Kolmapäev, 18. detsember 2024
Ei ole saladus, et ka esivedu võib olla kuratlikult kiire – ja siinkohal tasub meenutada, et kui keegi oskab eriti suurepärase juhitavusega esiveolist teha, on see Honda.

Kuid mitte ainult uued Hondad pole kiired – järelturg on täis lahendusi, mis võimaldavad ka vanemate põlvede mudelid uutega samaväärsele tasemele tuua.

Kiiretest Hondadest on nädala paaris juttu olnud varemgi ning arvestades, mis masinaid müügis on, ei saa seda võimalust ka nüüd kasutamata jätta.

Võistlushooaeg on alanud ning esimese võistluse videot saab vaadata siit. Teravsilmadele on videos kindlasti silma jäänud ka mõned kiired Hondad, sealhulgas sinine Del Sol, millest ülaltoodud loos kirjutasin. Kuid läbi vilksas ka üks musta värvi EK9 põlvkonna Civic, mis rajal oma tillukese mootori kohta ülihead tempot näitas ja Street A klassis võitis.

Seesama masin on huvilisele saadaval ning hetkel pole kusagil veel kuulutustki. Auto on ehitatud põhimõtteliselt erinevate võistluste kuni-2-liitri-klassides domineerima. Omanik on Jaapani autodega tegelenud alates 16ndast eluaastast ning selles Civicus on koos peaaegu 20 aasta teadmised ja kogemused.

Alustuseks on kogu masin loomulikult šassiini paljaks võetud, taastatud, krunditud ja uuesti üle värvitud – roostet olevat täpselt null! Kerge kapott on süsinikkiust, koopad on laiemad, et mahutada tummisemaid rattaid ja rehve, milleks on 225 laiusega Federali 595RS poolslikid. Veermik on samuti üle käidud – D2 coiloverid, jäigemad stabilisaatorvardad, seadistatavad õõtsad, suuremad pidurid armeeritud voolikutega…

Mootor on B-seeria “Frankenstein” – B20 plokk koos B18 plokikaanega. Puutumata pole pea midagi – väntvõll tasakaalustatud, uued nukkvõllid, porditud plokikaas, uus välja- ja sisselaskekollektor mainekatelt tootjatelt, uus radiaator, suurem drossel… Kõik see on seadistatud ning piirik on 8700 RPM peal.

Käigukast on samuti ümber ehitatud, paigaldatud on MFactory piiratud libisemisega diferentsiaal. Sõitjateruumis on mugavad Recaro poolkorvistmed, lühema käiguga käiguvaheti ja lisakellad õlirõhu ja kütuserõhu tarbeks.

Auto sõitis Audrus täpselt 1:30, mis on omas klassis ülikiire – üldiselt sõidetakse igamehevõistlustel selles klassis 1:35 kanti. Omaniku hinnasoov alla viiekohalise summa ei kuku ning auto taset arvestades on see ka loogiline. Kätte saab ta näiteks Facebooki sõnumi kaudu.

… või võtta kallim universaalsõdur?

Kui aga vajadus on igapäevaauto järele, mis ka rajal väga kiire, ei saa loomulikult mööda uuest Civic Type R-ist, mille viimane põlvkond on kõige vilkam ja samas ka mugavam. On vähe selle hinnaklassi autosid, mis otse salongipõrandalt Audrusse veeretades alla 1:30 sõita suudaksid, kuid Type R on üks neist. Ja kahe lapsega pere mahub ka ilusti sisse!

Viimase põlvkonna masinaid paistab meie turul hetkel kaks ning tegu on hoolimata esiveost tõeliselt hea juhitavusega autoga. Maarja Vau arvustus on loetav-vaadatav siin, minu rajakogemus aga siin.

Kahest autost valisin odavama, mis sõitnud veidi alla 50 000 km. Type R mootor on vastupidav, põhinedes siiani ühel maailma parimal ridaneljal – mootorikood algab jätkuvalt legendaarse ühendiga K20. 50 000 on vaevu sissesõit – kuniks mootorit on korrapäraselt hooldatud. Väidetavalt on ja hooldusraamatu saab kaasa!

Liiklusõnnetustes osalenud pole ei LKF-i ega VIN-koodi otsingu järgi, auto on hetkel teise omaniku käes. Kaasa antakse nii talve- kui suverehvid.

Hind on täpselt selline, et valida saaks kas eeltoodud raja-Civicu ja mõne uuema kasutatud pereauto, või siis väga uue auto, mis mõlema rolli täidab. Kui esivedu pole pidurdav faktor ning auto ei oleks talvel lustimiseks, siis miks mitte?

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: Pitstop.Direct, omanikud

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.