Renault pakkus Poolas korralikku ülevaadet oma tarbesõidukitest, sealhulgas ka ümberehitustest ning uuendatud turuliidrist Masterist.
Renault on Eesti väikeste tarbesõidukite turuliider juba viimased neli aastat, kuni 3,5-tonnise täismassiga sõidukite segmendis Euroopa turuliider aga lausa seitse aastat. Seda trendi loodetakse uue Mastergia jätkata.
Masterit on toodetud juba 40 aastat ning selle ajaga on kaubaks läinud 3 miljonit ühikut. Seda müüakse 50 riigis ning see valmistatakse Euroopas. Esitletu on kaubiku neljas põlvkond.
Selge on, et moodsate aegade tuules peab elektrilist valikut laiendama, kuid loomulikult säilib (kuni regulatsioonid seda võimaldavad) ka diiselmootor ning lubatakse ka vesinikelemendivalmidust.
Uut Masterit pakutakse kahe akupakiga, 40 kWh nö linnavariant ning 87 kWh suurem vend, mille WLTP sõiduulatus on vastavalt 200 ja 460 km. Mõlema versiooni elektriajami pöördemoment on 300 Nm, võimsuseks vastavalt 97 või 105 kW (130 või 140 hj).
2-liitrist diiselmootorit saab neljas maitses – 105, 130, 150 ja 170 hj. Neid paaritatakse vastavalt soovile kas kuuekäigulise käsikasti või 9-käigulise automaatkastiga. Eelkäijaga võrreldes lubatakse lausa 1,5 liitri võrra väiksemat kütusekulu “sajale” ja 39 g vähem süsihappegaasi kilomeetri kohta.
Mõõtudest rääkides – uue Masteri külgukse laadimisava pikkus on kasvanud 40 mm, kaubaruumi pikkus aga 100 mm. Pöörderaadius on 12,7 meetrit, kaubaruumi läheb 3500 kg täismassiga versioonide puhul kuni 1625 kg kaupa.
Mõeldud on ka juhi mugavusele – panipaiku jagub igale poole ja silma hakkab ka keskmisse istmesse sisse ehitatud sülearvutihoidik ja -alus. Renault lubab, et panipaikade hulk ja maht on oma klassi parimad.
Lisaks on võimalik terve pinu ümberehitusi, mida tehasest pakutakse – täpsemalt 38 sorti! Kast, kallur, furgoon, kabiiniga alusraam… Valik ümberehitusi oli ka Poolas vaatamiseks väljas.
Küsimusele, kas Renault’ teistel mudelitel pakutav nelikroolimine ei annaks eeliseid näiteks kitsastes linnakeskustes, kuhu Euroopas üha enam vaid nullheitmega sõidukeid lubatakse, sain vastuseks, et lühendatud teljevahe toob pöörderaadiuse niigi sõiduautodega sarnasele tasemele. Nelikveo kohta aga öeldi, et seda kaalutakse.
Krakowi linnatänavatel õnnestus võimsamat diiselversiooni ja elektrilist Traficut ka põgusalt proovida. Kuna Master oli koormata, tähendas see loomulikult hüplevat tagasilda, kuid esivedrustus on mõnusalt pehmeks ja andestavaks seadistatud. Isteasend ja nähtavus on väga head, harjumist vajas näiteks elektrilise Traficuga võrreldes ootamatult tundlik piduripedaal, mille väiksele “surnud punktile” järgneb ootamatult naksakas pidurdus. Kuid see pole midagi, millega veidi ajaga ära ei harju.
Sõitjateruumis hakkas silma väga terav uus 10-tolline multimeediaekraan, mis esimesele puudutusele pigem laisalt reageeris, kuid pärast “üles äratamist” ootamatult erksaks muutus. Tänu sisseehitatud Google’i toele on tegu väga funktsionaalse tööriistaga, mida oma soovi järgi erinevate rakendustega täiendada saab.
Renault’ Eesti kodulehel märgitakse alghinnaks 37 390€, esimesed autod jõuavad edasimüüjate juurde septembri lõpuks.
Fotod: Veli V. Rajasaar, Greg Jongerlynck, Paul McLean