Reede, 14. juuni 2024
Isiklik sõiduvahend on eestlase jaoks pea sama tähtis nagu inglastele nende kellaviietee. Ligi miljon masinat registris on muljetavaldav, kuigi lisaks registrile seisab enamus sõiduautosid tundide ja päevade kaupa omanikku oodates jõude. Kuna raha on alati vaja, võiks paradigmat muuta ja oma püha Plekk-Liisu seisutunnid rahaks teha.

Lühirent pole ammu enam uudis, eestlased kasutavad aktiivselt CityBeed, Bolti jt. ning linnas isikliku sõiduki mitte omamine on muutumas pigem auasjaks. Tõsi ju ka, milleks maksta mitusada eurot kuus kui tegelikult sa enamuse ajast oma autot niisama jõude seista lased!? Lühemad sõidud tõuksi ja taksoga, pikemad rendikaga, ja elu ei jäägi seisma, oh üllatust.

Valglinnastunud ja veendunud “igaks juhuks on vaja oma autot” paraku rinda kummi lüüa ei saa, liising on elu paratamatus, tõusev euribor, laienevad tasulised parkimisalad ja kerkivad seisuhinnad teevad meele kibedaks ent mis variante siis veel oleks!?

Rentida isiklik sõiduauto välja!? Et suvalised inimesed sellega sõita saaksid!? Ei, seda juba ei ole – võhivõõras võib sõiduki ära määrida, vedada sellega lapsi ja lemmikloomi ja kiuslikku ämma, ja võibolla ei oska ta sõitagi!

Siiski, kui keegi korralikku raha maksaks, võiks selle peale mõelda. Võibolla. Kui oleks usaldusväärne firma, ja võtaks kõik riskid enda kanda – siis võiks isegi rohkem mõelda.

Tegelikult on üks selline tegija turule end juba mõnda aega sisse söönud, Autolevi nimeks – ning omas nišis tundub, on tegu olnud eduka ettevõttega – juba mõne kuu on Autolevi toimetanud Foruse avara katuse all.

Autolevi pürgib mugavaimaks rendiplatvormiks

Forus ostis Autolevi käesoleva aasta märtsis, et siseneda toimiva lahendusega autorendi turule. Tänaseks on autorendist saanud platvormi üks ärisuundadest, mis on integreeritud Forus Taxi rakendusse. Nimeks Forus Autolevi ja seda kasutab juba rohkem kui 50 000 inimest. Valikus on üle 2000 auto.

Millal, miks, mismoodi – ja kus mu raha on!? – seda küsisin Forus Taxi turunduse- ja kommunikatsioonijuhilt Sander Sõõrumaalt, sest muutus uue omaniku näol on piisavalt suur ja areng peaks olema näha.

Kui palju tehinguid on Autolevis tehtud Foruse ajal? Forus peaks mõjuma nagu kvaliteedimärk ning ka tehingute arv võiks kasvada.

Renditehingute arv kasvab pidevalt ja kindlasti on laialdasemalt tuntud kaubamärgi alla koondumine ka meie tuntust kasvatanud.

Lisaks on Autolevi integreeritud ka Forus Taxi äppi, kuigi esimene lahendus ei ole veel nii mugav kui soovime inimestele juba mõne kuu pärast pakkuda. Oleme astunud juba esimesi samme tervikliku mobiilsuslahenduse pakkumiseks.

Kes ja milliseid autosid platvormile välja rendivad?

Rendile antakse erinevaid autosid, säästlikest pereautodest kuni eksklusiivsete sõidukiteni. On kasutajaid kes juba autot soetades mõtlevad, kas sellel võiks Forus Autolevi platvormil potentsiaali passiivselt tulu tagasi teenida.

Teenus kogub populaarsust üle kogu maailma. Inimesed, kel on auto, aga kes ei kasuta seda kogu aeg, järjest enam mõtlevad, kuidas kasutult seisev neljarattaline panna raha teenima. Mina usun, et just auto on esimene laialt levinud tarbeese, millest saab inimestele igapäevane passiivse tulu tootja.

Kuidas hinnata, kas isikliku sõiduvahendi rentimine on kasu(m)lik?

Rendile andmise juures saab aina enam otsustavaks autoomaniku hinnang kui palju päriselt ta oma isiklikku autot kasutab.

Näiteks seisab sõiduk kuus keskmiselt 10 päeva jõude: kui autot ainult 10 päeva ühes kuus välja rentida, võib teenida üle tuhande euro.

Kui tuhat eurot lisatulu ühes kuus eeldab ka eksklusiivsema sõiduki pakkumist, siis kümne päevaga võib ka n-ö tavalise auto püsikulud tagasi teenida.

Lihtne näide: kõik, kes sõidavad nädala sees kontorisse ja koju kasutavad autot 2 tundi päevas. See tähendab seda, et auto lihtsalt seisab 94% ajast.

Milliseid autosid rentnikud teie platvormilt otsivad?

Populaarseim mark, mida renditakse on Volkswagen, aga eks valik tehakse ikka selle põhjal, mis vajadus on sõitjal.

Ühtepidi on populaarsed eksootilised autod, millega soovitakse tavaline ringreis muuta elamuseks. Samas on igapäevaseks rentimiseks pigem populaarsed ökonoomsed autod, kus on piisavalt ruumi reisijatele ja nende pagasile.

Mis põhjusel inimene autot rentima tuleb Autolevisse?

Peamine põhjus rentimiseks on ikka igapäevased asjatoimetused, kuigi renditakse ka pikemaks ajaks, näiteks asendusautoks.

Kuna meil on palju eksootilisi autosid, siis üheks põhjuseks on erilisema autoga vürtsitada suvist väljasõitu või lihtsalt proovida mõni tund, mis tunne on muskelauto roolis.

Aina populaarsem on näiteks ka matkaautode kategooria, mida inimesed uudishimust soovivad, et uutmoodi reisimist proovida.

Forus Autolevi kasutatakse tihti ka pikema proovisõidu tegemiseks. Ühest kvartalitiirust või mõnest tunnist proovisõidust ei saa tihti aimu, mis tunne on päriselt autoga iga päev ringi toimetada.

Sellepärast otsitakse meie juurest samasugune sõiduk ning renditakse see terveks nädalvahetuseks. Muide ühel juhul on auto pärast pikemat kasutamist ka rendile andja käest ära ostetud!

Kui kauaks keskmiselt kliendid autosid rendivad?

Tugevalt üle poole kordadest on rendipäevade arv Forus Autolevi platvormil 2-5 päeva. Viiendik rentidest on kuni paar nädalat ja ülejäänud broneeringud on pikemateks perioodideks.

Kusjuures pikim rendiperiood meie platvormil on kestnud üle aasta. Rentimise periood varieerub, sest autosid kasutatakse väga erinevatel põhjustel ja sõidukite valik on samuti väga lai.

Auto rentimine on kasutajale tehtud lihtsaks: tuvasta lähima auto asukoht telefonirakenduse või kodulehe alt, vali sobiv sõiduk, sisesta oma andmed, maksa ja mine sõitma.

This slideshow requires JavaScript.

Eraisiku autodega on asi selge, aga kas ka ettevõte saab anda Autolevile oma sõidukeid rendile?

Autot saab nii rentida kui ka rendile anda ettevõte. Rendile andmine loob firmale hea võimaluse optimeerida oma autopargi kulusid.

Näiteks tekib nädalavahetustel nõudlus kaubikute vastu, mida paljude ettevõtete parklates puhkepäevadel suurel hulgal niisama seisab. Selle kõik saaks panna raha teenima.

Suur ja raske küsimus: kuidas tagatakse auto korrasolek rendiperioodil?

Rendile andja saab välistada võimaluse, et autot töösõitudeks saaks rentida ja lisaks on alati määratud ka läbisõidupiirang. Lisaks saab rendile andja soovi korral määrata rentija minimaalse vanuse, sõidustaaži või muu piirangu.

Kõik autod, mis Forus Autolevist välja renditakse on kaetud kaskokindlustusega, partneriks on If kindlustus. See tähendab, et väiksemad plekimõlkimised, mida ikka ette tuleb, leiavad kiirelt ja mugavalt lahenduse.

Vahel tuleb ette, et auto tagastatakse hooletusest või asjade kokkusattumisest räpasena või tühja paagiga. Samuti on ette tulnud, et hajameelsusest (või tahtlikult) tagastatakse sõiduk kokkulepitud ajast veidi hiljem.

Sellisel juhul oleme rentijaga kontakti püüdnud saada või harvematel juhtudel ka politsei poole pöördunud. Enamasti on rentijad veast aru saanud ning hüvitavad ületatud aja omanikele ilma probleemideta.

Mis moodi kasutaja liikluskõlblikkust kontrollitakse – et oleks juhiluba, ei rikuks seadust, jne.?

Autolevi kontrollib iga uue kasutaja liitumisel põhjalikult tema tausta ja ebausaldusväärseid isikuid platvormile ei lubata.

Broneeringut tehes küsitakse rentijalt auto kasutamise eesmärki, et suurendada läbipaistvust. Autoomanikul on kohustus veenduda autot üle andes rentija isikusamasuses ja kahtluse korral õigus taganeda tehingust ka auto üleandmise hetkel.

Autoomanikul on ka endal võimalus teha täiendav taustauuring rentijale ja veenduda ka kohapeal inimesega suheldes tema usaldusväärsuses. Mõlemat poolt kaitseb õigusvastase tegevuse eest sõlmitud üürileping.

Autoomanikul on keelatud anda rentijale kaasa sõiduki originaaldokumente. Kaasa tohib anda vaid koopiad. Lisaks on võimalik paigaldada meie koostööpartneri abiga autole GPS jälgimisseade, mis lisaks asukohale annab infot auto muude kasutusnäitajate kohta.

Kasutajate tagasiside on hea
Auto välja rentija rõõmustab: plusse on palju

Autolevi siirdumine Foruse katuse alla on pannud töötajad uut võimalust omal nahal ära proovima: ettevõtte tegevjuht Tauri Kärson rendib platvormi vahendusel välja suurt Range Roveri maastikuvõimekusega autot ja tõdeb, et mõttetud seisutunnid on nüüdseks möödanik.

Kui paljud kliendid Range Roverit renti võtavad, kas pigem pikalt või lühidalt ja mis selle hind on?

Enamasti võetakse auto 1-4ks päevaks rendile. Pikemad perioodid on olnud 14-30 päeva jutti. Minu jaoks on rendilevõtjaid täitsa piisavalt, sest iga kuu saab vähemalt 10 päeva kokku autot välja anda, ja sellega liisingu nulli. Hind on Range Roveri eest suvel 89 eurot päev ja talvel 69 eurot päev.

Nimetage kolm põhjust, miks on rendileandmine Forus Autolevi kaudu mõistlik?

Minu kui autoomaniku jaoks on plusse rohkemgi, kui valida kolm, siis need on a) omada autot null euro eest ja saada selle eest isegi peale makstud, b) olen keskkonnale kasulik, sest auto ei seisa tühjalt, c) tutvun uute ja lahedate inimestega – nende seas on olnud ka tuntud muusikuid, ettevõtjaid, ajakirjanikke.

Tauri Kärson oma Range Roveriga, mis on tal tänu Forus Autolevile null euroga käes

Fotod: Autolevi pildipank, kuvatõmmised

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN