Neljapäev, 19. detsember 2024
Oli aeg, mil lukssedaanide etaloniks oli Mercedese S-klass, kuid üks auto raputas seda arusaama tõsiselt. Aasta oli 1989 ning turule jõudis Lexuse esimene mudel.

Toyota otsustas, et ka neil on vaja toota luksusmudeleid, kuid selleks otsustati panna alus täiesti uuele margile. Lexuse esimene mudel LS 400 (LS tähistab luksussedaani) pidi seega saama suurepärane, et kellelgi poleks kahtlust, et Toyota on asja tõsiselt käsile võtnud. Ja suurepärane see masin tõesti sai.

Lexus LS 400

Siinkohal tuleb parafraseerida ühte oma varasemat lugu, mille raames õnnestus Eivissal ka esimese LS 400-ga sõita. Osa minust ootas selle autoga sõitmist isegi rohkem kui masinat, mille pärast üritus päriselt korraldati:

Neljaliitrise V8-ga LS 400 tegi sõidumugavuselt tuule alla enamikule oma aja luksusautodele ja oli sisemüra poolest üks vaiksemaid üldse, saades kiirelt teiste tootjate mõõdupuuks.

30 aastat vana auto pardal leidub mugavusvarustust, mis oli omal ajal ja omas hinnaklassis ennekuulmatu. Mõned lahendused olid esmakordsed ja said kähku tootmisstandardiks.

On elektrooniliselt seadistatavad istmed ja küljepeeglid, elektrooniliselt seadistatava kauguse ja kaldenurgaga turvapadjaga rool, suurepärane helisüsteem, reguleeritava kõrguse ja jäikusega õhkvedrustus, isteasendi mälufunktsioon (mis jättis meelde ka peeglite, rooli ja turvavööde asendi), lisavarustusena telefon ja vabakäeseade ning veel umbes 300 tehnoloogilist uuendust.

Sõites on LS tõesti vaikne ja mugav – isegi V8 podin on ebareaalselt vaikseks sätitud. Neljakäiguline automaatkast on ajastule omaselt uimane ja lubab pöördeid päris kaua kõrgel hoida, kuid harjumuspärast möiret pole kusagil.

Peale kitšina mõjuva sisu on rool ebamääraselt suur, aga sõiduki pöörderaadius seevastu ootamatult väike. Rooli keskasendis leitav „surnud punkt” on päris lai, ilmselge suunitlus on tekitada stabiilsus- ja mugavustunnet.

Paljude arvates kehastus LS paremaks S-klassiks kui S-klass ise, Jaapanis nimetati see aasta autoks 1989. Brändikuvandile aitas kaasa ka suurepärane ja kiire järelteenindus ning USA-s rühkis LS400 aastaga Mercedese, BMW ja teiste konkurentide müügist ette.

See mudel ajas sakslased tagajalgadele ning sundis neid rohkem pingutama. Sellegipoolest läks Mercedesel 10 aastat, et võrdväärne vedrustus seeriaautole panna!

Tänase loo sisse on jõudnud kaks koduturul müüdavat LS-i: esimene ja kolmas mudelipõlvkond.

Esimene – noobel klassik

LS-id on Euroopas ja USA-s levinud toorikud VIP-stiilis tuuningu jaoks, mis sai alguse Jaapani Yakuzadest ehk kohalikest gängsteritest, kes soovisid märkamatult kruiisida. Nüüdseks on sellele stiilile palju silmapaistvam vint peale keeratud ning ka Eestis liigub ringi mitu väga madalat (loe: kõht vastu maad madalat), väga lääpas rataste ja valju väljalaskega LS-i.

See masin tundub originaalilähedane ja rikkumata eksemplar aastast 1991, mis on Eestis registreeritud juba 1995. Omanikevahetusi on omajagu ning ülevaatusel on tuvastatud kaks ohtlikku viga: eesmine vasak ülemine šarniir ja täpsustamata vedelikuleke.

2008. aastal on ka kindlustus õnnetuse järgselt hüvitanud sõiduki turuväärtuse, seetõttu tasub kindlasti masin põhjalikult üle vaadata. Omaniku sõnul on masin kunagi ka üle värvitud, elektriistmed ei pidavat töötama. Müüja jätab ka tingimiseks võimaluse. Kes teab, ehk ongi siin masin VIP-konversiooniks?

Teine – levinum, aga moodsam

Kolmas põlvkond sai uue, 4,3-liitrise V8. Otsustati ka, et eelkäijate disain oli liiga vaoshoitud. Mudeli mõõtmed ja ka ruumikus kasvasid, paranes mugavus- ja turvavarustus. Istmed ammutasid inspiratsiooni juhtivate lennufirmade esimese klassi istmetest, sõitjateruum aga luksushotellidest.

Müüdav auto pärineb 2000. aastast ning on 2018 siia jõudnud Lätist, Eestis on olnud üks omanik. Hiljuti tehtud ülevaatusel tuvastati puudujääk käsipiduri tugevuses, mis nüüdseks kõrvaldatud.

Müüja kirjutab, et auto on septembri alguses läbinud suure hoolduse, mille käigus vahetati muuhulgas näiteks radiaator ja mootori hammasrihm. Roostet leiab tagatiibadel ja juhiuksel, vahetamist tahavad parkimisandurid, kuid need saab kaasa.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: Lexus, omanikud

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.