Teisipäev, 10. detsember 2024
Nissan Pulsar hinnaga alates 15 190 eurot
Prooviauto: 1,6-liitrine DIG-T 140 kW turboga bensiinimootor, 6-käiguline manuaalkäigukast, Tekna-R varustus ja esivedu
Tarneaeg sõltuvalt ostja varustuse- ja värvieelistustest paar nädalat kuni paar kuud

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Pulsari ajalugu ei ole võib-olla päris nii sirgjooneline kui mõnel teisel autol. Äärmiselt kandilisena sündinud esimese Pulsari dokumentides on sünniaastaks 1978 ning Euroopas tunti seda peamiselt Datsun Cherry nime all. Erinevatel kere- ja mootorivariantidel pole vast praegu mõtet peatuda, ütleme vaid, et valikut oli küllaga. 1982. aastal nägi ilmavalgust natuke vähem kandiline teine põlvkond, mis Euroopas jätkas Cherry nime all. Koos kandilisusega vähenes ka toodetavate kerevariantide hulk.

Kolmas põlvkond järgnes juba 1986. aastal, kui nimi Cherry asendus Sunnyga. Suur mootorivalik ja kandilisus jäid veel alles, kuid juba järgmine, 1990. aastal välja tulnud põlvkond lõpetas vastuvoolu ujumise ning Euroopas jätkuvalt Sunny nime kandev Nissan muutus sarnaselt teistele autodele oluliselt ümaramaks.

1995. aastal aga sai Sunnyst Euroopas hoopis Almera ning kaheksa erineva mootori asemel jäi kuni 2000. aastani tootmisse viis. Pärast väikest pausi teatas Nissan 2014. aastal, et Pulsar tuleb tagasi.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Nii mõnigi kord proovisõidule minnes olen hoidunud eelnevalt auto andmetesse detailselt süvenemast ja seda tagamõttega – sel moel saan esimese sõidu teha eelarvamustest ja isiklikest eelistustest mõjutamata. Seegi kord võtsin põgusalt teadmiseks – DIG-T ja manuaalkast, rohkem ei midagi.

pulsar maarja

Pulsar aga viskas seda ära kasutades minu kulul väikese vimka. Nimelt teeb Nissani DIG-T jõuallikas väga hästi järele diiselmootori spetsiifilist häält. Kuna diisli ja manuaalkäigukasti kombinatsiooniga olen kokku puutunud suhteliselt vähe, tegin midagi, mida ma kunagi ei tee, ja otsustasin käiguvahetusel juhinduda näidikuteplokis kuvatavatest soovitustest. Etteruttavalt võib öelda, et see ei olnud parim mõte.

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Pulsar on äratuntavalt Nissani nägu, ent vaatamata reklaamitavale tähelepanu äratavale välimusele on auto tegelikult küllalt konservatiivselt voolujooneline. Leed-tuled, tagaspoiler ja küljeakende kroomäärised ning Tekna-R varustustaseme 18-tollised valuveljed lisavad pisut sportlikku aktsenti, ent ei torka liigselt silma. Üldmulje on maitsekas ja parimas mõttes normaalne.

[huge_it_gallery id=”110″]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Pulsari juhikohale mõeldes on raske esimese hooga midagi esile tuua lihtsal põhjusel – kõik oli täpselt nii, nagu peab. Hea küll, peaaegu kõik – kahjuks puudus autol roolisoojendus. Selle eest oli aga mõlemal esiistmel nimmetugi, ning ka kõrvalistme kõrgust sai reguleerida. Rool ja sellel olevad nupud olid minu käele mugavad ja suunatulekangki oli erinevalt Juke Nismo RS-ist roolile piisavalt lähedal.

pulsar driver

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Nagu juba põgusalt mainitud, ei olnud “näidikute järgi” sõitmine paraku parim viis Pulsariga liigelda. Lühidalt võib öelda, et turbomootoriga viksilt ja viisakalt enne õige väändemomendi saabumistki käiku vahetades erilist sõidumõnu ei saa. Pärast esimesel sõidul saadud tünga heitsin täiendava pilgu auto andmetele, vandusin end korraks maapõhja ja läksin uuesti sõitma, seekord nii, nagu Nissaniga sõitma peab. Ei ole midagi teha, Nissani turbotatud mootorid norivad pööret ka siis, kui mõistuse hääl armatuuris 1 500 pöörde peal tungivalt käiku vahetada soovitab. Ja ühtäkki sündis Pulsar täielikult ümber.

Selgus, et Pulsar on mõistliku igapäevamasina kohta kokkuvõtvalt öeldes üsna sõidetav auto isegi juhile, kelle jaoks on lisaks kohalejõudmisele oluline veidike sõitu nautida. Probleeme ei teki roolimise ega pidurdamisega, tunnetus on piisavalt tummine ja tihke, esiveoline auto püsib kenasti etteantud trajektooril ja kiirendaminegi läks pärast esimesest möödarääkimisest ülesaamist palju paremini.

Kui lahjemate mootorite puhul kiirendusnumbrid midagi erilist ei ole – 10,7-12,7 sekundit – siis prooviautol olnud 140-kilovatine 1,6-liitrine turbomootor suudab tühjalt vaid veidi üle 1 300 kilo kaaluva Pulsari nullist sajani viia kõigest 7,7 sekundiga. Mootori võimekus on täiesti piisav, et hakkama saada maanteel, ent peamiselt on Pulsar mõeldud siiski linna.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Selles vallas on Pulsaril varuks korralik trump. Ent kõigest järjekorras. Kuigi selg sõidusuunas turvatooli jaoks jäi keskmine turvavöö napilt lühikeseks ja tooli kohaks jäi parempoolne tagaiste, ei võtnud see eesistuja ruumi kriitiliselt vähemaks. Üsna tagasihoidlike mõõtmetega autot silmaga väljast hinnates arvasin, et väiksema jalutuskäru pagasiruumi paigutamisega ei tohiks probleeme tekkida, ent suure vankri osas ei julgenud lootagi.

Pagasiruumi luugi (käsitsi) avanuna aga selgus mainitud trump, et sinna oleks võinud selliseid kärusid vist küll mitu panna ja vajadusel ka ise sisse ronida. Pulsari pakiruum on – lisaks mõistlikule risttahuka kujule – tõenäoliselt tänu esiveole väikese auto kohta ootamatult sügav, mahutades istmeid liigutamata täiesti arvestatavad 385 liitrit, sealhulgas juba nimetatud täissuuruses lapsevankri. Pakiruumi ja selle luugi kuju tegi asjade paigutuse sealjuures meeldivalt mugavaks.

pulsar vanker2

Samal ajal jätkus piisavalt ruumi ka salongi. Mees mainis küll, et oleks turvatooli ees istudes eelistanud veidi rohkem jalaruumi, ent midagi hullu samas ei olnud. Küll aga oleks mu 180 sentimeetrile ligineva pikkuse juures minu taha veel teine vähemalt sama kasvu inimene mugavalt istuma mahtunud.

[dropcap]VIDINAD [/dropcap]Sarnaselt Juke Nismo RS-ile on Pulsaril 360-kraadise kaamerapildi võimalus. Pulsari puhul võiks insenerid ja disainerid korraks kiiresti maha istuda ja natuke täiustustele mõelda. Esiteks on kaamerate paigutus auto küljes selline, et nagu kuskil mingitki vedelikku tee peal on või taevast sajab (Eesti kliimas peaaegu kogu aeg), on vähemalt kolm kaamerat neljast sodi täis ja ekraanil näidatakse surematut linateost “20 000 ljööd poriookeani all”.

Teiseks on kaamerapilt ikka kriminaalselt optimistlik. Muidugi, Ensure it’s safe before moving ja ümbruse kontrollimisel ei tohi jääda lootma ainult kaameratele, aga kui need seal juba on, võiks neist veidi rohkem kasu olla. Seda, et umbes kuskil seal on vist mingi maja, millele võiks mitte otsa sõita, tean ma reeglina isegi.

Õige pisut nuriseks ka telefonikõne helikvaliteedi üle, ja seda just naishääle puhul. Asjad saab aetud, aga kui auto just tee ääres vaikselt ei seisa, peab päris mitu korda üle küsima.

screen

Siiski, et mitte kellelegi liiga teha, tuleb märkida, et 360-kraadine kaamerapilt on juba iseenesest väga vahva funktsioon ka sopaste kaameratega ning pori teadaolevalt autot ei riku. Nissanil on siiamaani ekraanide, vidinate ja muu selleteemalisega kõik üsna hästi olnud. Menüüd ja nupud on loogilised, pimenurgaanduri märgutuled on taas mugavalt A-piilaris ja süsteem suudab rehvirõhke kuvada numbriliselt, mitte ainult ühikutes “tühi” ja “täis”.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Pulsari kapoti alt võib leida kas DIG-T kirjaga bensiinimootori või dCi tähistust kandva diisli. Neist esimene on saadaval 85- või 140-kilovatisena, Nissani keeli hobujõunumbrite järgi DIG-T 115 või 190. Diiselmootori puhul valikuvõimalust pole ja pakutakse 81-kilovatist ehk 110-hobujõulist varianti. Kui DIG-T 115 bensiinimootori juurde saab käigukasti valida – kas soovite 6-käigulist manuaali või Xtronicu automaati? – siis võimsama bensiinimootori ja diisli eelistajatele jääb vaid võimalus 6 käigu vahel ise valida.

[dropcap]HIND [/dropcap]Odavaima Pulsari eest peab loovutama 15 190 eurot. Selle eest saab vastu 85-kilovatise bensiinimootori ja manuaalkäigukastiga Visia varustustasemel auto. Sama mootori ja varustustasemega, ent automaatkäigukastiga Pulsari hind on 16 990 eurot. Odavaim diisel maksab veel veidi rohkem, 17 890 eurot. Kalleim bensiini-Pulsar on meiegi proovitud 140-kilovatise mootori ja manuaalkäigukastiga Tekna R varustustasemel versioon, mille eest peab välja käima 22 590 eurot. Kalleim diisel nõuab veel 700 eurot lisa, ent selle varustustase on kõigest Tekna ilma R-ita.

Kuna tegu ei ole tegelikult väga kalli autoga, maksaksin mina siinkohal võib-olla juba need mõned tuhanded rohkem ja valiksin täisvarustuses mudeli. Varustuse hulk ja vajadus jääb aga mõistagi lõppkokkuvõttes igaühe enda otsustada.

[huge_it_gallery id=”111″]

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Nissan pakub oma autodele mitut sorti garantiid, nende hulgas uue sõiduki garantii 3 aastat või 100 000 kilomeetrit, läbiva rooste garantii 12 aastat, värvigarantii ja Nissani maanteeabi mõlemad 3 aastat. Garantiid saab soovi korral lisatasu eest ka pikendada või sellele juurde osta Nissani hoolduslepingu ja/või kindlustuse.

Ametlikud kütusekulu numbrid on lahjemal bensiinimootoril laias laastus vahemikus 4-6 liitrit, diislil vaid 3-4 liitrit sajale ja nn mustal lambal, 140-kilovatisel bensiinimootoril 4,5-7,7 sajale. Kusjuures musta lamba puhul on muljetavaldav see, et hoolimata viljeletud ökokaugele sõidustiilile jäigi keskmiseks kütusekuluks kõigest 5,8-6 liitrit sajale.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Pulsar mängib üsna tihedalt rahvastatud liigas. Vaadata võib Ford Focust, Honda Civicut, Hyundai i30, Kia Cee’di (millega Acceleristagi on sõitnud), Opel Astrat (millega Accelerista samuti sõitis), Mazda 3, Toyota Aurist, Volkswagen Golfi… Nagu näha, on Pulsari võistlejad kõik tuntud ja populaarsed nimed ning valikut on rohkem kui küll.

pulsarid

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui mingitel segastel põhjustel peaksin nüüd kohe oma auto mõne normaalse masina vastu välja vahetama, oleks 140-kilovatine Tekna-R Pulsar igatahes väga tugev kandidaat, ja selline hinnang on minu käest suur kompliment. Kui vaid Nissan mulle antavatele autodele ka roolisoojendust panema hakkaks, oleks juba väga hea. Ja kui eriti lennukalt unistada, siis Nismo-versioongi poleks kindlasti paha…

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Maarja Kupits, Ylle Rajasaar, Nissan

76%
76%
Kena ja konkreetne
  • DISAIN
    7.5
  • KVALITEET
    6
  • JUHI TÖÖKOHT
    8
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    8.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    7.5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    9

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.