Laupäev, 28. detsember 2024
Ajakirjale Autoexpress antud intervjuus tõdes BMW M-divisjoni juht Frank Van Meel, et elektriajamitele üleminek on paratamatus ning tulevikus on nii M3, M4 kui M5 saadaval ka särtsuvariandis. Küsimus on, millal see juhtub? Van Meel ei kiirusta tähtaegade väljaütlemisega, sest enne tuleb autode arhitektuur põhjalikult üle vaadata.

Detroiti autonäitusel Ameerika Ühendriikides on tänavu peatähelepanu pälvinud hübriid-ja elektriajamiga uudismudelid ning sportautod, millelt oodatakse ühtaegu nii suurepärast sooritusvõimet ringrajal kui ka tänavasõiduvõimekust ning mõistlikke ülalpidamiskulusid. Ihalus eriliste autode järele kasvab kogu maailmas sedamööda, kuidas tõuseb elatustase.

Üks põnevamaid uustulnukaid on kahtlemata Kia uus sportsedaan Stinger, mis teiste seas tuleb püüdma poolehoidjaid “Bemmi emmide” fännide seast. BMW on oma fänniblogis Kia püüdlusi juba ka tunnustanud, tunnistades samas, et tulevik on ka sportautode segmendis hübriidajamite ja elektrimootorite päralt. V12, V8 ja V6 on määratud kolikambrisse kuniks neile ei suudeta külge pookida midagi, mis näeks välja nagu keskkonnasääst.

BMW M-seeria
30 aastat BMW M5 ajalugu
MITTE ÜKSNES AMETNIKE SURVE, TESLA ON KÕIGES SÜÜDI!

Parafraseerides populaarsest telesaatest pärit “aga rahvas arvab hoopis nii” hüüatust – Tesla Model S ja selle kannul tulevate ulmeliste, isegi kuni 1000 – hobujõuliste särtskähkukate mõjutusel nõutakse “elektrifitseerumist” ka vanadelt tegijatelt.

Lisaks istub kuskil kaugel ja kõrgel (ja mõnikord ka päris lähedal) rida ametnikke, kes on veendunud, et sisepõlemismootorid on saatanast ja kõige rohkem on saatanast muidugi sportautod.

Ametnike silmis tuleb need, kelle sõidukite CO2 heitmenäit ületab numbri 5 ja sõidukid näevad välja midagi muud kui külmkapp või jalgratas, kaasaegsete poliitkorrektsete meetoditega võlla tõmmata, näiteks nõuda 0,4- liitriste mootorite kasutamist bussisuurustel pereautodel. Ideaalis võikski autosid edasi liigutada tuul ja tuvisitt.

VAG grupi kallima otsa brändid on järjest avalikustanud esimeste võimsate e-sportlaste turulejõudmise, BMW-l on juba olemas i-seeria kroonijuveel i8, mis küll esialgu hübriidajami jõul edasi sööstab, aga mille uus põlvkond peaks kaasa tooma ka täiselektrilise mudeli. BMW kõneisikud on korduvalt öelnud, et i8-le ei planeerita M – seeria eritunnuseid, sest auto on niigi väga hea.

OOTAME-VAATAME JA PEAME FÜÜSIKAST LUGU

i8 “emmistamise” asemel astub BMW samme M-seeria sõidukite elektrifitseerimise poole, aga need sammud on esialgu ettevaatlikud ja pigem aeglased. Ütleme siis nii, et isegi vähem terav pliiats joonistab välja, et üksnes elektrimootorist ei aita, et sportautost särtsukähkukas teha. Arhitektuur, uudsed materjalid ja tehnoloogiad – see kõik on üks tervik.

Oleme sellest Acceleristas varem ka kirjutanud, et Baieri autotehases võetakse võidujooksu elektri- ja robotautode suunas suhteliselt stoilise rahuga, sest elekter, kui sellega hooletult ümber käia, võib tappa. Antud juhul võib tappa… M-seeria või osa selle suurejoonelisest eduloost.

M-divisjoni pealik Frank Van Meel kinnitas Autoexpressile, et täiselektriline M tuleb: “Jah, meil on plaanis tuua müügile elektriajamiga M3, M4 ja M5. See juhtub, aga küsimus on, millal? Praegu saan öelda seda, et autode sooritusvõime ja kaalu suhe on elektriliseks ehitamisel problemaatiline. Me räägime ju sõidukitest, mis teevad kummarduse autospordile.”

Seega, ootame-vaatame. Frank Van Meel lisas ka, et BMW läheneb elektrile üleminekule pragmaatiliselt: kõigpealt tuuakse müügile hübriidajamiga M-seeria mudelid. Ja nüüd pange tähele: BMW hübriidajamite eesmärk ei ole vähendada “Bemmi emmide” kütusekulu vaid jõuallikale lisatav elektrimootor peaks suutma end tõestada parema sooritajana. Ehk siis, anna itsi, elekter, ja siis vaatame edasi!

SEE KÕIK ON JUBA OLNUD JU

Ajaloolise tõe huvides, BMW on olnud elektriautode ehitamisel üks pioneere – meenutagem kasvõi pisikest E1 särtsusõidukit. Ning alles hiljaaegu olid ka suured plaanid tänapäevaste sportsõidukite elektrifitseerimisel, aga mis teha, kui hiinlased BMW elektriinsenerid lihtsalt üle ostsid

Ameerika Ühendriikides teeb BMW tihedalt koostööd Nissaniga, et arendada välja ühine laadimisvõrk. Ka on baierlased ühed initsiaatorid Euroopa Liidu laadimisstandardite ühtlustamisel. Seega, elektriauto ei ole midagi uut, lihtsalt… sportautode puhul tuleb ennekõike lähtuda füüsikast ja tervemõistuslikust lähenemisest enne, kui kuskile karata, juhtmed pihus… või… ühes teises kohas.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Meel kuulub ilmselgelt sellesse autotootjate klubisse, kus sõnaõigus on inseneridel ja füüsikaseadustel. See seltskond leiab, et elektriajamid ei ole veel valmis sportautodele ümber kolima nii, et tagajärjeks poleks lõputud probleemid: isesüttivad autod, viletsa raskuskeskmega rasked roomajad, lahjad ja juhtmefriigid ahnurid, mis kohe peale kõvemat kiirendamist nõuavad uut laadimist jne. See mäng pole küünlaid väärt.

Teisalt on kõik need probleemid üsna lihtsa vaevaga lahendatavad kui auto on algusest peale elektriliseks loodud. Vaadakem või i8-t, eks. Siin kivi all ongi vähk peidus – BMW ei hakka mingi juhtmepuntra pärast täna ja praegu oma arhitektuuri ümber mõtestama ja olemasolevaid platvorme, mis võimaldavad juba praegu sada imet peale ehitada, minema viskama. Lihtsalt selleks, et M oleks elektriline.

Küsime siis nii, et kas keegi reaalselt ka tahaks (ainult) elektrimootoriga “Bemmi emmi”? Või sobiks see, kui midagi siin maailmas püsiks muutumatuna, traditsioonilisena,  s õ i d e t a v a n a , mh?

Refereeritud intervjuu ajakirjast Autoexpress, lisa loetud BMW fänniblogist. Kirjutas Ylle Rajasaar

https://www.accelerista.com/auto/uunikum/bmw-e1-elektriauto/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.