Neljapäev, 5. detsember 2024
Circle K annab teada, et uuel aastal avatakse Eestis 2 IONITY 350 kW kiirlaadijat, mis on võimelised 3-5 minutiga andma välja kuni 100 km sõiduraadiust. Elektriautosid, mis nii palju võimsust vastu suudaksid võtta, on vähe. Uurisime, mis IONITY-s laadimine maksma hakkab.

2017. aastal algatasid BMW, Daimler, Ford ja VAG Euroopas konsortsiumi, mis sai nimeks IONITY ja mille suur eesmärk on 2020. aastaks rajada vähemalt 400 võimsat elektriautode kiirlaadimisjaama üle Euroopa.

Kokku lepitud laadimisstandard on CCS, teisi standardeid toetatakse adapterite kaudu. Esimesed jaamad juba Euroopas töötavad. Eestis on IONITY partneriks kütusemüüja Circle K. Ent esialgu ei ole IONITY kaardile Eesti laadijaid märgitud isegi kavasolevateks.

Tallinna ja Riia vahet silkavatele autodele

Uue aasta alguses paigaldab Circle K Via Baltica äärde jäävatesse Märjamaa ja Häädemeeste jaamadesse uue põlvkonna IONITY elektriautode kiirlaadijad, millega saab 100 kilomeetri jagu energiat laadida 3-5 minutiga.

Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik ütleb, et kaks IONITY laadijat on mõeldud eeskätt neile elektriauto omanikele, kes sõidavad Tallinna ja Riia vahet.

„IONITY laadimiskiirus võimaldab kuni viie minutiga tagada elektrisõidukile 100 kilomeetri jagu energiavaru, ehk autojuht saab oma teekonda jätkata ilma pikema viivituseta,“ rääkis Vahtrik.

Võimalik, et jaamu tuleb veelgi

Esimeses järjekorras paigaldatakse Märjamaa ja Häädemeeste teenindusjaama 2 350kW kiirlaadijat ja 2022. aasta mõlemasse teenindusjaama lisaks kuus superkiiret 350kW laadijat.

Superkiirlaadijaid on võimalik kasutada laadimiseks samaaegselt ilma võimsuskaota. Ja vastuseks küsimusele, kas IONITY laadijaid tuleb Eestisse veel: jah, Circle K peab läbirääkimisi võrgustikku edasise laiendamise osas.

Seda, millal kiirlaadijad täpselt avatakse, Circle K Eesti esindaja veel ei oska öelda. Ettevõte paigaldab IONITY need rahvusvahelise koostöökokkuleppe raames.

Mõlema teenindusjaama osas on liitumistaotlused Elektrilevile esitatud ja laadijate paigaldamise täpsem aeg oleneb võrguliitumiste väljaehitamise kiirusest.

Palju see maksab?

IONITY laadijates hakkab makselahendusena toimima IONITY enda äpp ja Circle K mobiiliäpp, mis on Norras ja Rootsis juba praegu kasutusel.

Makselahendus nutiseadmes on plaanitud kehtima riikideüleselt nii IONITY kui Circle K makseaplikatsiooniga.
Hinnastamiskontseptsioon on alles väljatöötamisel, sellele ei oska asjaosalised veel vastata.

Mis autosid laadida saab?

IONITY kokku lepitud laadimisstandard on CCS. Enamus uudismudeleid, sh näiteks ka uuenenud Renault Zoe seda toetavad.

Teiste puhul – nagu näiteks Nissan Leaf – tuleb kasutada adapterit. Tõsi, Ionity veebis CHAdeMo standardiga autodest juttu ei olegi, räägitakse vaid Tesla laadimise võimalustest üleminekuotsikuga.

Küsimus on auto suutlikkuses 350 kW laadijast võimsust vastu võtta: nii vingeid ja kiireid autosid on seni teada mõni üksik. Näiteks sobib IONITY nagu rusikas silmaauku uue Porsche Taycani omanikele. Suts ja laetud.

Laadimiskiirus oleneb elektriauto enda võimsusest ehk energiatarbimisest 100 kilomeetri kohta. Kiirlaadimise kiirus 350kW seades oleneb eelkõige laetava auto elektrienergia vastuvõtmise kiiruse võimekusest.

Paar näidet: uue Peugeot e-208 omanikud saavad IONITY-s oma autot laadida, see on võimeline vastu võtma kuni 100 kW alalisvooluga. 30->236 km laadimiseks kulub tootja andmetel 28 minutit, tunnis tuleb lisaks 440 km.

Jaguar I-Pace suudab CCS pistikust vastu võtta maksimaalselt 104 kW DC-d, 37->296 km 44 minutiga ehk 350 km tunnis.

Nissan Leaf e+ Tekna 62 kWh võtab 100 kW laadijast 35 minutiga 33->264 km. Tunnis 390 km. Sooritus igati kiire, selle vahega, et Leafil on CHAdeMO standard ja IONITY adapteri osas jääb selgusetuks, kas saab või ei.

Ja juba mainitud Porsche Taycan Turbo S: vastu võtab 270 kW alalisvoolu. 39->312 km saabub 21 minutiga. Ja tunnis on võimeline laadima kuni 780 km sõiduraadiust. Neto akupakk on Taycanil 83.7 kWh.

“Igatahes võimaldame laadimist võimalikult kiirelt ja soovime saavutada uute ca 15-20 kWh/100 km võimusega elektriautode laadimisel 5 minutit/100 kilomeetri kohta – sama aeg, mis kulub tualetis käimiseks või tassi kohvi valmistamiseks,” selgitab Raimo Vahtrik lisaks.

Kas meil on neid laadijaid vaja?

“Kiirlaadijad vs elektriautode arv on nagu muna ja kana küsimus – me teame, et elektriautode arv kasvab lähitulevikus plahvatuslikult ja soovime pakkuda kiirlaadimise võimalust ka esimestele elektriautoomanikele,” räägib Vahtrik.

Eestis on ligi 2000 elektriautot ja nende arv tasapisi kasvab. Nissan Leafi ja sarnaste CHAdeMO standardiga autode omanikel pole põhjust muretsemiseks ei Eestis ega kaugemal: mõningase planeerimisega on võimalik igale poole Euroopasse sõita. 

Täna olemasolevate elektriautode sõiduraadius võimaldab päeval oma asjad ajada laadimata ning õhtul auto kodus üleöö laadima panna. Kasutada saab ka keskkiireid avalikke laadijaid. Kui oskad planeerida oma aega, hätta ei jää. Seda, muuseas kinnitavad ka soomlaste, brittide ja norralaste uuringud.

Henry Daum, Nissan Nordic Europe turundusjuht ütleb, et suurem osa praeguse generatsiooni elektriautosid on valmis võtma vastu alalisvoolu kuni 50 kW ja vahelduvvooluga 16-32A ühe faasi pealt.

Euroopas on vaid üksikud 100 kW CHAdeMo kiirlaadijad, nende järele on seni vajadus puudunud: “Nii eelmise kui selle generatsiooni Leaf on 50 kW CHAdeMo standardi alusel,” selgitab Daum. Ta lisab, et 100 kW Leaf e+ luues on Nissan olnud ajast kõvasti ees.

Olgu võrduseks toodud ka vahelduvvooluga laadimine: pardalaadijaga Leaf e+ võtab ühe faasiga 32A, odavamas versioonis saab soovi korral ka 16A. Vanasti oli vastupidi, et 32A kätte saada, tuli soetada lisaks võimsam pardalaadija.

“Ei pole vahet, kas on üks või kolm faasi või kui palju sa talle pakud, auto võtab ikka 32 ühe faasi pealt, piirid on enamusel elektriautodel selles osas ees,” lisab Henri Daum.

Kolmefaasilist vahelduvvooluga laadimist võimaldavad vähesed nn rahvaklassi elektriautod. Uuel Renault Zoe’l on see olemas.

Näiteks uus Peugeot e-208 suudab vastu võtta 7.4 kW AC-d, 0->295 km tuleb 7 tunni 45 minutiga ja tunnis lisandub 39 km.

Henri Daum tõdebki, et nagu Nissan e+ on ka IONITY kiirlaadijate võrgustik tulevikkuvaatav: uued elektriautod on järjest suurema võimekusega.

Praegu aga võtame teadmiseks, et kahes bensiinijaamas suure maantee ääres on peagi kaks võimsat CCS standardiga kiirlaadijat, mille tegelik kasutusväärtus saab selgeks paari aasta pärast.

Pilt: IONITY

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.