Pühapäev, 24. november 2024
Sobib kuni kahe lapsega perele põhimõtteliselt kõigeks, mis elus ette tulla võib
Pidev nelikvedu, kõrge kliirens ja boksermootorid
Auto kätte jaanipäevaks
subaru forester

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]1997. aastal Jaapanis müügile tulnud Subaru Forester oli üks esimesi krossovereid ning Subaru müüs seda sisuliselt kui võimekamat sõiduautot. Nii teine kui kolmas, 2003. aasta ja 2008. aasta põlvkonnad põhinesid sisimas samuti sõiduautol – Imprezal.

Foresteride mootorid on olnud 2- või 2,5-liitrised, mistõttu paljud omanikud hüüavad oma kandilist kaheliitrist hellitavalt ka mahlapakiks. Siiski on erinevates riikides müüdud küllalt palju erinevaid versioone Foresterist, sealhulgas nii turboga kui ilma.

Lisaks vaadati 2004. aastal Jaapanis, et midagi on ikka puudu, ja tehti 240-kilovatine Subaru Forester STI. Soe soovitus – ärge sellega linnamaasturi pähe jõudu katsuge. Jaapanlaste tootearenduse loogika on kõrvaltvaatajale midagi parimas mõttes väga imeliselt huvitavat.

2013. aasta alguses sai neljas põlvkond endale suurima muutusena CVT-käigukasti. Nimetatud neljas põlvkond läbis 2016. aastal uuenduskuuri ja selle tulemusi saimegi proovida.

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Subaru Forester XT: 177 kW kaheliitrine turboga boksermootor, Lineartronic käigukast, pidev nelikvedu, tippkiirus 221 km/h, kiirendus nullist sajani 7,5 sekundit, maksimaalne pöördemoment 350 Nm/2 400-3 600 p/min.

Pikkus 4 595 mm, laius 1 795 mm, kõrgus 1 735 mm, teljevahe 2 640 mm. Pagasiruumi maht tagaiste üleval 488 liitrit, tagaiste all katuseluugiga variandil 1 572 liitrit.

Kliirens tühimassiga 220 mm, täismass 2 110 kg, haagise lubatud mass 2 000 kg[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Mu Subaru-alane ekspertiis on siiani jäänud rohkem Imprezade ja XV suunda, Foresteriga olen kokku puutunud kõrvalistme tasemel, kuid laiend XT ei ole mulle võõras. Üks selline oli mõnda aega veerandmiilil kõige kiirem Subaru.

subaru forester

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Uuenenud Foresteri juures märkab teravam silm nii uue välimusega velgi kui BI-LED tuledega esiosa.

Sisemuses on kasutatud kvaliteetsemaid ja parema väljanägemisega materjale. Kasutajakogemuse disaini poole pealt on lisandunud tagaistmete soojendused, mis nahkistmetega autodes peaks Eesti talves tegelikult oluliselt levinumad olema.

Subaru Forester pole siiski mingi disainiime, vaid eeskätt funktsionaalsusele ja sooritusele orienteeritud praktiline masin. Glamuuri ja randiga valuvelgi pole mõtet siit otsida.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Siin kehtib suuresti printsiip, et olles sõitnud ühe Subaruga, tunneb juht end koduselt ka teiste liigikaaslaste roolis.

Tuttavad ja selged näidikud, harjumuspärane rool ja kogu olek ei raba Subaruinimest ühegi kandi pealt. Lisatud on aga imeline roolisoojendus ja mäludega elektriline iste.

Viimase osas kuulsin kodanik mehelt veidi nurinat külgtoe puudumise osas, aga on ka teoreetiliselt võimalik, et see oli seotud tema keskmisest suuremale massile tugevamalt mõjuvate füüsikaliste jõududega.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Subaru Forester on tähelepanuvääriv auto selles mõttes, et nagu keegi tabavalt märkis, ei pea sellega asfaldilt maha keerates gaasi põhimõtteliselt maha laskma.

Tõsisemal toonil on tegelikult heas mõttes hämmastav küll, kuidas Forester XT nn põllumajandusmasinana kiirendab nullist sajani 7,5 sekundiga.

Kiirema kurvisõidu puhul tuleb siiski meeles pidada, et julge Foresteri peegel on vastu maad, ehk sellisteks ettevõtmisteks Foresteri vedrustus mõeldud ei ole ja kurvides kaldub auto märgatavalt.

Tavapärases linnaliikluses on koos juhiga kriips üle 1 700 kilo kaaluv Forester sellegipoolest arvestatavalt tõsiseltvõetav osaleja, millega kuskile vahelekeeramist või muud taolist pelgama ega vältima ei pea.

Pole ka imestada, sest kaheliitrine turbomootor pakub 177 kW võimsust ja juba alates 2 400 pöördest 350 Nm väänet, mis end kiiresti maksma paneb, seda eriti STI pealt tuttavat Sport Sharp sõidurežiimi kasutades. Viimane teeb muuhulgas kuuekäigulisest käigukastist hoobilt kaheksakäigulise… ja edasist peab juba ise proovima.

Forester ei ole sportauto isegi XT-na, aga igav sellega ei hakka. Selle liikumises ei ole XV väikeste kiiruste äärmist erksust, aga Forester on viimasest ka mitusada kilo raskem ja seega hoolimata korralikust jõunumbrist inertsem, unustamata ka kortermajale väärilist aerodünaamikat.

Maastikul piisab julgemate meeste jaoks tegelikult Subaru nelikveost. Kui te ei tea offroadides päris kindlalt, mida teete, või on läinud pahasti ja loodus hakkab tuppa trügima, tuleb appi X-Mode, mis mõjutab nii mootori gaasiklappi, käigukasti, nelikvedu nii esi- ja tagarataste lõikes kui kõikide rataste vahel jõu jagamist ja laskumiskontrolli.

X-Mode sekkub ukerdamisprotsessi küllalt kindlakäeliselt ning jätab juhi ülesandeks vaid gaasil trampimise ja mitte hooga järgmisse kraavi tagurdamise.

Arvestades, et samuti Subaru nelikveoga, ilma X-Mode’ita ja madalam STI vedas end idioodi järjekindlusega üsna paksust lumest lõpuks välja, kui vaid rohkem kui kaks ratast maha ulatus ja täiesti põhja peal kinni ei olnud, siis oludes, kus Forester tõesti päris kinni jääb, võib suure tõenäosusega vaja minna juba traktorit.

Ütleb ju vanasõnagi, et mida parem auto, seda kaugemalt on traktori järele minna, ja Foresteri puhul pidavat see maa üsna pikk jalutada olema.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Sarnaselt kunagi proovitud Skoda Superbile on ka Forester ebasubarulikult praktilisuse kehastus. 488-liitrine pagasiruum teeb lapsevankri või muu atribuutika kaasavõtmise tõeliselt meeldivaks kogemuseks.

Samuti tuletab linnamaasturi kõrgemalpaiknev iste väga selgelt meelde, miks seda tüüpi autod lastega perede seas veel populaarsed on.

Ka lapse turvatooli majandamine on Foresteriga täiesti talutavalt kerge töö. Lisades sinna veel kõrge kliirensi ja korralikud sõiduomadused, saab väga tugeva kogupaketi, millega kannatab nii linnaelu elada kui maale vanaema juurde sõita.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]On kaameraid, mille järgi saab tagurdada, ja selliseid, mille järgi saab ka… aga pole mõtet. Nii Levorgi kui XV tagurduskaamerad olid täpsed ja adekvaatse pildiga, ning Foresteri oma jätkas Subarute kaunist traditsiooni.

Kahjuks jätkas Forester ka Starlink-tarkvaraga, mis vajaks omalaadsetega tõsisemaks konkureerimiseks veel arendamist. Soorituskramp, mis nimetatud tarkvara mu telefoni kohates tabas nii Levorgis kui XV-s, ei jäänud tulemata Foresteriski.

Üldjoontes on Subaru kasutatav puuteekraani tark- ja riistvara siiski hea – kui Starlinki mitte näppida, on kasutus lihtne ja meeldiv.

Bluetoothi heli auto kõlaritesse saamiseks ega navigeerimiseks ei pea menüü sügavustesse kaevuma. Lisapunkt tuleb ekraanimaterjali eest, mis meenutab tunnetuselt ja käsitsemistäpsuselt rohkem klaasi kui levinud ebamäärast värelevat vedelat kilet.

forester

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Foresteri ostma minnes küsige endalt: kas vabalthingavat või turboga? Esimese puhul on järgnev jutt lühike: kaheliitrine bensiinimootor kombinatsioonis kuuekäigulise manuaalkäigukasti või Lineartronic variaatorkastiga ja rõõmu kogu raha eest.

Turboga mootorieelistuse puhul on natuke valikut ka – olemas on nii bensiini- kui diiselmootor (mõlemad kaheliitrised) ja viimasel nii kuuekäiguline manuaalkäigukast kui juba mainitud Lineartronic variaatorkast; XT-d saab ainult variaatorkastiga.

Diislil on numbrilist toorest kilovatti vähem, ent pöördemomendi võistluses on diisel XT-le vääriline vastane.

[dropcap]HIND [/dropcap]Kõige odavama, 2-liitrise 110-kilovatise vabalthingava bensiinimootoriga Foresteri saab endale lunastada 23 900 euroga.

Selle eest antakse esindusest kuuekäigulise manuaalkastiga X-varustustasemel mudel, mille varustuse hulka ei kuulu näiteks erinevaid leed-tulesid, elektriliselt kokkuklapitavad suunatuledega peeglid, tahavaatekaamerat, tagaistme soojendust, elektrilist esiistet ja veel mõnda asja.

Kes neist siiski puudust tunneb, peab välja käima 26 290 eurot, mille eest saab muidu sama, aga kriips vingemal, XS-varustustasemel auto.

Populaarseimal, XE-varustustasemel Foresteri eest küsitakse juba mainitud bensiinimootori ja käigukastiga 30 490 eurot.

Selle eest saab lisaks eelmainitule ka elektrilise katuse- ja tagaluugi, võtmeta sisenemise ja nupust käivituse, nahkistmed ja juhiistme mälu. Subaru hinnaloogika on üldiselt subarulikult lihtne: CVT-käigukast lisab hinnale 1 600 eurot ja diiselmootor maksab 3 300 eurot rohkem (välja arvatud XE-varustustase, mis diislina maksab 3 800 eurot rohkem kui bensiinimootoriga sugulane).

Hinnakirjas eraldi välja toodud XT-le (pea kõige kallim, 34 090 eurot) on Subaru samuti väga lihtsalt lähenenud – varustuse poole pealt on sellel olemas kõik, pluss mõned sportlikud välislisandid nagu toonklaasid, toll suuremad veljed ja sportlik esistange… ja muidugi teiste versioonidega võrreldes täiendavad peaaegu 70 kilovatti.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Subaru Forester XT ametlik keskmine kütusekulu on 8,5 ja linnas 11,2 liitrit sajale, ja selliseid numbreid ma (valdavalt Sport Sharp režiimis sõites) ka nägin.

Kui kedagi sellised tänapäeval pigem suured numbrid juba validooli järgi kobama panid, siis tuletame meelde, et tegemist on kaheliitrise turbomootori ja pideva nelikveoga ning see on tegelikult isegi päris hea tulemus. Hea on ka ametliku kütusekulunumbri realistlikkus.

Lohutust pakub ehk seegi, et “normaalsetel” versioonidel on need numbrid ikka korraliku suurusjärgu võrra madalamad – diislitel 5-7 ja bensiinimootoritel 6-8 liitrit sajale.

Kõikidele uutele Subaru autodele kehtib mitu garantiid: üldine garantii kolm aastat või 100 000 kilomeetrit, kumb siis iganes enne täitub, värvipinna garantii kolm aastat, keregarantii läbistava rooste tekkimiseni 12 aastat ja aku garantii üks aasta.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Ühest küljest võib tunduda, et Foresteril on palju konkurente – linnamaastureid on ju igas suuruses ja värvis.

Teisalt, eriti just XT-suguseid, mille 177 kilovati ja pideva nelikveoga kannatab ühtmoodi nii asfaldil paugutada kui liivahunnikutes ronida, on juba tunduvalt vähem. Kes tahab midagi sarnast, aga lepib ka pisut väiksema ja (paberil) jõuetumaga, võiks proovida Subaru enda mudelivalikust XV-d.

Kel aga pidev nelikvedu silme ees hullutavalt ei plingi, leiab väikeste linnamaasturite sektsioonist põnevat ka näiteks Honda CR-V, Kia Sportage (millega Accelerista samuti sõitmas käis), Mazda CX-3, Renault Kadjari, Toyota RAV-4 ja Volkswagen Tiguani müügilettidelt.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Subaru Forester, eriti XT variandis, on huvitav ja võimekas masin. Selle rõhuasetused klapivad küllalt suurel määral minu arusaamaga heast autost, mis ei ole mu varjamatut Subaru-lembust teades ilmselt üllatus.

Forester on hea ja mitmekülgne tervik, mida võib julgelt soovitada. Kuigi ma olen mitmeotstarbeliste asjade suhtes sageli skeptiline, näitas see auto, et alati ei pea olema. Nagu asfaldil, nõnda ka maastikul, igavesest ajast igavesti, Forester.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Subaru, Maarja Kupits

 

75%
75%
Igaks elujuhtumiks
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    6.5
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    7
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    8.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    9
2 kommentaari
  1. blank

    “Vabalthingava mootorieelistuse puhul on natuke valikut ka – olemas on nii bensiini- kui diiselmootor” – kas diisel on vabalthingav?

    • blank

      siiski mitte, segastel asjaoludel oli säärane piinlik viga kahjuks loosse lipsanud. vabandan südamest ja parandasin vea. täname tähelepanelikku lugejat!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.