Reede, 22. november 2024
Kõikjalsõitja, mis ärgitab võtmeid peitma, aga naised võidavad
360 hj ja 500 Nm väänet, saab hakkama igasugustes oludes
Hind alates 73 800 eurost

2013. aasta novembris esmakordselt esitletud Porsche linnamaastur Macan on nüüd ühe variandi võrra rikkam: Macan S ja Macan Turbo kõrval pakub edaspidi silma- ja sõidurõõmu 3-liitrise V6 biturbo-mootoriga 265 kW (360hj) Macan GTS. Tehniliste näitajate poolest paigutub GTS tinglikult Macan S ja Turbo vahele, olles sportlikum ja 20 hobujõu võrra kangem kui Macan S.

IMG_7286

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Kui Porsche 2002. aastal turu survele järgi andis ja tuli välja oma esimese nelikveolise luksusmaasturiga Cayenne, oli küllalt neid, kes ennustasid, et moega kaasajooksmine on ummiktee ning peagi on Cayenne ajalugu. Läks aga teisiti – Cayenne müüs ja müüb hästi, 2010. aastal jõudis müügile mudeli teine põlvkond, 2014. aastal Cayenne’i pistikhübriid ja arvata, et kolmanda generatsiooni tulekut enam liiga kaua ootama ei pea.

Sugugi mitte kõik ei taha sõita suurte Porsche linnamaasturitega, kõige kõvem rabelemine käib tootjate vahel ikka keskklassi parketivallutajate segmendis. Sestap on päris loogiline Porsche käik, tuua turule kompaktsem, sportlikum, elegantsem Macan.

Ei mingit kahtlust, Macan on paari aastaga kasvatanud lojaalse austajaskonna; teda on korduvalt nimetatud maailma üheks võimekamaks ja elegantsemaks keskklassi kõikjalsõitjaks; luksuslikkusest rääkimata. GTS on sobiv valik neile, kes tahavad sportlikku Macani, aga kelle jaoks Turbo on… natuke liiga palju.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Mul oli võimalus Macan GTSiga lähemat tutvust teha Tenerifel. Ehkki ürituse põhitähelepanu oli uuel Porsche 911 Carreral, sain Macani ära proovida nii saare nõudlikel mägiteedel kui sõiduharjutustes.

Mul on olemas võrdlusmoment Turboga, millega tegin Eestis möödunud aastal pikema proovisõidu. Meenutuseks veel, et Macan oli 2014. aastal üks Eesti Aasta Auto kuuest finalistist, saavutades ajakirjanike punktisumma lõpptulemusena neljanda koha.

IMG_7322[dropcap]DISAIN [/dropcap]Nii välimuses kui sisemuses on Macan GTSi puhul rõhutud sportlikkusele. GTS on madalam, teravama disainijoonega, oma kergelt kaasajastatud “ilulõikusega” selgelt eristuv.

Kohe esmapilgul püüavad tähelepanu 20-tollised mattmustad RS Spyder Design kergveljed, punased pidurisadulad ja mustad küljeliistud; esitulede tume taust, “tuunitud” tagatuled ja stiilseks vormitud väljalasketorud. Musta värvi biksenoonid ja  toonitud leed tagatuled on GTS standardvarustuses, leed-esitulesid saab lisavarustusena tellida.

Salongi ehteks on kahtlemata kaheksas suunas sätitavad sportistmed, mille peatugedelt vaatab otsa GTS-kontrastteping. Elevaid nüansse on sisemuses teisigi, näiteks on “viie kella” taust armatuuris rõhutatult… sportmust ning GTSi omanik võib rõõmu tunda naha ja alumiiniumi ilukombost, mida S ja Turbo omanikele ei pakuta.

Ühesõnaga, teravus ja kontrastid, alumiinium ja Alcantara ning kui muidu aru ei saa, silmipimestavad GTS-logod väljas ja sees. Sõna “sport” korratakse sulle iga nurga peal, piltlikult ja sõna-sõnalt. Vägev!

Macan GTS salongi sisevaade: mugav, intuitiivne, kaasaegne, kergelt omandatav.
Macan GTS salongi sisevaade: mugav, intuitiivne, kaasaegne, kergelt omandatav.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Kokpit nagu Porsches ikka. Käivitus võtmega vasemalt, vajalikud nupud istmete vahel konsoolis, tumedal taustal selgepiirilised näidikud ja elegantne digitaalne infoväli – kui oled kord ära harjunud sellega, et kõik eluks vajalik on leitav käigukangi juurest, võid mõne aja pärast läbida pimetesti “kus on sport+” ja “anna mulle vinget vilet” (sports exhaust system).

Vaata videost, kuidas Macan GTS raadio välja ja vinge mootorisaund sisse lülitada:

[dropcap]SÕIDUOMADUSED[/dropcap] GTS-i sõidudünaamika ei tundu küll Turbole kuigivõrd alla jäävat, nii julgengi Macani fännidele soovitada, proovige kindlasti GTS-i ja võrrelge seda Turboga. Üllatused ei jää tulemata. GTS õigustab igati oma sportlikku väljanägemist ja on lisaks väga-väga intuitiivne.

Tõsi, istudes 911 roolist Macani, on hetkeks tunne, et see on üks teine, aeglasem ja mugavusse uppuv maailm – aga seda see ongi! Macan on turvaline, käepärane, piisavalt tundlik ja piisavalt mänguhimuline, et oskaja juhi käes natuke kurvides külge ette võtta… 15 mm madalamaks toodud kere annab selge eelise S-i ees just sõiduomaduste poolest.

IMG_7382Macan GTS on oma kontseptsioonilt vist kõige lähemale saanud eestikeelsele hellitusnimele “kõikjalsõitja” – minnes isiklikuks, siis naisterahvana naudin ma teadmist, et selle kompaktse nelikveolisega saan ma ka kõige keerukamates ilmaoludes (vajadusel off road sõiduviisi kasutades) oma igapäevasõidud tehtud ning kui ma tahan lõbutseda, siis lükkan nii palju “abilisi” välja, kui võimalik, lülitan sisse sport+ režiimi, manuaalse käiguvahetuse matkimise ja sõidan labadega.

Porsche kiituseks tuleb öelda, et üha rohkem on standardvarustuses ka turvalisuse viimast sõna: näiteks on GTS-il peal PASM ehk elektriliselt juhitav amortisaatorite süsteem. See lisab sõidule stabiilsust ja võimaldab valida ülalnimetatud sõiduviise: vaikimisi Comfort, soovi korral sport või sport+.

Lisavarustusest soovitan tungivalt LPTV Plus-i, ehk kurvisõiduabi. Kurvi sisenedes pidurdab see kergelt sisemist tagaratast, jagades veojõudu välimisele tagarattale ning tekitades lengerdust sõiduki püsttelje ümber. Pikk jutt, mille iva on see, et suurel kiirusel kurvi sisenedes ei lähe auto käest, vaid kuulab suurepäraselt (nais)juhi sõna.

IMG_7423
Macan GTS on… ilmselgelt (salaja?! sest kõva häälega nad seda ju ei ütle!) naistele tehtud sõiduk, mida mehed tahaksid kaunitaridelt käest rebida.

[dropcap]JÕUALLIKAD[/dropcap]  Macan GTS-i südameks on 3,0-liitrine, otsesissepritsega kahe turboga V6 mootor, mis töötab koos 7-käigulise PDK-automaatkäigukastiga. Porsche Doppelkuplung kahe siduriga käigukast on kiire tänu sellele, et käikude vahetamisel võimsusvoog ei katke: samal ajal seesoleva käigu siduri avanemisega sulgub eelvalitud käigu sidur. Kogu saladus, miks Porschega sõit tundub nii dünaamiline ja samal ajal särtsakas.

V6-l on võimsust  265 kW, mis saavutatakse 6000 rpm (pööret minutis) juures ning maksimaalne pöördemoment on 500Nm, vahemikus 1650-4000 rpm. Mootorit on GTS-le kohaselt veidi timmitud, näiteks on tõstetud ülerõhku 1,2 bar-ni ja mootori “hingamist” efektiivsemaks muudetud.

Võhiku jaoks on need detailid nagu õudusunenägu füüsikatunnist, aga blufi käsiraamatusse saab kirja maagilise 15 kW – just nii palju on inseneridel tänu mootori mustkunstile õnnestunud võimsust juurde leida. Ehk siis – väänet on laialt, gaasi võib seal, kus lubatud, julgelt anda ja möödakäijate kadedusest kummuli kukkumine üksnes tagatorudest väljuva hääle peale on peaaegu et kindel. Nojah.

Launch Control harjutus pani vaimustusest kiljuma - 5,2 sekundit sajani ja väga vähe kahesajani!
Launch Control harjutus pani vaimustusest kiljuma – 5,2 sekundit sajani ja väga vähe kahesajani!

Sajani kiirendab GTS 5,2 sekundiga – seda, kui lühike see aeg on, kogesin omal nahal platsil Launch Control harjutust tehes. Põhimõtteliselt rivistatakse auto joonele: pidur põhjas, gaas põhjas ja siis, instruktori märguande peale, vabastatakse pidur ä k i l i s e l t, samal ajal kogu hingest gaasi põrandasse vajutades ja m i t t e jalga gaasipedaalilt tõstes (mis ka ei juhtuks!).

Kostab kiunatus, hetkeks käivad rattad ringi ja siis auto sööstab… ilukliinikut pole vajagi, kogu korts ja üleliigne meik on momendiga kõrvade taha kokku pakitud. Tippkiiruseks märgib tootja 256 km/h, harjutust tehes kerisid numbrid end vaevata 200+, aga rohkem ei jõudnud jälgida…

[dropcap]! [/dropcap]Ärge seda kodus palun järele tehke, ainult instruktoriga ja õppesõiduplatsil!

IMG_7417

[dropcap]HIND[/dropcap] Eestlastel on kombeks salaja rõõmustada, kui naabril kehvasti läheb, onju.

Meil ei ole üüratuid makse, mis kergitaksid Macan GTSi alghinna kohe kuuekohaliseks. Sestap võib MMS-tilgad prügikasti visata ja hingata sisse hinda alates 73 800-st eurost.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap] Keegi küsis, palju kütust võtab. Vastus: mis küsimus see on? Porsche ostsid ju. Nagu iga teine auto, võtab ka GTS kõik ära. Mina sain mägiteedel keskmise kulu… üle kümne liitri sajale, kui viisakalt väljenduda.

Lohutuseks, Porschel on täiesti pädev keskkonnaprogramm ja Macan GTS-ga võib sõita ka mõistlikult kulutades. Üle-euroopaline tootjatehase garantii on 2 aastat (luksusautode puhul tavaline) ja seda on võimalik pikendada kuni 9 aastani või kuni läbisõiduni 200 000 km.

IMG_7208[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Pereinimeste jaoks on konkurendid kõik keskklassi krossoverid. Kelle jaoks hind pole määrav, aga luksus ja bränd on, siis need tõenäoliselt võrdlevad Volvo XC60ga, BMW X3ga ja Audi Q5ga ning kõne alla võiks tulla ka Range Rover Discovery Sport.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Galerii piltidel on näha ka ühte meesterahvast – see on sloveenia autoajakirjanik, kellega ma sel korral autot jagasin. Pildid on tõestuseks, et meil tekkis väike vaidlus, kes rohkem sõita saab. Meetripealt mõõtsime ära. Naised võitsid. Ma ju ütlesin, et Macan GTS on tegelikult (salaja?!) naistele peibutuseks tehtud auto!

72%
72%
Sportlik naisteauto
  • DISAIN
    6,5
  • KVALITEET
    8,5
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    8
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8,5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    8
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7,5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7,5
1 kommentaar
  1. blank

    Ei ole midagi erilist. Tavaoludes 5.2 kätte ei saa, Näiteks Infiniti G35 05-07 a mudel läheb 5.4 sajani ilma käigukasti vägistamatta. Kuna pidur ja gaas samaaegselt põhja suruda on ikka paras stress käigukastile. Seda tavaliikluses praktiseerida eri saa. Muidugi turvalisus dziibi puhul on ikkagi teoreetiline kui meeldib kõrgema autoga sõita.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.