Esmaspäev, 15. juuli 2024
Holland oli esimene riik Euroopas, mis deklareeris, et sisepõlemismootoriga autod kaovad müügilt 2025. aastaks. E-autode müük Hollandis kasvab igal aastal. Lisaks sõiduautodele on fookus ühisteenustel: katsetatakse elektrilisi kauba- ja prügiveokeid.

Veokitootja DAF Trucks laiendab oma CF Electric mudelivalikut 6×2-madelautoga ja esimestena hakkavad neid testima Hollandi jäätmeveoga tegelevad ettevõtted HVC ja ROVA.

DAF CF Electric 4×2-veokid on olnud juba 2018. aasta lõpust olnud edukalt mitmes Hollandi transpordifirmas kasutusel.

Laiaulatusliku testimise käigus tehakse linnades ja linnalähistel kaubavedusid jaotuskeskuste ja supermarketite vahel. Saksamaa logistikaettevõte Rhenus kasutab samuti kahte CF Electric veokit.

Madala müra- ja heitmetasemega elektriveokid sobivad linnas hästi nii kaupade kui ka jäätmete veoks. Viimane valdkond on kriitilise tähtsusega, sest autod peavad regulaarselt liiklema tiheasustusaladel.

DAF uued elektriveokid on kolmeteljelised, parema manööverdusvõimega ning ka suurema kandevõimega kui varasemad mudelid. CF Electric 6×2 täismass on 28 tonni.

Jõuallikal, VDL E-Power elektriajamil on võimsust 210 kW ja 2000 Nm pöördemoment. Veoki 170 kWh akupakk võimaldab teha tavapäraseid jäätmekogumisringe.

Tavapäraselt sõidavad jäätmeautod iga paari tunni tagant koormat jäätmekeskusse maha laadima ning sel ajal toimub ka akude taaslaadimine. Poole tunniga saab aku 80% ulatuses täis laadida.

Ettevõte HVC tegutseb peamiselt Põhja-Hollandis, ROVA aga selle kesk-ja idaosas. Mõlemad on kasutusele võtnud küljelt laetavad elektrilised prügiautod, kuhu kodanike prügikaste saab ka käsitsi tühjendada.

Rotterdamis ja Eindhovenis tegutsev jäätmeettevõte Cure aga võtab kasutusele tõstukiga varustatud DAF CF Electric – jäätmeveokid, sest nendel tuleb prügi laadida maa-alustest kogumiskonteineritest.

Allikas: DAF. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN