Pühapäev, 8. detsember 2024
Möödunud nädalal said Eesti algupäraga NOBE elektriauto investorid ja eeltellijad kirja uuelt juhatuselt. Kurt Thywissen, NOBE ajutine tegevjuht tunnistab, et firma olukord pole hea – kui ei suudeta kaasata uusi investeeringuid, pole pääsu “külmutamisest” või sulgemisest.

Oleme aastate jooksul eestimaisest NOBE-fenomenist kirjutanud arvukalt lugusid ning ettevõtte eestvedaja, Roman Muljari värvikaid algatusi arvestades, olnud pigem leebelt kõhklevad kui ülevoolavalt optimistlikud, ja eks retrovälimusega autokese nimigi anna hoogu erisuunalisteks ennustusteks – kas “nobe” tähendab pigem eesti keeles kärmet, kabedat sõiduvahendit või on see ingliskeelne kalambuur “no be”!?

Viie aasta jooksul oleme näinud hämmastavaid kaadreid pisikesest retrohõngulisest kolmerattalisest vuramas kaunitel kodumaa maastikel, saanud osa – kuid mitte sõita – värivikatest esitlustest ja ei ole saanud vastuseid ebamugavamatele küsimustele.

2019. aastal NOBE Pelgulinna tootmishoones toimunud põlengut uuritakse visttänaseni, homologiseerimine jäi toppama, tagatipuks koputas Muljar paar aastat tagasi kodumaa tolmu üldse jalgelt ning siirdus unistust ellu viima USA-sse, kus voolavat piimajõed ja kasvavat pudrumäed.

2021. aasta sügisel aga selgus “Pealtnägija” pikast loost, et ameerikamaalgi ei läinud NOBE-l nagu loodetud, uue hingamise asemel pöörasid aktsionärid omavahel hoopiski tülli. Sealtmaalt pole NOBEst just palju olnud kuulda, kuni 28. juulil tuli kiri ajutiselt tegevjuhilt Kurt Thywissenilt.

Muljar on tegevjuhi kohalt lahkunud

Kurt Thywissen liitus NOBE juhatusega 2022. aasta lõpus. Tal on kõrgem inseneriharidus ja ta on osalenud nii Tesla, NIO, Lucidi kui ka Airstream/THOR elektrisõidukite tarkvaralise poole arendamisel.

“Võtsin ajutise tegevjuhi rolli jaanuaris pärast seda, kui Roman Muljar vastastikusel kokkuleppel sellelt kohalt lahkus,” sedastab ajutine tegevjuht emotsioonitult. ”

Selle sammuga tagastas Roman Muljar ettevõttele poole oma aktsiatest ja tema aktsiate hääleõigus on antud juhtkonnale. Sammu eesmärk on ergutada tulevasi investeeringuid,” lisab Thywissen.

“Kergetete linnasõidukite segmendis on retrohõngulise auto jaoks nišš tühi ja NOBE võiks selle edukalt täita,” on uus juht veendunud. “Sellise sõidukiga on tohutult võimalusi.”

Thywissen loodab prototüübi müügivalmis saada

“Minu põhieesmärk on algatada investeerimisvooru, mis tooks tootmisse 150 NOBE 100GT-d. Juhatuse ja juhtkonna hinnangul kulub selleks vastavalt väljatöötatud äriplaanile 20 miljonit dollarit,” selgitab uus juht.

100GT-st on jätkuvalt olemas üks töötav prototüüp, mida potentsiaalsetele investoritele näidatakse – selles osas ei ole viie aastaga suurt midagi muutunud.

Thywissen tõdeb, et praegune majanduskeskkond ei soosi uute investorite leidmist, ja NOBE on oma arengus jäänud konkurentidest kõvasti maha.

Laual on kolm erinevat varianti, mida edasi teha: ettevõte sulgeda, viia läbi uus rahastamisvoor 100GT turule toomiseks või “uinutada” tegevus kuniks investeerimiskliima paraneb ja samal ajal taaskäivitusplaani luua.

“Juhatus ja juhtkond nõustuvad, et variant üks on meile kõige vähem meeldiv. Usume oma autosse,” seisab kirjas.

“Teise variandi korral võtame lähema paari kuu jooksul investoritega ühendust, uurides võimalust käivitada uus ühisrahastuskampaania, küsides nende investeeringu huvi ning esitades omapoolse nägemuse. Kas auto nägemise võimalus võib tekitada teatud huvi, ei oska tegelikkuses öelda” lisab tegevjuht.

NOBE uus juhatus lubab, et uued investorid saavad vastutasuks varasemast tunduvalt rohkem aktsiad, kuid kas see motiveerib toetama nüüdseks ajale selgelt jalgu jäänud projekti!? Kas üksi NOBE unikaalne välimus on piisav rahastajate veenmiseks? Sellele küsimusele praegu vastust ei ole.

“Kui me ei suuda edasiliikumiseks rahastamist tagada, jääb üle ettevõtte külmutamine. Usume siiski, et kuigi rahastamiskeskkond on praegu reetlik, on see ka tsükliline. Kannatlikkuse ja järjekindlusega suudame Nobe’i visiooni ellu viia,” kõlab optimisminoot.

Need, kes juba on tellinud NOBE või plaanivad seda teha, hoidke hobuseid: ettevõtte ajutine juht tunnistab, et käibevahendeid ei ole ega ka ei tule niipea ning kui keegi tahab oma raha siiski tagasi saada, tuleb temalgi oodata… helgemat tulevikku.

Foto: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.