Reede, 15. november 2024
Legendaarselt omanäolise mahtuniversaali Renault Espace’i kuuendast põlvkonnast on saanud ajastule kohaselt mõistagi linnamaastur. Mis on uut, kui palju on selles omapära ja kas see on endiselt voiture à vivre?

Renault Espace’i iga põlvkond on läbi nelja aastakümne käinud kaasas muutuva maailma ootustega, ent alati on olnud tegemist ruumika ja mugava pereautoga. Kunagi olid moes mahtuniversaalid, tänapäeval tahetakse linnamaastureid. Tegelikult oli juba eelmise põlvkonna Espace’il SUV-lik disain, nüüd on see lihtsalt veelgi rohkem rõhutatud. Äriliselt möödapääsmatu samm. Ja kas moekas olla on siis halb?

Renault Espace, Dominik Kalamus

Ruumi ja avarust

Espace tähendab prantsuse keeles ruumi ning nimele kohaselt ruumi ja avarust jagub. Kuigi automaailmas on tavapäraselt iga uus mudelipõlvkond eelmisest suurem, siis lõputu kasv kõrgemaks-raskemaks muidugi jätkusuutlik ei ole. Nii saigi uus Espace eelkäijast lausa 215 kg kergem, 32 mm madalam ja 140 mm lühem, kuid on endiselt ruumikas, soovi korral 5- või 7-kohaline, avara panoraamvaatega ja mugav. Hind, muide, istmete arvust ei sõltu.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Kolmas istmerida neile, kes on pisikesed ja painduvad

Seitsmekohaliste autode rõõm on teadagi see, et vajadusel saab pagasiruumi põrandast välja võluda kaks lisakohta. Üldjuhul on seal ruumi napilt, kuid lühikeseks sõiduks ajab asja ära. Nii ka Espace’il. Tagaritta ronimine eeldab sportlikku riietust ja paindlikkust, aga istumiseks veidi ruumi siiski on.

Kahes esimeses reas istujatel on aga igas suunas ruumi külluslikult. Teine istmerida on liiatigi 22 cm võrra nihutatav ja seljatoed kuni 31 kraadi kallutatavad.

Renault Espace 2023

Kokku klapitud kolmanda reaga on pakiruumi maht sõltuvalt teise istmerea asendist 477-677 liitrit. 5-istmelisena on pagasiruumi lausa 777 l.

Meeldiv interjöör

Juhi ees laiub suur L-tähe kujuline ekraanidekogum, mis koondab näidikuploki ja multimeediaekraani üheks elemendiks. Ekraanipinda on kokku lausa 984 cm². Selged diginäidikud toovad vajaliku info kenasti juhi ette. Peamised sõidu ajal vajalikud funktsioonid on mugavalt reguleeritavad keskekraani all oleva klahvirea või selgelt esiletoodud puutepindade abil.

Renault Espace

OpenR Link multimeediasüsteem toimib kiirelt ja pakub mitmeid ühenduvusvõimalusi. Google’i teenused on sisse ehitatud: Google Maps, Google Assistant, põhimõtteliselt saab autosse laadida mistahes rakenduse muusika, navigatsiooni ja meelelahutuse jaoks.

Põhivarustuses on juhtmeta Android Auto ja Apple CarPlay ning juhtmevaba laadimisalus. USB-C pistikuid on kahekaupa paigutatud nii ees, keskmises kui ka tagareas istujate jaoks, lisaks on autos kaks 12V pistikupesa. Tippvarustuses mudelite helisüsteem on loodud koostöös Harman Kardoniga.

Renault Espace

Sõitjateruum jätab kvaliteetse mulje, eriti muidugi tippmudeli valge eco-nahaga kaetud istmed mõnusate pehmete peatugedega. Sealjuures mõjub kerge prantsusliku eklektikana esipaneeli kaunistav puitliist, mis näib oma ehedusest hoolimata kuidagi kohatu ja pigem rõhutab rohmaka moega armatuurlauapealset plastikut.

Juhiiste võiks küll pakkuda rohkem tuge, kuid ergonoomika on mugav, millele aitab kaasa libistatav panipaigaga käetugi keskkonsoolis. Erinevate panipaikade mahutavus on kokku 39 l.

Renault Espace 2023

Lisavarustusena pakutav enam kui 1 m² panoraamkatus muudab autost väljavaate mõistagi eriti avaraks, kusjuures see filtreerib UV-kiirgust ja päikesevalgust nii hästi, et ei vaja pimendavat kardinat.

Renault Espace 2023

Sõiduomadused

Espace on ehitatud Renault-Nissani alliansi uuele CMF-CD platvormile, ootuspäraselt on see eelmisest kergem ja jäigem. Peamiselt on see tingitud sellest, et E-Tech täishübriidajam on eelmise põlvkonna diiselmootoriga võrreldes kergem ja käigukasti osa on nüüd alumiiniumist. Kergemal ja madalamal sõidukil on väiksem õhutakistustegur, parem dünaamika, väiksem kütusekulu ja CO2-heide.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Vaikne ja mugav Espace on saadaval vaid ühe täishübriidse E-Tech jõuallikaga, milles on kolmesilindriline 1,2-liitrine turbobensiinimootor paaritatud 50 kW elektriajami ja 2 kWh akupakiga. Kokku annab see 200 hj/146 kW ja 410 Nm. Lisaks on veel teinegi elektriajam, mis toimib generaatorkäivitina ja vahetab sidurita automaatkäigukastis käike. Elektrirežiimis saab sõita kuni 130 km/h ja kuni 80% linnasõitudest peaks saama teha täiselektriliselt.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Kütusekuluks lubatakse vaid 4,6 l/100 km. Veidi üle 300-kilomeetrine proovisõit Poola teedel sisaldas suures osas kiirteid, mistõttu neid “päriselu” numbreid ametlikuga võrrelda ei ole mõtet. Seni kodumaal proovitud uued Renault’d on osutunud säästlikeks ja ametlike numbrite saavutamine säästliku sõiduga üsna reaalne, usutavasti pole ka Espace siin erand.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Kahel kõrgemal varustustasemel lisab sõiduelamust 4Control Advanced nelikroolimine, mis tagarattaid olenevalt kiirusest kuni 5 kraadi vajalikus suunas keerab, suurendades manööverdusvõimet ja stabiilsust. Tänu sellele on suure, 4,7-meetrise auto pöörderingi läbimõõt vaid 10,4 meetrit – sama, mis väikesel Renault Cliol. Kiirustel üle 50 km/h pööravad tagumised rattad 1 kraadi jagu esiratastega samas suunas, mis suurendab stabiilsust kurvides.

Nelikvedu aga Espace’ile ei pakuta ja kliirens on 180 mm.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Renault Espace on varustatud kolmanda põlvkonna Multi-Sense süsteemi nelja sõidurežiimi ning juhiabidega, mille alla kuulub pikk nimistu autosõitu ohutumaks ja mugavamaks muutvatest abilistest. Vaikeseades nad juhi tegevust ei häiri, abiliste sisselülitamiseks on käepärased lülitid.

Varustustasemeid on kolm: Techno, Esprit Alpine ja Iconic. Põhivarustus on rikkalik, järgmised varustustasemed lisavadki peamiselt disainielemente, aga ka nelikroolimise ja täiendavat mugavusvarustust. Lähemat infot leiab siit (lehe allosas on hinnakiri).

Renault Espace, Dominik Kalamus

Renault mudelirivis paikneb Espace Australi ja peatselt saabuva Rafale vahel. Peamistest konkurentidest Peugeot 5008, Škoda Kodiaq, Hyundai Santa Fe ja Nissan X-Trail on täishübriidid vaid kaks viimatinimetatut.

Renault Espace hinnad algavad 41 290 eurost, olles ülalmainitud rivaalide hulgas üks soodsamaid.

Aga see omapära ja voiture à vivre?

Des voitures à vivre on Renault slogan 1980. aastatest, mis väljendab autotootja mõtteviisi pakkuda inimeste elu, elustiili, vajaduste ja soovidega kokku sobivaid autosid. Kas Espace võiks olla auto igaks elujuhtumiks?

Renault Espace, Dominik Kalamus

Miks mitte – viiele inimesele pluss nende pagasile mugav ja ruumikas, vajadusel saab (lühemat maad) läbida ka seitsmekesi. Sujuv sõit, avar väljavaade, mugav interjöör, rikkalik ohutus- ja mugavusvarustus muudab igasuguste distantside läbimise meeldivaks.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Suure auto kohta madal kütusekulu on elamise jaoks päris kindlasti oluline omadus. Espace on suur, aga tänu nelikroolimisele on sellel väikeautolik manööverdamisvõime. Võib-olla annab seegi elule natuke vürtsi juurde.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Kuigi välisdisainilt sulandub uus krossover-Espace pigem masside hulka, peitub eripära just detailides. Käigukangi leiate näiteks roolisambalt ja see tundubki seal täiesti loomulikult õigel kohal. Disainielementide kohatine eklektika on ju samuti omapära.

Renault Espace, Dominik Kalamus

Meeldib:
  • Avar sõitjateruum
  • Sõiduomadused, jõuallika ja ülekande sujuv koostöö
  • Juhiabisüsteemide töö
Ei meeldi:
  • Väga kerge, tagasisideta rool
  • Ebamugav ligipääs kolmandale istmereale

Fotod: Renault, Dominik Kalamus, Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.