Neljapäev, 18. juuli 2024
Volvo alustab Ühendkuningriigis järgmisel aastal kõige ambitsioonikamat isesõitva auto katsetust, et kiirendada õnnetuste arvu tohutut vähenemist ja liikluskoormuse leevendamist ning ajasäästu lubava tehnoloogia levikut.

Rootsi autotootja, mille nimi on pärast kolmepunktiturvavöö leiutamist autode turvalisuse sünonüümiks, edendab isesõitvate süsteemide arendust osana oma lubadusest, et 2020. aastaks ei saa keegi uues Volvos surma ega tõsiselt vigastada.

Ettevõtte president ja tegevjuht Håkan Samuelsson ütles: “Isesõitvad autod on suur hüpe autode turvalisuses. Mida rutem isesõitvad autod teedele jõuavad, seda kiiremini hakatakse elusid päästma.”

Volvo Ühendkuningriigis toimuva katsetuse nimeks saab “Drive Me London” (ehk emakeeli Sõiduta mind, London) ning see eristub teistest isesõitvate autode programmidest sellega, et katse raames sõidavad isesõitvate autodega pärisinimesed avalikel teedel.

Volvo kogub neilt igapäevakasutajatelt andmeid ja kasutab seda pärissõidutingimustele sobivate isesõitvate autode väljaarendamiseks. Drive Me  London algab 2017. aasta alguses piiratud arvu pool-isesõitvate autodega ning laieneb 2018. aastal, hõlmates kuni 100 isesõitvat autot ning tehes sellest suurima ja laiaulatuslike isesõitvate autode katseprogrammi Britannia tänavatel.

Isesõitvate autode teedelejõudmine tõotab parandada Ühendkuningriigi liiklust nii turvalisuse, ummikute, saaste ja ajasäästu valdkonnas. Õnnetuste arv peaks uurimuste kohaselt märkimisväärselt vähenema, kuna kuni 90 protsenti õnnetuste põhjustest on just inimlik viga, mis isesõitvate autode puhul ei ole enam faktor.

Volvo XC90 Drive Me

Lisaks võimaldavad isesõitvad autod liiklusel kulgeda sujuvamalt, vähendades liiklusummikuid ja sellega ka heitgaase ja muud seotud saastet. Vähem ummikuid aga säästab juhtide väärtuslikku aega.

“Autotootjad ennustavad, et mõnede lõikude juhi abita läbimiseks on autod võimelised umbes 2021. aastast. Kahtlemata väheneb ka õnnetuste arv. Oleme seda juba paljude uute autode peal pidurdusabisüsteemide rakendamisel näinud. Ühendriikides tehtud uurimuse kohaselt langeb tänu isesõitvatele ja ühendatud autodele õnnetuste hulk 80 protsenti. Lisaks isegi kui avariid ei õnnestugi vältida, on abisüsteemide töö tulemusena kokkupõrkekiirus ja seega ka vigastused väiksemad,” ütles Thatham Research’i tegevjuht Peter Shaw.

Håkan Samuelssoni sõnul tõuseb isesõitvatest autodest palju kasu ning seetõttu peaksid valitsused panustama seadusandlusse ja infrastruktuuri, et isesõitvad autod jõuaksid kiiremini tänavatele: “Autotööstus ei saa kõike ise teha. Me vajame valitsuste abi.”

 

Allikas ja meedia: Volvo

Volvo plaanib Hiinas kõige vägevamat isesõitvate autode eksperimenti

KOMMENTEERI SIIN