Teisipäev, 31. detsember 2024
Toyobaru BRZ86 on täiesti geniaalne auto sõidunautlejale, millest saab kahtlemata tulevane klassik. Sel nädalal avalikustati uus GR 86 – mis seis on tema eelkäijatega kasutatud autode turul?

Enne aga kiikame jällekord ajalukku. GT86 vanaisaks on kuulus Hachi-Roku (Jaapani keeles kaheksa-kuus) ehk AE86 (Corolla Levin, Sprinter Trueno), mis on tänaseks vägagi taga otsitud masin. Toyota otsustas ujuda vastuvoolu ajal, mil autotööstus liikus jõuliselt esiveoliste ökonoomsete seebikarpide suunas – ja viskas sinna hinnaklassi just selle auto.

1983-1987 toodetud väike kupee sidus kokku mitmed head asjad autoentusiasti peas – kerge, tagaveoline, käsikast, peaaegu täiuslik kaalujaotus, kõrgepöördeline vabalthingav mootor, hõlpsalt modifitseeritav. Seega sai AE86 lisaks tuunijatele suurepäraseks toorikuks ka mis iganes võistlussõitjate jaoks: drift, ringrada, ralli, time attack… Vali vaid oma mürk ning see auto sobis!

Sellest masinast sai kultusauto juba oma eluea jooksul ning hiljem on popkultuur (“Initial D”, “Kiired ja vihased”, “Need for Speed” jne) oma töö teinud – AE86 kasvavates hindades teatakse sees olevat “tofu-maks” või “Takumi-maks”, kuna just tofu kohaletoimetamiseks kasutas sellist autot Jaapani kultusmanga “Initial D” peategelane Takumi.

Eestis on see auto haruldane vaatepilt, kuid neid on! Ühe kohaliku entusiasti garaažis on neid hulgim ning üks neist jäi eelmisel suvel Jaapani autode kogunemisel ka siinkirjutaja kaamerasilma ette.

Toyota Corolla AE86 Levin Coupe

Kui aga tootmine lõpetati, siis otsest asemikku pikalt ei tulnudki… Kuni saabus aasta 2007 ja ideeauto FT-HS. Möödus veel viis aastat ning sellel põhinev masin, Subaruga koostöös arendatud GT86 läks tootmisse, olles truu AE86 põhimõtetele ja pakkudes samuti taskukohast sõidurõõmu, kerget massi, tagavedu, mõistliku võimsusega vabalthingavat mootorit ja suurepärast tasakaalu. Ka see auto on erinevate võistluste jaoks ülipopulaarne toorik.

Tagaveoliste kinniste kupeede turul polegi selles hinnaklassis väga midagi saada – jah, Miata on ka, kuid see pole üheski variatsioonis kinnine ja seeläbi ka nii jäik. Keskmisele nautlejale polegi see oluline ja vast on lahtine katus eelisekski, kuid rajal viimaseid sajandikke taga ajajale võib see kaalukausi teistpidi keerata.

Muide, lõbusaks triviateadmiseks: kasutatav 2-liitrine Subaru mootor FA20D (mis kasutab Toyota D-4S pritsesüsteemi, kus ühildatakse vastavalt vajadusele otse- ja kaudpritse) annab vanaisale varjatult, ent täiesti teadlikult au. Tegu on nõndanimetatud “ruudus” mootoriga, kus nii kolvikäigu pikkus kui kolvi läbimõõt on võrdsed – 86 mm. Hachi-Roku!

GT86 sai oma esimese põlvkonna jooksul ka väikse “näokergituse” – muudeti veermikuseadet ja pisut välimust, multimeediat, rool sai väiksema läbimõõdu ja nupud. Meie autorite arvustusi eri versioonide kohta saab kronoloogilises järjestuses lugeda näiteks siin (Ylle kirjutab 2013. mudelist veel Emapiduri blogis), siin (käisin “näokergitusega” Saamimaal lõbutsemas) ja siin (Toomas Vabamäe proovis samuti mudeliuuendust). Uusversiooni kohta saab aga põgusalt infot siit.

Ja kuigi suurimaks kriitikaks on olnud jõudefitsiit, pole jõud tegelikult selle auto võlu. Jah, suuremal rajal kiiresti sõitmiseks või kuival asfaldil ülejuhitavuse nautimiseks kuluks rohkem vurtsu kindlasti marjaks ära, kuid peamine võlu on kergusele toetudes kiiruse kurvidest läbi kandmine – kui hoog üleval, siis naljalt seda enam käest ei anna.

Kuid neile, kes kurdavad, et foori tagant ära kiirendades teeb iga teine pereauto neile ära – kas lähete ka veisepraadi lahti lõikavale kokale ütlema, et teie puidust võinuga määrib võid paremini kui tema terav Fiskars? Kurviauto polegi selleks, et pedaali põhja litsumise oskusega hoobelda.

Ajalugu ja auto filosoofia selge, on aeg vaadata, mida Toyobaru BRZ86 perekonnast ka Maarjamaal saadaval on. Subaru sõsarat paraku hetkel ei müüdagi, kuid GT86 on valikus täitsa olemas – sobilikult üks värskenduseelne ning üks värskendatu, üks automaat- ning üks käsikastiga.

Esimene – vanem ja automaatkastiga

Kuigi vahepeal liikus neid autosid ka umbes 10 000€ eest, on need ajad tõenäoliselt läinud ja hinnapõrand nähtud. Selle isendi puhul on vast suurimaks miinuseks automaatkast, kuid see ei välista lõbufaktorit ning mõne jaoks vast isegi parandab võimalust seda igapäevaautona kasutada.

Masina ajalugu tundub puhas – Eestisse toodud 2020 suveks, LKF-i andmetel õnnetusi pole ning ka VIN-koodi põhjal ei tule kiire otsingu käigus midagi välja. Ülevaatus kestab kuni järgmise aasta suve lõpuni, mingeid puudujääke pole tuvastatud ka seal.

Hooldused on teostatud margiesinduses ning ajalugu kontrollitav.

Teine – uuem, käsikasti ja TRD lisadega

See aga on värskendatud versioon ja lisaks ülalpool kirjeldatud uuendustele on juba tehasest lisatud TRD komponente. TRD ehk Toyota Racing Development on pikalt tegelenud nii Toyota kui Lexuse tänava- ja võistlusautode jaoks sõida-kiiremini-kraami loomisega.

Sellel konkreetsel autol on jämedamad stabilisaatorvarvad ees ja taga (paremad kurvikiirused ja täpsem juhitavus), madaldusvedrud (madalam raskuskese, vähem külgkaldumist), tagaspoiler ning roostevabast terasest väljalase. TRD toodetele omaselt on kõigi elementide kasulikkust põhjalikult testitud ning need ei ole vaid hooplemiseks.

See peegeldub esimese GT86-ga võrreldes ka krõbedamas hinnas, kuid autosid eraldab tervelt neli aastat ja üle 90 000 kilomeetri. TRD tooted lähevad samuti alati hinda, eriti siis, kui tootmine lõpetatakse. Kui endale tulevast kultusautot otsida, siis äkki võttagi kohe selline, millega saab kaasa ka pisut defitsiitseid osi? Käsikast aitab samuti oma investeeringu kindlustamisele kaasa.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: omanikud

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.