Taevasõela esimene täiselektriline maastur Solterra, mis kannab edukalt edasi margi seikluslikku ja vastupidavat vaimu, sai esimesed väikesed kohendused. Vaatame lähemalt, kuidas esimene täiselektriline Subaru on suutnud ligi pooleteise aastaga täita saabuva elektriajastu ootusi.
Solterra on küll hetkega identifitseeritav Subaruna, ent on saanud teistest margikaaslastest erineva välimuse. Auto kuusnurkne, elektriautole omaselt suletud “radiaatorivõre” ja viimase moe järgi kujustatud LED-tuled annavad talle hetkemoe kohaselt minimalistliku, kuid jõulise ilme.
Massiivsed tumedast plastist laiendused poritiibadel, kaitseraudadel ja mujalgi annavad selge signaali, et see auto sobib küll linna, kuid on ennekõike mõeldud siiski maastiku jaoks. Pisut üle 21 cm kliirens näitab aga valmisolekut hakkama saada ka kõige raskemates teeoludes.
Kui aga Solterra väliskuju tundub olevat sarnane mõne teise tänaval kohatud auto omaga, siis te ei eksi – tegu on Toyota BZ4X erimunakaksikuga. Selle kohta ütleb Subaru, et kõik hea selles autos pärineb neilt ja mitte nii hea Toyotalt. Miks ka mitte, usume!
Praktiline ja kaasaegne sisemus
Sõitjateruum on Subarule kohaselt praktiline, kuid erineb margikaaslastest tundmatuseni. Keskkonsoolis asub 12,3-tollise puutetundliku ekraani taga infolustisüsteem, mis on Subaru mudelitest seni suurim. Sel on kõik ajastukohased seadistusvõimalused, ehkki graafika pole tehnika viimane sõna.
Samuti vajab veidi harjumist keskekraani käsitlemine, kuna see asub juhist tavapärasest kaugemal. Siiski annab sile põrand (tänu veoaku paigutusele) reisijaile rohkem liikumisvabadust ja lisab sõitjateruumi avarust.
Istmed on mugavad ja toetavad hästi ka pikematel sõitudel. Ruum tagareas on ootuspäraselt avar (ikkagi elektriauto!), pakkudes külluses jalaruumi ka pikematele reisijatele.
Üllataval kombel ei vaja aga harjumist rooli kohal oleva näidikuploki kasutamine, sest erinevalt Stellantise toodangust on see viidud kaugemale ja kõrgemale ning seetõttu hästi nähtav. Lisaks on mudelivärskenduse käigus disainitud rool pea neljakandiliseks, mis parandab veelgi nähtavust ettepoole.
Kus aga oleks kindlasti võinud tõsise muudatuse teha (aga kahjuks jäi tegemata), on nupud roolil (õieti rooli küljes). Kui mitmed Volkswageni mudelid said oma haptiliste nuppude eest sageli sugeda, siis Solterra omad (samad, mis ka Priusel ja BZ4X) ei kannata üldse kriitikat (ergonoomika on olematu). Loodame, et kui Toyota neid korda ei tee, siis vähemalt Subaru järgmise mudelivärskenduse käigus.
452-liitrine pagasiruum on igati korralik ning võimaldab sinna paigutada nii matkavarustust kui ka igapäevaseid oste. Viriseda võib nii kapotialuse pakiruumi ehk frunki kui ka sõitjateruumis kindalaeka puudumise üle, kuid selle kompenseerib nutikalt lahendatud keskkonsooli konstruktsioon.
Alati kaks mootorit
Solterra põhja all on kaks elektrimootorit, mis toodavad kokku 160 kW, pöördemoment on piiratud 337 Nm juurde. See tagab sujuva kiirenduse, mille puhul saavutab auto 0–100 km/h umbes 6,5 sekundiga. Kuigi tuelmus pole võrreldav näiteks KIA EV6 GT või Mercedes-Benz G580 omaga, on seda igapäevaseks kulgemiseks enam kui küll.
Solterra sõiduulatus sõltub versioonist, olles WLTP järgi vahemikus 414-465 km, mis on enamikeks igapäevaseks sõitudeks piisav, pikemad vahemaad aga vajavad laadimispeatusi. Alalisvoolu suudab auto ideaaltingimustes vastu võtta kuni 150 kW, praktikas õnnestus näha siiski vaid veidi üle saja küündivat kiirust.
Päriselu on loomulikult midagi muud kui WLTP metoodika: igati soodsate ilmastikutingimuste juures suutis Solterra piripardani täis veoakuga läbida 274 kilomeetrit ja siis jäi ressurssi vaid 4% jagu. Sõidukiirus oli igati mõõdukas, nii et tegelikkuses võib arvestada umbes 250-kilomeetrise “lennukaugusega”.
Mugav ja vaikne nii teedel kui maastikul
Solterra on üks väheseid autosid, mis suudab seisvat autot kritiseerinud juhile liikuma hakates positiivseid üllatusi pakkuda. Linnasõidul on vedrustus vaikne ja pehme, mis täiendab sujuvat kulgemist ilma sisepõlemismootoritele omase müra ja vibratsioonita. Lisaks suudab vedrustus hästi neelata teekonarusi, hoides sõitjateruumi mugavana ka suurematel kiirustel.
Kerge ja täpne rool annab piisavalt tagasisidet, ehkki keskosas on pisut ebamäärane. Kurvilistel teedel tunneb Solterra end kindlalt ja püsib stabiilsena, regeneratiivne pidurdamine võimaldab aga juhil seadistada aeglustamist just endale sobivaks.
Subarute tuntud X-Mode funktsioon ja Grip Control süsteem on säilinud ka Solterras, kohandades jõuülekannet, et tagada stabiilsus erinevatel teedel. Solterra saab hästi hakkama mõõdukate tõusude ja lahtise pinnasega, sobides nii lumistele teedele kui ka kergemale maastikule.
Kuna X-Mode funktsioon lülitab välja ka mitmeid ohutust tagavaid abilisi, siis ei ole mõistlik seda kohe maanteelt maha keeramise järel igaks juhuks sisse lülitada, vaid alles siis, kui seda tõesti vaja on. Küll aga suudab auto selle toel hakkama saada ka tõsises hädas ja manööverdada olukorras, kus maaga kokkupuudet omavad neljast rattast vaid kaks.
Sellegipoolest tuleb arvestada, et Solterra pole mõeldud äärmuslikeks retkedeks, vaid pigem neile, kes vajavad võimekust nii kehvadel teedel kui ka keerukamatel matkaradadel. Siiski seavad kliirens (21 cm) ja pikalt etteulatuv ninaosa (lähenemisnurk 17,7 kraadi) maastikuvõimekusele oma selge piirangu.
Kokkuvõtteks
Solterra on võimekas täiselektriline linnamaastur, mis oma jõuallikale vaatamata jääb truuks Subaru vaimule, sobides hästi linna ja kergemateks seiklusteks, pakkudes mugavust, vaikust ja ökonoomsust. Kuigi see pole kõige pikema sõiduulatusega elektriauto, on tegu suurepärase valikuga neile, kes hindavad Subaru maastikuomadusi ja samas jätkusuutlikkust.
Uus Solterra on teinud mudelivärskendusega mitmeid, ehkki mitte silmatorkavaid arenguid nii sõidumugavuse, tehnoloogia kui ka praktilisuse osas, et vastata veelgi paremini kasutajate vajadustele. Pisut suurenenud sõiduulatus, uuenenud juhi töökoht, kvaliteetsemad sisematerjalid ja täiustatud pidurdussüsteem tõstavad Solterra konkurentsivõimet elektriliste linnamaasturite turul.
Solterra on endiselt praktiline ja samas üllatavalt mugav auto, mis vastab Subaru veendunud klientide nõudmistele, kuid sobib nüüd veelgi paremini neile, kes otsivad mitte ainult seiklusvalmis, vaid ka keskkonnasõbralikku autot.
Meeldis:
- Mugav ja piisavalt avar sisemus
- Vaikne sõit legaalsetel kiirustel
- Särtsuka kohta arvestatav maastikuvõimekus
Ei meeldinud:
- Sõiduulatus võiks olla suurem
- Nupud roolil halva ergonoomikaga
- Esipagasiruumi (frunki) puudumine
Fotod: Indrek Jakobson