kuid tegelikult teenis see täitsa hästi mugava (vahepeal kiiresti) sõidu eesmärki.

DSC_0043

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Mõni auto kohe tahab silma torgata ja Juke on kindlasti üks neist. Juke Nismo RS disainis on Juke niigi eripärasele näole veelgi juurde antud. Eesmised Recaro sportistmed, Alcantara ja nahkkattega rool, punasega ilmestatud Nismo tahhomeeter ja väike välimine värvituuning ei jäta kahtlust, et see auto ei jää häbelikult oma korda ootama, vaid astub ise ette.

Kuna maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse, ja selleks olen ma liiga vana, siis ilu jätame seekord igaühe enda hinnata. Vaidlust ei ole aga selles, et Juke – nii Nismoga kui ilma – on välimuse poolest kindlasti omanäoline ja eristuv auto.

Kasutuskogemuse disaini eest tulevad plusspunktid nutikalt A-piilarisse paigutatud pimenurgaanduri indikaatortulede eest, mis paistavad kenasti ka spetsiaalselt vaatamata silmanurka, ent ei häiri, ning uste avamise-lukustamise eest hoolitsevate nupukeste eest, mis on eriti Eesti kliimas mõõdukalt lollikindlamad kui puutetundlikud lingid.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Kes julgeb pakkuda, kui kaua ma oma jäätunud kätega naiivselt roolisoojendust otsisin enne, kui kurvalt loobusin?

Ilmselgelt kauem, kui mulle meeldiks tunnistada. Kõik loksus aga paika, kui ka keha tagapool ühel hetkel oli jääkirme peale tõmmanud ja ma istmesoojenduse otsingutele siirdusin. “Recaro… sport… istmed… istmesoojendust ei ole. No muidugi.” Ja kõik oli järsku loogiline. Ärme unusta, kus me oleme.

Kuigi tegemist pole rajaautoga, võib vähemalt roolis istudes võimalikult autentse tunde tekitada. Istmed? Jäigad, külgtoega, ilma soojenduseta, imemugavad (kui te sinna mahute. Teatud isikute sõnul jäi muist nende tagapoolest muffinitaigna kombel üle istme ääre. See on siiski pigem erand kui reegel). Rool? Naha ja Alcantaraga, märgitud keskkohaga, käiguvahetuslabadega. Pedaalid? Sport. Igasugused soojendused ununevad.

Imeväikeseks personaalseks miinuseks võib märkida minu mikroskoopilisele käele pisut kaugele jäänud suunatulekangi – ega ma enam palju kaugemale poleks ulatunudki. Samas tasakaalustab seda jällegi konventsionaalne käsipidurikang, mis mõjus viimasel ajal populaarseks saanud nupuvariandist tõsiseltvõetavamana.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Esimene asi, mis Juke Nismo RS juures silma torkab, on vedrustuse jäikus. Näiteks Peterburi teel oli kohti, kus ka üsna väikesi auke teekattes oli ikka päris tugevalt tunda. 1,6-liitrine turboga bensiinimootor tahab pööret saada, aga õnneks on mul raske saabas alati jalas ja küsijatele jagan heldelt. Tühjalt veidi alla pooleteise tonni kaaluv Juke Nismo RS pruuskab selle peale ja tuiskab mõnuga minema.

Tõeliselt Kiirete Autode mehed teevad selle peale muidugi leebelt “Pfft…”, sest nende maailmas ei ole Juke Nismo RS-ile antud 157 kilovatti isegi mitte mainimist väärt.

Aga selliseid mehi õnneks iga nurga peal ei leidu või isegi kui leidub, siis on nende Tõeliselt Kiire Auto tõenäoliselt suure osa ajast garaažis ja mees ise istub koos minuga foori taga oma metallikhallis diiselmootoriga igapäevaautos, ning see annab Juke Nismo RS-ile natuke karistamatut mänguruumi.

Selle autoga on ohtlikult lihtne kiirustada. Lajata lihtsalt pedaal metalli ja tuld. Siinkohal kasutaks juhust ja vabandaks kõikide ees, kellele sai ootamatult valjusti kõrva müristatud või lihtsalt egole haiget tehtud. Teen seda võimalusel kindlasti veel.

DSC_00212

Kõige hullem on see, et väga suur osa autost õhutab seda takka, justkui noriks lisa ja provotseeriks: “Sinna kurvi lenda nüüd veel kiiremini! Mine-mine, sa jõuad!”

Ja muidugi, jõuadki. Auto püsib veel kenasti teel ka. Olen alati teadnud ja igal võimalikul ja võimatul juhul teistelegi jaganud, et lõppkiirus ei tähenda mitte midagi, kiirendus on see, mis loeb. Juke Nismo RS kuulas, aru sai… kuni…

Kui kiirus jõuab natuke üle 100 km/h, tuleb autole meelde, et tegelikult on ta ju ikkagi Juke, ja hakkab otsustavalt tee peal ujuma. Esimesel korral, kui see juhtus, oleks peaaegu saanud palju nalja. Teisel korral oskasin seda juba oodata, kuigi keeldusin sellist reeturlikkust veel täielikult uskumast. Me saime ju nii hästi läbi! Aga ei, nii oligi.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Misasi? Juke Nismo RS puhul saab väga tõsimeeli praktilisuse kohta küsida ainult keegi, kellel bensiin nii kõvasti vere asemel keeb, et praktilisuse definitsioongi on ammu meelest läinud ja pereautoks kvalifitseerumiseks piisab neljast uksest.

Jah, selg sõidusuunas turvatool mahtus autosse taha keskele. Põhimõtteliselt mahtus pagasiruumi väiksemat sorti lapsevanker ka, aga selle autosse mahutamiseks võib juhtuda (kui te ei ole minusugune fanaatiline paigutamisoptimeerija või on teie vanker mingitpidi suurem), et peab alla laskma ühe tagaistmetest. Sellisel juhul peab turvatool aga kolima tõenäoliselt parempoolsele tagaistmele ja osa vankrist on salongis.

Kuigi turvatoolimees sellest ei heitunud, vaid näppis tuppa ulatuvaid vankrirattaid viisaka huviga, ei ole liiklusohutuse seisukohast tegemist kindlasti hea konfiguratsiooniga.

Sellest tulenevalt rakendasin vankri pagasiruumi paigutamisel täiendavat järjekindlust ja lõpuks mahtus see sisse ka omale kohale jäänud tagaistmetega.

Täissuuruses vankrit proovisin samuti pagasiruumi mahutada, ent see jäi küll puhtalt linnukese kirjasaamiseks tehtud proovimiseks – polnud lootustki, et see sinna sisse läheks ilma juba ühes eelnevas loos figureerinud sae ja kirveta, osa jäi välja isegi allalastud istmega.

Ilmselt ei raba kedagi, et turvatooli autosse tulekuga kadus juhi kõrval istujalt küllalt suur osa jalaruumist. Samas ei tule ilmselt ka üllatusena, et kõrvalistuja jalaruum on Nismo puhul prioriteetide järjekorras ikka kuskil väga tagumises otsas.

Ometi on siit kaasavõetav oluline fakt see, et nii turvatool kui lapsekäru mahtusid autosse, nii et igapäevasõidud saab sellega hea tahtmise korral kindlasti tehtud. Tohutu mugavuse otsijad siia vaevalt eksivadki.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Üsna tavapärase infolustivälja staariks oli seekord autole 360-kraadist pealtvaadet pakkuv kaamera. Igasugune parkimiskohtadele ja välja manööverdamine Eesti parkijate vahel muutus ikka väga palju stressivabamaks nii valges kui ka pimedas.

Muidugi, täiuslikkust pole olemas ja meie kliimas kattusid kaamerad üsna kiiresti teelt erituva sopaveega, mis andis kaamerapildile oma panuse ja selle tõttu meenutas ekraanile kuvatav vahepeal pruuni ookeani sukeldumist. Aga see polnud ju auto süü.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Selles vallas on valikud lihtsad. Kaheksakäigulise Xtronic CVT-automaatkastiga Juke Nismo RS-il on nelikvedu ja kuuekäigulise manuaalkastiga variandil esivedu. Mootor on mõlemal juhul 1,6-liitrine, turboga ja tarbib bensiini oktaanarvuga 98.

turbodig

Väikesed sooritusnumbrite erinevused siiski on – manuaalkastiga esiveoline Juke Nismo RS on nullist sajani tervelt sekund kiirem ja selle tippkiirus on 220 km/h, mis on 20 km rohkem kui automaatkastiga variandil. Müstilist pole siin aga midagi, kuna nelikveoline masin on tühjana esiveolisest 120 kilo raskem.

[dropcap]HIND [/dropcap]Jällegi väga lihtne – esiveoline manuaal 27 160 eurot ja nelikveoline automaat 30 910 eurot. Selle eest saate kõik, mis kuulub muidu vingeimas varustustasemes Juke arsenali, pluss erinevaid sportlikke, punaseid, läikivmusti, sportlikkust rõhutavaid, Alcantara ja Nismo kirjadega vidinaid.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Kütusekulu on Juke Nismo RS-il ametlikult maanteel umbes 6 liitrit (pluss-miinus 0,1 liitrit olenevalt variandist, manuaalkastiga versiooni kasuks) ja linnas 9,5 liitrit sajale.

Nissan annab autoga kaasa uue sõiduki garantii 3 aastat või 100 000 kilomeetrit, läbiva rooste garantii 12 aastat ja värvigarantii 3 aastat (läbisõidupiiranguta), lisaks 3 aastat Nissan Assistance maanteeabi. Kui sellest vähe on, siis pikemat garantiid, hoolduslepingut ja kindlustust pakutakse soovijatele lisatasu eest samuti lahkelt.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Nüüd läheb keeruliseks, sest kuigi linnamaasturite hulgas on isendeid igast suurusest ja võimsusest, siis väikesi ja kurje nende seas palju ei ole. Võimaliku variandina tuleb pähe Audi RS Q3, ent see on pea 100 kilovatti võimsam ja maksab ligi kaks korda rohkem, seega mitte päris.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kunagi ammu oli mu vanaema naabritel foksterjer nimega Paula. Ta hüppas enda väheldast kogu arvestades hämmastavalt kõrgele ja oli tige nagu vanakuradi vanaema.

Oma pererahvale oli ta kindlasti väga hea koer, aga kõik teised, kes olid piisavalt juhmid, et tema vaatevälja sattuda või, hoidku jumal, ta poole vaadata, said erandite, möönduste ja allahindlusteta vanakuradi vanaema programmi tunda.

Arvestades möödunud koera- ja inimaastaid ehmatab Paula juba mõnda aega kaaskodanikke koomaeelsesse seisundisse teispool vikerkaaresilda… kuni praeguseni, mil ma kahtlustan, et Paula on tagasi ja kolinud elama Juke Nismo RS-i sisse. Float like a butterfly, sting like a bee.

Nali naljaks, Juke Nismo RS on tegelikult absoluutselt vahva auto. Kindlasti on võimalik leida masinaid, mis on kiiremad-võimsamad või praktilisemad. Või kõike kolme korraga, kuigi see on vähemalt selle raha eest juba tunduvalt raskem. Aga Juke Nismo RS-is on iseloomu.

Lisaks on see kättesaadav, lihtne, igapäevasõitudeks peaaegu praktiline, kuid samal ajal soovi korral mõõdukalt kiire ja lõbus. Inimesel, kes ei pelga silma torgata ning tahaks aeg-ajalt veidi äkilisemalt sõita, kuid ei hellita ambitsioone rajal tegusid teha ega soovi soetada mitut autot, tasuks Juke Nismo RS-ile kindlasti mõelda.

DSC_0026

REGISTREERI END PROOVISÕIDULE SIIN:
Millise mudeliga tahad proovisõitu teha?(required)

Vaata hinnakirja ja varustust maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Fotod: Maarja Kupits, Nissan

71%
71%
Väike, aga üsna kuri
  • DISAIN
    7.5
  • KVALITEET
    7.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    8.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    8
  • RUUMIKUS
    3.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    7
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    6
  • ACCELERISTA FAKTOR
    9
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN