Reede, 19. aprill 2024
Toyota toob iga-aastaselt Kenshiki foorumilt veelgi uudiseid. Pilkupüüdev viienda põlvkonna Toyota Prius jätkab insenertehnilise innovatsiooni ja stereotüüpide ümberlükkamise kursil.

Alates esmaesitlusest 1997. aastal on Toyota Prius muutnud nii maailma kui Toyotat ja jäädvustanud end autotööstuse legendina ajalukku. Euroopasse vaid pistikhübriidina saabuv uue põlvkonna esindaja jätkab Priuse edulugu.

Toyota on süsinikuneutraalsusele pühendunud ning uus pistikhübriid täiendab Toyota tehnoloogiliselt mitmekülgset mudelivalikut, kust leiab ka täiselektrilisi (BEV) ja vesinikelemendiga (FCEV) mudeleid.

Prius on alati ka teiste mudelite tulevikule inspiratsiooniks olnud ning uusim põlvkond jätkab samas vaimus. Uus Prius toob Toyota värskeima pistikhübriidsüsteemi, millel on muuhulgas suurema mahtuvusega akupaki toel Priuse ajaloo madalaim CO2 heide – WLTP järgi vaid 19 g/km*.

Tänu sellele on Prius tõepoolest mitmekülgse iseloomuga auto: täiselektriline sõiduulatus on enamikeks igapäevasõitudeks piisav, kuid üliefektiivne hübriidajam pakub vajalikku paindlikkust ka pikemateks teekondadeks.

Iga reis – olgu see lühike linna- või pikem väljasõit -, pakub kindlasti kaasahaaravat elamust tänu uuele jõuülekandele, kus võimsam elektriajam ja 2-liitrine bensiinimootor pakuvad 223 hj (164 kW) koguvõimsuse toel paremat kiirendust ja sõiduelamust.

Priuse alati äratuntav disainikeel on jätkuvalt alles, ent kupeelik joon annab sellele uue, sportlikuma tooni. Uus Prius on ehitatud teise põlvkonna GA-C platvormile, mis vähendab massi ja suurendab jäikust, pakkudes sõidurõõmu ja mugavust üheskoos.

Toyota Priuse viies põlvkond

Sõiduvõimekus

Uus, viienda põlvkonna hübriidsüsteem pakub paremat efektiivsust ja suuremat võimsust kui eelkäijad. TNGA 2-liitrine bensiinimootor pakub 152 DIN hj (112 kW*) ning uue, esiteljele paigutatud 163 DIN hj (120 kW*) elektriajamiga koos on auto koguvõimsus 223 DIN hj (164 kW*). Praeguse põlvkonna Prius pistikhübriidi 122 hj (90 kW) ajamiga võrreldes on tagatud täiustatud kiirendus ja sõiduelamus.

Uut Priust luues oli eesmärgiks teha enamus igapäevaseid sõite täiselektrilises sõidurežiimis ning tänu uuele 13,6 kWh liitiumioonakule ja 69-kilomeetrisele* täiselektrilisele sõiduulatusele on see võimalik. Uus akupakk on tänu suurema energiatihedusega elementidele piisavalt kompaktne, et mahtuda tagaistme alla, viies niiviisi ka raskuskeset madalamale.

Kui eesmärgiks on parim võimalik efektiivsus, saab soovi korral täiesti puhast lisaenergiat ammutada ka auto katusele paigutatud päikesepaneelidest**. Päikesepaneelidega katus suudab igapäevaselt lisaks laadida keskmiselt 8 km täiselektrilist sõiduulatust – või mitmepäevase parkimise ajal aku täiesti täis laadida.

Toyota Priuse viies põlvkond

Ülim turvalisus tänu T-Mate’ile

Lisaks ootuste ületamisele sõidurõõmu, efektiivsuse ja välimuse vallas seab uus Prius ülitähtsale kohale loomulikult turvalisuse. Tänu Toyota T-Mate’ile ja uusimale, mugavalt üle õhu uuendatavale Toyota Safety Sense’ile pakub uus Prius enneolematut riskituvastust ja aktiivseid juhiabisüsteeme.

Täiendatud eesmine kaamerasensor on igal suunal suurema tuvastusulatusega, sealhulgas eelkäijast kaks korda pikema ettepoole ulatuva tuvastuskaugusega. Tänu sellele suudab süsteem lähedalasuvaid objekte varem märgata ja ka suutlikkus ära tunda erinevaid potentsiaalseid ohtusid (nagu mootorrattad või teeäärsed esemed) on varasemast parem. Auto nina külgedele on lisatud uued radarid, mis toetavad kokkupõrke ennetussüsteemi (PCS), sõiduraja hoidmise abisüsteemi (LTA) ja autoesist ristliiklust tuvastava süsteemi Front Cross Traffic Assist (FCTA) tööd.

Suurem tuvastusulatus parandab kokkupõrke ennetussüsteemi (PCS) võimekust – lisaks täpsemale sõidukitele ja jalakäijatele otsasõidu vältimisele hoiatab see ka mootorrataste ja vastutulevate sõidukite eest. Sellega koostöös reageerib uus ristmikul kokkupõrke vältimise abisüsteem (ICAS) vastutulevale liiklusele, ristmikul eest läbi sõitvatele sõidukitele ja sõiduki pööramise ajal teed ületavatele jalakäijatele.

Toyota Priuse viies põlvkond

Uus ennetav sõiduabisüsteem (PDA) teavitab juhti võimalikest ohtudest ja aitab neid roolimise ja pidurdamisega vajadusel vältida, kui takistuse ennetamise abiline (OAA) tuvastab kaugusest läheneva objekti. Aeglustamisabi (DA) aeglustab autot nutikalt vastavalt liiklusele ja tee suunale, kui gaasipedaal vabastada. Roolimisabi (SA) tuvastab tee suuna ja kohandab roolivõimendi tööd, et aidata kurve sujuvamalt läbida.

Toyota Priuse ainulaadne lugu jätkub juba 2023. aastal, mil viienda põlvkonna pistikhübriid Euroopasse jõuab.

* tüübikinnituse ootel

** vastavalt varustustasemele

Fotod: Toyota

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN