Kolmapäev, 18. detsember 2024
Subaru XV hinnad alates 19 900 eurost
Trumbiks pidev nelikvedu, aga ka stardikiirendus
Prooviauto variant kohe esinduses saadaval

Subarust kirjutada on mulle mõneti nagu Liina Vahtrikul Helgi Sallot järele teha – osalt tore ja tuttavlik, ent samas eriti keeruline, sest standardid on kõrged nii autole kui mulle. Seega võib see lugu olla pisut teistsugune.

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Subaru XV ajalugu ei ole end veel väga pikaks kirjutanud. 2011. aastal esitletud kompaktse krossoveri ideeauto põhines tõstetud 5-ukselisel Imprezal, ning samal aastal Frankfurdis demonstreeriti ka seeriatootmise versiooni, mis jõudis müüki 2012. aasta kevadel.

Lisaks Lineartronicu variaatorkäigukastile oli ka XV-l Subarutele iseloomulik boksermootor ja pidev nelikvedu. 2016. aasta jaanuaris jõudis Eestisse XV mudeliuuendus, mille kohe sõitma viisime.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Subaruga üldiselt seob mind juba neljandat aastat kestev kuum suhe ühe “kahepoolese” isendiga, mille mudelinimest leiab tähti W, R, X ja S, T, I. Kuigi erinevate Imprezadega olen kokku puutunud võib-olla pisut rohkem kui keskmine eestlane, siis XV-d olen siiani vaid ohutult distantsilt näinud.

Ühest küljest kartsin XV-ga sõitma minnes, et äkki meeldib see mulle mingil põhjusel enda autost rohkem, teisalt, et äkki hoopis pettun, kuna ootused on kuut tähte embleemil kandvale masinale alati kriips kõrgemad kui teistele.

XV driver

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kuna auto välimus pälvis sihtgrupis heakskiitu, siis on välimised uuendused tagasihoidlikud. Auto salong on läbinud aga põhjaliku uuenduse, sõitjateruumis on kasutusel varasemast kvaliteetsemad ning parema ilmega materjalid ning märksõnaks on tähelepanu detailidele.

[huge_it_gallery id=”61″]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Mulle on alati tundunud, et Subarule on omane teatav lakooniline konkreetsus, ja XV jätkab seda joont meeldivalt. Esimene mulje on tuttavlik lihtsus, millesse panustavad ka manuaalselt reguleeritavad istmed.

Kõik lülitid on konkreetse käiguga ja näidikud selged. Lisaks näidikuteplokile jagavad infot kaks ekraani – üks mõeldud kõikvõimalikule autot ennast puudutavale ja teine raadiot, navi ja muud meediat puudutavale infole.

xv driver

Kellaploki põhi on sama nagu uues STIs ja koduse tunde loomiseks käivad osutid auto käivitamisel kenasti põhjas ära. Rool on ilus, mugav ja täpselt paras, kuid selle pealispinna materjal libiseb nahkkinda all täiesti kriminaalselt. Ja kindad on vahepeal kohustuslik aksessuaar, kuna roolisoojendust XV-l ei ole.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Pärast parkimiskohalt väljatagurdamist vabasse vette saanuna andsin sellise tavapäraselt paraja linnamaasturi-koguse gaasi – ja XV hüppas edasi nagu ussist nõelatud ning eessõitev auto tuli tagaots ees vastu oluliselt kiiremini, kui oleksin oodanud.

XV vagur välimus on ilmselgelt petlik, ja ometi on autol kõigest 110 pisikest vabalthingavat kilovatti. On hämmastav, kuidas nii vähese võimsusega auto on pandud sõitma nii reipalt. Natuke harjumist eba-linnamaasturilikult reipa reaktsiooniga ja rõõm on tõdeda, et XV sõidab nagu suhteliselt lahja, kuid siiski õige Subaru. 

Tänu boksermootorile on XV raskuskese hoolimata keskmisest kõrgemast kliirensist suhteliselt madalal ja mingist kurvist kaldumisest pole teekonarusi muidu isegi küllalt hästi tasandava vedrustuse peal samuti juttu. Ja muidugi ei saa unustada torti kirsi all ehk pidevat nelikvedu.

xv awd

XV sõiduomadusi annab vast kõige paremini edasi usaldusväärsus. Selle autoga sõites ei pea liigpingsalt ja üliettevaatlikult ennustama, kas kannatab või ei kannata. Midagi kahtlast sajab taevast teele?

Kui just päris rumalusi tegema ei hakka, mine julgelt, pidev nelikvedu hoiab sind. On vaja pimedas maanteele autode voolu vahele välja keerata? No aga mis sa passid, anna gaasi ja mine. Subaru reageerib hetkega ja lennutab end täpselt sinna, kuhu vaja oli.

Jah, see hoog ei ole lõputu, aga sellistel hetkedel on start see, mis loeb. Kellel on kogemusi automaat- või CVT-käigukastiga linnamaasturitega, võib-olla teab, et sellise autoga juhtub tihti see, et gaasi andes möödub murdosa sekund, mille jooksul auto teeb spetsiifilise nõksaka, ja alles siis hakkab, nina taeva poole, liikuma. XV ei tee ei murdosa sekundit ega nõksakat, vaid läheb kohe. Taeva poole ka ei kiika.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Minu maailmas on Subarute kontekstis praktilisusest rääkimine seni alati väikese huumorivarjundiga olnud, kuid see saab nüüd lõpu või vähemalt väheneb jõuliselt. XV avab tagaluugi ja neelab täissuuruses lapsevankri, mille näiteks Imprezasse toppimine sisaldab saagi, kirvest ja tõlkimatut sõimu serbohorvaadi keeles.

Tõele au andes ja natuke indu jahutades – ega sinna peale selle väga palju muid asju ei mahu. Samas mõte loeb ja parem ainult vanker autos kui kogu kola auto kõrval, sest kõik muu kraami saab hea tahtmise korral suruda ka salongi, mida vankriga oleks tunduvalt raskem teha.

XV vanker

Selg sõidusuunas turvatool mahub põhimõtteliselt taha keskele küll, ainuke häda – keskmine turvavöö selle ümber ei ulatunud. Kuna lahtisel turvatoolil pole mingisugust mõtet ja selline jaburdamine peaks olema keelatud, jäi turvatooli kohaks tagumine parempoolne iste, mis juhi kõrval istuja ruumist võttis tuntava osa vähemaks. Kuna aga turvatoolis olija oli olukorraga rahul ja juhiksolemise eelis on see, et kõrvalistuja mure pole minu mure, oli mehe vingumine seekord kurtidele kõrvadele.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]XV jätkab siin mingis mõttes oma lakoonilist joont. Ekraan(id) on, aga õnneks ei domineeri üle terve auto.

Tavapärane Bluetooth-ühendus telefoniga töötas normaalselt, kuid Subaru Starlink-rakendust tabas vist mingit sorti soorituskramp või aju külmumine, igatahes funktsioneeris see minu telefoniga nii aeglaselt, et tema teenetest pidin tolleks korraks loobuma.

[huge_it_gallery id=”60″]

Aga sellest ei olnudki otseselt midagi hullu, sest elu on näidanud, et reeglina autode screen-mirroring-funktsiooni raames ükski päriselt vajalik rakendus sõidu ajal väga töötada ei taha (köhh-Waze-köhh).

On muidugi teoreetiliselt võimalik, et just Subaru Starlink oleks seda briljantselt võimaldanud, aga ma julgen selles pigem kahelda. Pealegi on auto Subaru meelest ilmselt siiski peaasjalikult sõitmiseks, mitte ekraani näppimiseks ja juhtimiseks vaid siis, kui aega üle jääb, ja seda lähenemist tervitan soojalt.

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT [/dropcap]Ei tahaks ennast korrata, aga libedasõidu osas peab nentima, et Ja, Helga, ja! Subaru pidev nelikvedu on meie teeoludesse, kus väga lühikese teelõigu peal võib leida nii asfalti, liiva, kruusa, vett, pori, lund kui jääd, otsekui loodud. Kohas, kus nii mõnigi teine linnamaastur hakkaks pisut ebalevalt veojõukontrolli märki vilgutama, rüsab XV reipalt oma teed.

Kuid päris puhta hinnetelehega ei pääse siin ka XV. Nimelt on Subaru insenerid oma klientuurist arvestatava hulga meeleseisundi joonelt läbi näinud ja mõistnud, et veojõukontroll on muidu tore küll, aga suure tõenäosusega hakatakse nelikveolisel autol seda esimese taevast langeva helbe puhul maha kruttima.

Seega on nende lahendus selline, et kui veojõukontroll on maha võetud, kuid auto vaatab, et mõni märatsev hullumeelne on rooli lastud, tuuakse mõistus jõuga koju ja veojõukontroll sekkub suure vennana hoolimata sellest, kui jõuliselt ta enne välja on lülitatud.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Mootorite hulgas on 1,6-liitrine bensiinimootor ja 2-liitrine, mille puhul on nii bensiini kui diisli variant. Bokser, ilmselgelt. Mõlema bensiinimootoriga on võimalik valida nii LinearTronic automaatset CVT-käigukasti kui manuaali, millel väiksema mootori puhul on küll vaid 5 käiku 6 asemel. Diislil valikut ei ole ja saate kuuekäigulise manuaalkasti.

xv engine

Prooviauto oli kaheliitrise mootori ja CVT-käigukastiga, mis koostöös ilmutasid erilist ja isegi ootamatut reipust just päris madalatel kiirustel – sellistel alla 5-6-70 jäävatel, mida läheb vaja linnaliikluses foori tagant startides või peateele välja keerates.

Suuremate, maanteekiiruste osas tuleb meeles pidada, et tegemist on autoga, mille tippkiirus on kõigest 187 km/h ja kiirendus “nullist sajani” CVT-kastiga 10,7 sekundit.

[dropcap]HIND [/dropcap]XV hinnad algavad kriips alla 20 000 eurost, mille eest antakse vastu viiekäigulise manuaalkasti ja 1,6-liitrise bensiinimootoriga isend. Kes tahab sellist nagu prooviauto, peab välja käima 6 000 eurot rohkem.

Selle eest saab lisaks kaheliitrisele bensiinimootorile ja CVT-kastile Sport-varustustaseme nime all automaatsemad tuled, elektriliselt kokkuklapitavad peeglid, kahetsoonilise kliimaseadme, vihmaanduri, nelja kõlari asemel kuus koos Premium-audiosüsteemiga, ühe USB-pesa asemel kaks, tahavaatekaamera ja teise infoekraani.

Kõige vingema, Business Sport varustuses auto hind on bensiinimootori puhul pea 28 000 eurot ja diislil, mis on ka kõige kallim XV, 30 500 eurot. Siis antakse kaasa ka igatpidi elektriliselt reguleeritavad istmed ja võtmeta sisenemine ning käivitus.

DSC_0042

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Subaru annab oma autodele üldise tehasegarantii 3 aastat või 100 000 kilomeetrit, värvipinna garantii 3 aastat (läbisõidupiiranguta), keregarantii läbistava rooste tekkimiseni 12 aastat (läbisõidupiiranguta), ja akule 1 aasta (läbisõidupiiranguta) originaalvaruosade ja -lisaseadmete garantii. Samuti saab 3 aastat tasuta hooldust, mis tähendab hooldusi läbisõidul 15 000, 30 000 ja 45 000 kilomeetrit.

Prooviauto ametlik kombineeritud kütusekulunumber on 6,5 liitrit sajale, linnas lubatakse hakkama saada 8,5 liitriga, nii et mitte astronoomiliselt säästlik auto, aga siiski täitsa talutav tulemus kaheliitrise mootori mõttes.

Muidugi tänapäeva autode puhul rihitakse tihti näiteks maanteel juba kolme ja neljaga algavaid numbreid, nii et kütusekulu suurus või väiksus jääb lõppkokkuvõttes siiski igaühe enda hinnata.

[huge_it_gallery id=”62″]

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Väikeste linnamaasturite/krossoverite segmendis käib nii tihe rüselus, et raske on midagi konkreetset välja tuuagi. Võib vaadata näiteks Nissan Qashqaid, Volkswagen Tiguani ja Mazda CX-5. Viimase hinnad jäävad küll juba natuke kõrgemaks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]XV ei karda kedagi alates hundist ja tondist ning lõpetades külma veega. See pigem väiksemapoolne linnamaastur vaatab nii suurematele-luksuslikumatele konkurentidele kui muule publikule julgelt silma, sest ta teab, et autot ei saa hinnata vaid kilovatinumbri või varustusnimekirja järgi.

On autosid, mis ongi mõeldud tarbeesemeks, mis teenib meid lõpuni ja siis kaob mälestust jätmata. Neis on ohtralt kõikvõimalikku varustust, mis ei seostu tegelikult otseselt sõitmisega. On autosid, mis on mõeldud soorituseks – kiiremini, kõrgemale, kaugemale. See on kõik, milleks nad head on. XV ei ole selline.

XV on üleni Subaru, konkreetne ja omanäoline auto, mida laiema tarbijaskonna hulgas kaldutakse liigitama kas veidi ebamugavaks, pigem alavarustatud Jaapani veidrikuks või vägevaks moodsas maailmas sõitmisele truuks jäänud sõidumasinaks. Ja XV sees tuksub raudselt juba sünnist saadik Subaru antud eriline tiigrisüda, mis teeb sellest vähemalt minu silmis päris hea Auto.

DSC_0047

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Fotod: Maarja Kupits, Subaru

73%
73%
Mõistlik, ent lõbus nelikveoline
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    8.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    5.5
  • RUUMIKUS
    6.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    8.5
  • HIND
    6.5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    6.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    8.5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.