Teisipäev, 24. detsember 2024
Venemaalt tuleb üllatavaid uudiseid: 2020. aastal jõuab tootmisse kahekohaline elektriauto Zetta, mis peaks lähiajal saama tüübikinnituse. Venelaste vastust smart EQ fortwo e-autole hakatakse tootma Togliattis, aga AvtoVAZi märki see ninale ei saa.

2020. aasta alguses jõuab tootmisse venemaine väike elektriauto Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) ehk nullheitmega maismaa transpordivahend. Zetta varasem projektinimi oli El Panda.

Auto hind algab umbes 6400 eurost (450 000 rubla) ja seda hakatakse tootma Togliatti tehases, aga AvtoVAZi märki see kandma ei hakka: superkompaktide tootmiseks on ehitatud omaette tehaseruumid ja tootmisliin.

Tööstus- ja kaubandusminister Denis Manturov kinnitas väljaandele Za Ruljem, et Zetta tüübikinnituse saamine on lõpusirgel ning uue aasta algupoolel auto tõepoolest ka müügile jõuab.

Zetta on väidetavalt algusest lõpuni Venemaal valmis ehitatud e-auto, mille puhul on insenertehnilisi lahendusi, mida mitte üheltki teiselt elektriautolt leida ei ole.

Mudeli puhul on fookuses kaks peamist eesmärki: Zetta peab olema võimalikult paljudele taskukohane sõiduk ja see peab olema efektiivne: ühe laadimisega rohkem kilomeetreid.

Ainus, mis Zetta puhul mujalt sisse ostetakse, on akud: need tulevad Hiinast. Akupaki maksumus moodustab peaaegu 50% kogu autokese hinnast.

Lihtsalt erikujuliseks kohandatav

Zetta on kolmeukseline väikeauto, mille tippkiirus on 120 km/h ja kuhu mahub kaks reisijat. Venelased on välja öelnud, et nende idee on ehitada vähemalt sama hea elektriauto kui seda on smart EQ fortwo, aga müüa autot oluliselt odavamalt: smart e-auto hinnad algavad Venemaal umbes 35 500 eurost: hinnavahe on mitmekordne.

Pilt: tootja

Sarnaselt smart’ile saab Zetta vastavalt soovile kohandada kabrioletiks, pikapiks, mahturiks või SUV-ks ning kel soovi, saab endale tellida ka väikeveoki, luukpäraversiooni või invasõiduki. Viimasele lisatakse kaldtee, mis võimaldab autosse siseneda ratastooliga.

Zetta insenerid on välja öelnud, et tulevikus ei piirduta uues Togliatti tehases üksnes Zetta-ga: elektriautodele loodud kompaktne moodulplatvorm võimaldab toota ka teistsuguseid e-autosid.

Zetta aluseks on raam, millele on paigutatud akupakk, rooli- ja pidurisüsteem ning muud komponendid, ABS-ja ESP-süsteemid.

Võtmesõna: Dujunovi mootor-ratas

Zetta odavuse ja vastupidavuse võtmesõnaks on Dujunovi tehnoloogial valmistatud mootor-ratas – esimene asünkroonne elektrimootor, millel on «Slavjanka» tüüpi mähis.

Zetta elektriajam põhineb venelaste arendatud kombineeritud mootorite mähiste tehnoloogial (paralleelselt on ühendatud täht ja kolmnurk). Tänu sellele saavutatakse hea võimsuse ja energiatarbe suhe. Loe siit rohkem.

Allikas: Solargroup

Kolmefaasiline asünkroonmootor on levinuim vahelduvvoolul töötav elektrimootor, sest on lihtsa ehitusega, vastupidav, kerge hooldada ja odav.

Asünkroonmootor koosneb paigalseisvast staatorist, mille moodustavad üksteise suhtes ruumiliselt nihutatud vasktraadimähised.

Lisaks on mootoris pöörlev rootor, mis meenutab oravaratast ja sealt tuleb ka nimi “oravikmähis”. Ühesõnaga, meistrimees teeb asünkroonmootori ise valmis küll. Lähemalt saab lugeda siit.

Asünkroonmootori ehitamiseks ei ole vaja kaevandada haruldasi maavarasid ega ehitada keerulisi komponente – ühtlasi pole autole vaja paigaldada käigukasti või neljarattaveosüsteemi. Mis omakorda jätab ruumi sõitjatele.

Insenerid on veendunud, et Dujunovi mootor-rattad suudavad maksimaalse pöördemomendi juures säästa 30 – 55% energiat: ühe kilomeetri kohta oleks elektrikulu kõigest 40Wh.

Sõltuvalt akupaki ja auto suurusest võiks Zetta ühe laadimisega läbida 200-560 km. Statistika järgi sõidab üks eurooplane päevas keskmiselt 48 km, see tähendaks, et isegi miinimumvariandis oleks venelaste kompaktauto linnatingimustes täiesti arvestatav liikumisvahend.

Aastas toodetakse 15 000 e-autot

Zetta peaks saama tüübikinnituse ja tootmisloa tänavu detsembris. Togliatti tehases peaks veel sel aastal 20 eelseeriaautot valmis saama.

2020. aasta tootmisplaan näeb ette 2 000 Zetta valmimist, edaspidi töötavad liinid täie auruga ning aastas on oodata kuni 15 000 tillukese elektrimobiili lisandumist teedele.

Loomulikult ei jää Zetta omaenese nabaimetlemiseks vaid sellest loodetakse teha pädev ekspordiartikkel, mis võiks vallutada muuhulgas ka Saksamaa ja Ida-Euroopa riikide elektriautofännide südamed.

Allikas ja meedia: Za Ruljom, Zetta koduleht

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.