Neljapäev, 21. november 2024
Saksa rattatootja BMW Motorrad tõi oma 100. aastapäeva tähistamise puhul turule juba teise elektrilise ratta, kusjuures tegemist pole nende sõnul e-mootorratta ega e-tõukeratta, vaid e-parkuuriga. Seda ütleb ka ratta nimi: eParkourer CE 02.

Kui mulle uut elektriratast sõitmiseks pakuti, ei osanud ma esmapilgul suurt midagi öelda. Ei ole ma suur elektriautode fänn, nüüd siis peaksin proovima motikat? Aga mees hüüdis seda kuuldes, et tema tahab väga proovida ja uutele väljakutsetele tuleb võimalus anda. Ja nii me ühe laupäeva hommikul sammud BMW Motorrad Tallinna salongi poole seadsime ning etteruttavalt võib öelda, et pühapäeva õhtul oli lausa kahju uut sõpra tagasi viia.

Esmapilgul on CE 02 puhul tegemist pisikese naljaka välimusega mopeediga, millel on ka mopeedile sarnased võimed. Masina jõuallikaks on kahe väljundvõimsusega elektrimootor, mille 4 kW versioon on piiratud kiirusega 45 km/h ja võimsam, 11 kW variant väntab välja tippkiiruse 95 km/h.

See tähendab, et kellel mootorratta juhtimise õigus (veel) puudu on, aga soov linnavahel tõukerattast mugavama elektrirattaga sõita, saab valida AM-kategooria mootorratta- või autojuhiloaga sobiva vähendatud võimsusega mudeli. Meile anti prooviks see tugevam versioon.

Lihtne, kuid meeldejääv välimus

Välimus on lihtne ja veidi kandiline, kuid kena värvilahendusega. Ja oli näha, et see ratas paelus tänaval teiste pilke küll, kui neist vaikselt sumistades möödutud sai. Lülitad ratta käima (selleks on vaja hoida taskus võtit) ning saad juhtraual olevatest nuppudest valida kolme sõidurežiimi vahel.

SURF tähendab maksimaalset vabajooksu ja liuglemist, FLOW on niiöelda rahulikum valik ning FLASH kõige äkilisem. Aga lisaks hoogsale stardile võimaldab viimane režiim ka maksimaalset energia regenereerimist – elektriratta puhul ju oluline omadus.

Kui BMW uued mootorrattad ajavad oma nupusüsteemide ja tabloodega pea kohe segamini, siis CE 02 on lihtne: starter, suunatuled, sõidurežiimi valik, istme eemaldamise nupp ning tagurpidikäik. Jah, nii pisikesel rattal on tõepoolest oleks võimalik mugavalt elektrikäiguga tagurdada. Ja istme eemaldamine on vajalik selleks, et näha, kui suurte akude otsas sa tegelikult istud.

Istme all on ka mutrivõti ja eestikeelne käsiraamat (kuigi tõdesime taas, et kasutusjuhendid on nõrkadele, sest palju lahedam on ise asju avastada).

Lisaks on olemas kiirkinnitusega telefonihoidik ning nutiseadme navigatsioonisüsteemi saab näiteks ühendada käepidemel olevate nuppudega, et seda oleks mugavam juhtida. Temperatuurinäidikut ja muud sellist tilu-lilu pole, tabloo näitab vaid aku seisundit ja sõidukiirust.

eParkourer CE 02 sobib ka kahele

Kui võrrelda CE 02 elektritõukerattaga, siis minu jaoks on see uus ratas oluliselt mugavam – sai mõnusalt ikka tagumiku istmele toetada. Samas pole iste ülearu mugav (selline pikk, kitsas ja kõva pinnaga), kuid arvestades ratta läbisõiduulatust, siis väga pikki sõite sellega niikuinii ette võtta ei saa.

Kuna ma ratta passi unustasin vaatamiseks küsida, jäi arusaamatuks jäi, kas ratas on mõeldud ühele või kahele sõitjale. Jalatugesid on kaks paari, kuid üksinda sõites on hea valida, kus jalgu hoida.

Mulle meeldis toetada jalgu esimestele tugedele, mees ütles, et tema jaoks on tagumised mugavamad. Aga no proovisime ikka siis ka kahekesi sõidu ära – oli veidi kitsas ja tagaistujal oli kohati tunne, et kohe-kohe potsatab üle istmeserva maha, kuid jõust rattal küll puudu ei jää! Ja kuna tegemist on väga vaikse sõidukiga, sai sõidu ajal hästi üksteisega juttu ajada.

Tahaks tembutada!

See vaikus ja ratta väiksus tõid kaasa veel ühe kummalise mure: tekkis tahe tembutada. Seda ütlesid ka ratast proovinud sõbrad. Nüüd ma saan paremini aru ka sellest, miks rolleriga (mis on enamasti tänapäeval ju väga võimas sõiduk, võttes vabalt 100 km/h välja) sõitjad ei kaitse end mootorratturitega samaväärselt sõiduriiete ning kinnise kiivri ja kinnastega – ohutunne kuidagi muutub minimaalseks.

E-ratas on nagu kergliikur ning pisikese surina saatel tunduks täiesti normaalne liikuda ka mööda ratta- ja jalgteid. Mitte et ma seda oleksin harrastanud, aga paaril korral tekkis küll tunne, et miks ma seisan siin foori taga koos autodega, kui saaksin kohe kõnniteeservast üles sõita ja jõuaks mööda kõnniteed otsemat teed kohale.

Laadimine nagu e-sõidukil ikka

Veidi ka laadimisest: BMW Motorrad salongist anti kaasa kiirlaadja, mille pakkusin seljakotti. Seda on vaja tegelikult siis kaasa võtta, kui on plaan minna veidi pikemale reisile või on vajadus erinevates kohtades laadida, näiteks kodus ja kontoris.

Tegelikult saab rattale kinnitada ka lisavarustusena kotid ning sel juhul saaks selle laadimiskohvrikese sinna paigutada. 4 kW mudelit saad laadida 20%-lt 80%-ni ühe tunni ja 25 minutiga. 11 kW mudel vajab selleks üht tundi ja 40 minutit lisavarustusse kuuluva kiirlaadijaga. Täielikult laetud 11 kW mudel suudab läbida kuni 95 kilomeetrit, 4 kW mudel kuni 50 kilomeetrit – paras vahemaa linnas asjaajamisteks või töölkäimiseks.

Kokkuvõttes on tegemist väga toreda särtsurattaga, millega sõidaks suurima heameelega igapäevaselt. Aga hind on üsna krõbe – 9500 eurot.

eParkourer CE 02 peamised faktid:

Võtmeta käivitus
Kiirendus 0–50 km/h – 3,0 s
Automaatne energia regenereerimine vabajooksul
Tippkiirus – 95 km/h (11 kW võimsuse puhul) või 45 km/h (4 kW võimsuse puhul)
Sõiduulatus – 95 km (11 kW võimsuse puhul) või 45 km (4 kW võimsuse puhul)
Sõiduki tühimass – 132 kg
Lubatud täismass – 312 kg
Standardne laadimisaeg – 2 h 40 min 20–80%, 90 minutit 20–80% 4 kW võimsuse vähendamisega
Laadimisvõimsus – 900 W ja 1500 W koos valikulise kiirlaadijaga
ABS-süsteem eesmisel rattal
Sadula kõrgus tühimassiga – 750 mm
USB-C laadimispesa
Elektriline tagurdusfunktsioon

Fotod: Gerli Ramler

Vaata hinnakirja ja konfigureerimise võimalusi siit

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.