Laupäev, 14. detsember 2024
Türgi majanduse kogutoodangust märkimisväärse osa annab autotööstus, ent oma globaalset brändi ei ole türklastel siiani olnud. Ajad muutuvad: 2019. aasta lõpus tutvustati uut automarki TOGG, mis keskendub e-autode tootmisele. Sihikule on võetud põhilised preemiummargid: Audi ja Mercedes-Benz.

Türgi on autotootjana teada vaid neile, kes tööstuse köögipoolt tunnevad. Türgis toodetakse Fiati, Renault´,Hyundai, Toyota, Honda ja Fordi mudeleid, aga ka varuosi. Türgi insenerid on peakorterites hinnatud: nende ideed on värsked ja loovad.

Märkimisväärsest autotööstusest hoolimata ei ole Türgis ühtegi päris oma automarki. 2016. aasta kevadel kirjutasime Pehlivanist, elektriautost, mida uhkusega tutvustasid sealsed kõrged riigiametnikud. Tegu oli siiski tudengiprojektiga, kus elektriautoks ehitati ümber teise tootja sõiduauto.

Oma autotööstusele on Türgi ammu tahtnud aluse panna. Tundub, et nüüd ollakse tõsiselt stardipakul valmis: tuttuus bränd TOGG on lühend türgikeelsetest sõnadest Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, mis tõlkes võiks kõladagi “Türgi autotootja”.

Möödunud aasta viimastel päevadel esitleti uudismudelite prototüüpe ja need on täiselektrilised, mudelinimetustega C-SUV ja Sedan.

TOGG C-SUV

Preemium-hinnaklassi elektriline linnamaastur peaks mudelinimetuse järgi olema kompaktklassi mõõtu, tootja ei ole sõiduki mõõtmeid puudutavat info veel avaldanud.

Niisiis võiksid lähimad konkurendid olla Audi E-tron, Jaguar I-Pace ja Mercedes-Benz EQC, Tesla Model X ja tulevane Model Y.

Disaini eest on hoolt kandnud legendaarne Pininfarina. Tehnilise poole pealt on info üpris üldsõnaline, kuid platvormi nimetus Native Electric Modular Vehicle Platform viitab asjaolule, et plaanis ongi vaid e-autod.

Tootja kinnitusel on ennekõike panustatud sõiduki turvalisusele, nii kerekonstruktsiooni loomisel kui ka rohkearvuliste aktiiv- ja passiivturvalisuslahenduste kasutamisel. Eesmärgiks on EuroNCAP turvalisustestides 5 tärni saavutamine.

TOGG C-SUVd tutvustatakse kahes variandis. Tagaveolise sõiduauto jõuallikaks on 147 kW tagateljega integreeritud elektrimootor, nelikveolise puhul annab sellele lisa 296 kW mootor esiteljel.

Tagaveolise versiooni kiirendus “nullist sajani” on 7,6 s ja nelikveolisel 4,8 s. Mitte liiga kiire, sugugi mitte aeglane – preemiumile just parasjagu.

Liitium-ioon akuplokke on samuti kaks varianti: lahjem pakub umbes 300-kilomeetrist sõiduulatust, kangem aga üle 500 km (NEDC). Kiirlaadimisega saavutatakse 80% laetus poole tunniga. Akudele pakutakse 8-aastast garantiid ilma kilomeetripiiranguta. WLTP meetodiga võiks seega olla sõiduraadiused 250 ja 400 km umbes.

Viiekohaline sõitjateruum on noobel. Ekraanidest küllastunud kokpit meenutab lennukikabiini. Ka küljepeeglite asemel on mõistagi ekraanid, juhtnuppude vähesus vihjab, et enamik funktsioone on ekraanimenüüde kaudu juhitavad.

Poolautonoomsed juhiabisüsteemid hoiavad sõiduki oma sõidurajal ja suudavad jälgida ümbritsevat liiklust, samuti on olemas internetiühendus.

TOGG Sedan

Esitlusel näidati põgusalt ka sedaankerega kontseptsõidukit, mudelinimetusega Sedan. Infot sedaani kohta peaaegu ei ole, ent tõenäoliselt on tegemist C-SUV-sarnase lahendusega.

TOGG C-SUV tootmine on kavandatud aastasse 2022 ja lisaks Türgile plaanitakse seda müüa Euroopas ja Lähis-Ida riikides. Sedaan jõuab tootmisse aga tõenäoliselt aastal 2024.

Pildid: TOGG

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.