Esmaspäev, 6. veebruar 2023
Viienda põlvkonna Subaru Impreza on tunnistatud maailma üheks turvalisemaks pereautoks. Kunagine kurvineelaja on rüütatud ontlikku kuube ent see võib tähendada vaid üht: subariste tuleb maailma juurde. Kõigepealt Impreza, seejärel kõik teised. Peaasi, et see on Subaru.

Läbi on need ajad, mil sõnapaar „Subaru Impreza“ tähendas rallisinist elajat, mis kruusateel kõigi nelja ratta kraapides pimestava kiirusega kurve neelas.

Kuigi boksermootor ning nelikvedu on jätkuvalt Subarut defineerivad faktorid, paneb autotootja viimasel ajal enim rõhku hoopis turvalisusele ning ei salga, et soovib hoopistükis maailma turvalisimate autode tootjaks saada.

Vaadates uusimate mudelite skoore erinevates NCAP-testides ei kahtle keegi, et see on ka võimalik. Kuid mida uut peale turvalisuse toob viienda põlvkonna Impreza?

UUS PLATVORM, MOOTORID JA KÄIGUKAST

Sarnaselt uuele XV-le leiab ka Impreza kere alt Subaru globaalse platvormi ehk SGP. Tegu on platvormiga, mis on vana mudeliga võrreldes 70% jäigem ning poole sentimeetri jagu madalama massikeskmega.

Mootorivalikusse on jäänud vaid kaks vabalthingavat bensiinimootorit, mida paaritatakse vaid ühe käigukastiga – Lineartronicu ehk Subaru seitsme kunstliku „astmega“ CVT-ga. Tegu on täpselt sama riistvaraga, mida pakutakse ka uuele XV-le. Täpsemad andmed pakutava kohta on siin:

MOOTOR

1,6l, 4-silindriline bokser, bensiin

2,0l, 4-silindriline bokser, bensiin

VÕIMSUS

84 kW / 114 hj

115 kW / 156 hj

PÖÖRDEMOMENT

150 Nm

196 Nm

KIIRENDUS 0-100 KM/H

12,4 sek

9,8 sek

TIPPKIIRUS

180 km/h

205 km/h

TÜHIMASS

1358-1376 kg

1379 kg

MAX. VEETAV MASS

1200 kg

PAGASIRUUMI MAHT

385 l, istmed all 1310 l

KÜTUSEPAAGI MAHT

50 l

KÜTUSEKULU (KESKMINE)

6,2l / 100km

6,4l / 100km

KLIIRENS

130 mm

HIND

19 990 – 23 990€

25 990€

.
Olgu juba ette öeldud, et kaheliitrine on ilmselge võitja, pakkudes mingitki dünaamikapoega. Lisaks tulevad kaasa ka käiguvahetuslabad, mis lubavad CVT üle veidi suuremat kontrolli.

SISU JA VÄLIMUS

Uus Impreza on eelkäijast pikem, laiem ning madalam. Välimuselt on tegu väga alalhoidliku autoga, mis meenutab pigem mõnda Volvo luukpära kui kunagist nurgelist ja agressiivset jõhkardit. Ajad muutuvad ning muutunud on ka Subaru…

Sisult sarnaneb Impreza vägagi XV-ga, mille sisedisaini on kiidetud üle maailma. Otsi vigu, palju tahad – eelkäijaga võrreldes tundub sisu palju soliidsem ning läbimõeldum.

Ka sõidumüra on minimaalne, kui mootorit mitte piinata – interjööridetailid ei nagise ning tuule-ja maanteemüra jääb jaapanlasele omasele tasemele.

Ka ruumikusega on hästi, eriti tagaistujate jaoks, kelle jala-ja pearuum on kasvanud. Pagasiruum on samuti mahukam ning tänu suuremale ja madalamale toodud avale on raskete ja suurte esemete autole laadimine mugavam.

Huvitaval kombel aga ei pakuta üheski varustusastmes ei katuseluuki, nahksisu ega navigatsiooni. Selle vastu aitab aga väga kergesti telefoniga paaritatav 8-tolline ekraan, millele oma telefonist soovitud navigatsiooniäppi kuvada.

DÜNAAMIKA

Isegi kui sõita ülemise riiuli kaheliitrisega, on tegu tuntavalt väga uimase ja iseloomutu autoga. CVT-kasti tehislikud astmed ei aita kuidagi parema sõidutunnetuse tekkele kaasa ning gaasipedaali talludes mõjub masin loiult ja otsustamatult, saateks mittemidagiütlev mootorinoot.

Kuigi rooliülekannet on kiiremaks tehtud, on üldine roolitunnetus ebastabiilne ja liiga kerge – vahel üle võimendatud, vahel täiesti surnud. Eelkäijaga võrreldes saab vähema roolilappamisega küll rohkem tehtud ent puudujäägid on tuntavad.

Subaru oskab aga jätkuvalt teha mõnusat, pehmet ja teega hästi haakuvat veermikku. Õrrita, mängi, provotseeri – auto ei kaldu ning pidamine ei katke.

Paraku ei paku isegi suurem, kaheliitrine mootor aga piisavalt võimsust, et šassiid tõeliselt proovile panna. Sisetunne ütleb, et isegi STI-mootori taltsutamiseks jääb varu veel küllaga…

TURVALISUS

Imprezast ning üleüldse uutest Subarutest rääkides ei saa turvalisusest kuidagi mööda. Impreza on Euro NCAP-i järgi kõige turvalisem pereauto ning suuresti aitab sellele kaasa süsteem nimega EyeSight, mis on nüüd Impreza baasvarustuses.

Kahe kaameraga varustatud süsteem jälgib ümbritsevat liiklust ning oskab muuhulgas eessõitva autoga turvalist pikivahet hoida, takistuse (sh jalakäija) ees pidurdada, hoiatab juhti sõidurajalt kõrvale kaldumise eest ning vajadusel hoiab sõidujoont ise.

Kokku tuleb süsteemiga kaasa seitse juhiabilist ning tulemuseks on näiteks Jaapanis üle 60% vähem liiklusõnnetusi võrreldes masinatega, millel süsteemi pole. Lisaks on uuel Imprezal nüüd ka kurvis kaasa keeravad leed-tuled, kuid need tulevad paraku kaasa vaid Active-varustusastmes autole.

KOKKUVÕTTEKS

Uut Imprezat ei tasu osta inimesel, kes loodab, et midagi nüüdseks (vähemasti Euroopas) tapetud STI-st on siin veel ära tuntav… Peale nelikveo ja pädeva šassii ei ole uue Subaru Impreza juures midagi erutavat. See on praktiline pereauto, millest turvalisemat naljalt ei leia.

Kuid ainuüksi see koos sümmeetrilise nelikveo ja konkurentidega võrreldes taskukohase hinnaga on piisav argument, et autot meie maal edukalt müüa – Subaru valem võib olla igav, kuid see toimib.

HEAD
Sümmeetriline nelikvedu
Suurepärane šassii
Turvalisus
Rohke baasvarustus

VEAD
Jõuetud mootorid
Uimane CVT-kast
Hüplik roolitunnetus

Meedia: tootja, Martin F. Persson

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.