Teisipäev, 10. september 2024
Vahelduvad külmad ja soojemad ilmad ning soolatud teed teevad autojuhil Eestimaa talves meele mõruks. Käid pesulast läbi, aga juba kolmesaja meetri pärast näeb auto jälle välja nagu poleks teda kunagi pestud. Et kevadel üllatusi poleks, tuleb autot talvel pesta. Teemegi siinkohal selgeks mõne talvise autopesu eripära.

Õigesti valitud autopesu mängib talvistes tingimustes olulist rolli nii autokere ja värvipinna kaitses kui ka liiklusohutuses. Samas on auto puhtana hoidmine Eestimaa talve tingimustes keerulisem kui suvel.

Talvise autopesu peamine eesmärk pole mitte niivõrd auto võimalikult kaua ilusa ja puhtana hoidmine, vaid võimalike värvikihi kahjustuste vältimine ning sõiduki kaitsmine korrosiooni eest.

[dropcap]PIGI [/dropcap]Talvel tekib pigi rohkem kui soojal ajal. Pigi on autole kahjulik, kuna see seob endaga lakikihile ka naastrehvidest tulnud metallipuru, teedele puistatud liiva ja soola. Kui auto on olnud pikka aega pesemata, hakkab see värvipinda kahjustama ning roostet tekitama.

Kindlasti tuleks talvel regulaarselt kasutada pigieemaldust. Kui enne autopesu pigi lahti ei leotata, siis nühitakse pesulas osaliselt lahti ka pigi ning selles sisalduv liiva-soola-metallipuru segu.

Selleks, et pigist võimalikult efektiivselt ja autot kahjustamata vabaneda, peab kasutama spetsiaalset pigieemaldamise kemikaali (saadaval kõikides autopoodides ning tanklakettides, samuti suuremates supermarketites) ning vastavalt konkreetse vahendi kasutusjuhendile seda enne pesulasse minekut autole pritsima.

[dropcap]! [/dropcap]Sellest, kas auto on pigine, saab aru kohe pärast pesu autokeret katsudes – pigine auto tundub käe all kare. Pigi koguneb kõige rohkem auto külgedele, tagaosale, ustevahedesse ja rattakoobaste ümbrusesse.

[dropcap]ALTPESU [/dropcap]Talvel on soovitav lisaks tavalisele pesule valida ka altpesu, kus kõrgsurvega puhastatakse korralikult ka auto põhi, et eemaldada lumi, jää ning sool, mis on peamine korrosiooni tekitaja.

[dropcap]VAHATAMINE [/dropcap]Oluline on talvise autopesu käigus sõiduki vahatamine. Eelistada tuleks püsivahapesu, mis aitab parandada ja säilitada värvi-, kummi-, plast- ja kroomitud pindade seisukorda ja kaitseb õhusaaste, pori ja pigi eest.

Püsivahakiht peab kauem vastu ja selle kaitsetoime kestab pikemat aega. Pärast korralikku pesu ning lakikihi kaitsmist kleepub pinnale ka vähem mustust ning auto edaspidine hooldamine on lihtsam. Moodsates tanklates on lisaks püsivahatamisele võimalik lisada pesuvalikusse ka rehviläige.*

[dropcap]SÕITJATERUUM [/dropcap]Talvel ei piisa kui korra kuus sõitjateruumis tolmuimeja ja niiske lapiga vehkida. Puhastada tuleb iga kord, kui autopesulas käite. Talvel on auto kabiinis enamasti alati niiskust, tekkida võib hallitus ning tekstiilid lihtsalt haisema minna.

Kodus alusta sõitjateruumi puhastamist prügi väljaviskamisega. Seejärel pühi tolm ja lahtine mustus. Puhasta plastikpinnad pehme lapiga, kasutades vajadusel puhastamiseks mõeldud puhastusvahendit.

Rooli puhastamiseks kasuta nahahooldusvahendit, tavalised reisijateruumi puhastusvahendid muudavad rooli libedaks ja kahjustavad nahka, millega rool kaetud on.

Puhasta tolmuimejaga salongi tekstiilpinnad. Plastikpindu ära tolmuimejaga puhasta, sest tolmuimejaotsik võib jätta pindadele püsivaid kriime ja täkkeid.

Niiskel hooajal kuivata salongimatid soojas toas. Tekstiilmatid tõmbavad lume ja vee endasse, ning vajavad just seetõttu eraldi tuulutamist ja aeg-ajalt ka korralikku kuivatamist.

Kevadhooaja alguses tuleks autole teha põhjalikum suurpuhastus ning tellida kvaliteetne sõitjateruumi keemiline puhastus.

[dropcap]* [/dropcap]Näiteks kasutatakse uutes Statoili pesulates Tallinnas ja Tartus RainTecs vaha, mis lisaks ilusale särale annab autole tõhusa kaitse märgades ilmastikuoludes, parandades ühtlasi tuuleklaasi läbinähtavust.

Unikaalse koostisega vaha muudab auto pinna võrreldes tavalise vahaga rohkem vetthülgavaks, vesi koguneb tilkadesse, mis tagab tuuleklaasi kiire ja tõhusa puhastamise.

Vaha on mõeldud kõikidele pindadele nagu värv, klaas, plastik ja kroomitud pinnad. Lõpptulemusena on sõit raskete ilmaoludega mugavam ja turvalisem.

Allikas ja pilt: Statoil, Amserv

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.