Neljapäev, 28. märts 2024
Ford esitles Saksamaal, Kölnis “Go Futher”-aastaüritusel suurejooneliselt Fiesta uut põlvkonda. Uus Fiesta jõuab turule nelja teemapaketiga, sealhulgas kompaktse krossoverina. Ford on võtnud sihiks pakkuda B segmendis premiumi-elamust: Fiesta turvalisuse abisüsteemid ja mugavusvarustus on tuttavad paar klassi kõrgematelt sõidukitelt.

“Go Further” nime kandev massiivne üritus on Fordi moodus näidata oma töötajatele, edasimüüjatele ja ajakirjanikele, millega ettevõte on viimasel ajal tegelenud ja kuhu suundutakse.

Kirsina tordil on sel üritusel alati ka mõni mudeli maailma või Euroopa esmaesitlus. 2013.a. Barcelonas oli selleks näiteks Mustangi Euroopa versioon, sel korral näidati esmakordselt uut Ford Fiestat.

2500 külalist. Mõtlemapanev hulk, seda nii majutuse, transpordi kui ka ürituse enda toimumiskoha mõttes. Kölni äärelinnas – Niehl’is – paiknev Fordi tehas pakkus piisavalt pinda, et säärases mõõtkavas ettevõtmine edukalt korda saata ja vaadates külaliste ning neid transportivate busside hulka, rõõmustasid kohalikud transpordiettevõtted ja hotellid süllekukkunud lisateenistuse üle kindlasti väga.

[dropcap]2 x 130 M EKRAANE [/dropcap]Ligi 200 m pikkune tsehhihoone (küllap toimus selles varasematel aegadel ka tootmine – põrandal olid valamisjälgede järgi seadmete ja liinide asukohad ilusti jälgitavad) pakub kahtlemata eelduse efektse ning võimsa ürituse läbiviimiseks.

Kummalgi pool seintel püüdsid pilke 130 m pikkused moodulitest koostatud multimeediaekraanid, mis kõik lavadel toimuva istekohast hoolimata ilusti vaatekaugusesse tõid. Lisaks sai nendelt nautida kogu kaasaegse tehnoloogia võimalusi kasutanud audio-visuaalseid vaheklippe.

Lisage kogemusele erinevatest ustest vastavalt vajadusele sisse-välja sõitvad Fordi-embleemiga masinad, tasakaaluliikuritel kaameramehed, saali rütmidega hüpnotiseerida püüdev DJ, sähvivad prožektorid ja saate show ambitsioonikusest aimu.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]AHVATLEV TRANSPORDIÄRI [/dropcap]Säärastelt üritustelt ei puudu kunagi firma juhtkond. Teiste hulgas said kohaletulnud kuulda Fordi EMEA pealikut Jim Farley’d ja kogu korporatsiooni tegevjuhti Mark Fields’i. Viimase sõnul on tootja eesmärk selge – lisaks autotööstusele peab Ford sisenema ka (ühis)transporditeenuste turule.

Esimesed sellekohased näited on USA-s juba olemas – San Francisco’s sõidavad ringi Ford Transit’id, mis pakuvad Chariot’i nime all (Ford omandas teenuse väljatöötanud start-up firma 2016.a. septembris) sisuliselt nõudmisel reisijaveo teenust, kus reisijad saavad mobiilirakendusest ise valida bussile saamise koha ja sõiduk lähebki neid peale korjama. Motiivid on arusaadavad – (ühis)transpordis liigub globaalsel turul oluliselt rohkem raha, kui autotööstuses.

Muidugi räägiti pikemalt ka isesõitvatest autodest-bussidest, alternatiivkütustest jne. Ühesõnaga, Ford kinnitab oma juhtide suu läbi kõikidele kahtlejatele, et on tulevikuks valmis ja planeerib edukalt eksisteerida ka järgmised 100 aastat.

ford_fiesta2016_range_01-low[dropcap]UUS FIESTA, NELI ÜLIKONDA [/dropcap]Ja siis, kõige lõpetuseks, minu jaoks selgelt õhtu parim osa – järgmise põlvkonna Ford Fiesta esitlus.

Tootja sõnul saab sellega seoses tinglikult rääkida suisa neljast uudisest – nimelt hakatakse uut Fiesta’t pakkuma erinevate teemapakettidega, kusjuures sama süsteem laieneb tõenäoliselt edaspidi ka Fordi ülejäänud mudelivalikule.

Seega, 2017.a. keskpaigas (tootmist alustatakse sealsamas Niehl’i tehases järgmise aasta maikuus) poodi Fiesta’t ostma marssides tuleb teha valik luksusliku Vignale, sportliku ST-Line, džiibilike kujunduselementidega Active või lihtsalt paremini varustatud Titanium’i vahel.

Tõsi, endiselt jääb põhimudeli nimeks Trend, aga tootja sõnul näitab eelmise põlvkonna masina kogemus, et ligi 50 % ostjatest valib just Titanium-varustuse.

Fordi mudelivalikust leiab tegelikult teisegi B-segmendi sõiduki – Ka+ jääb selles klassis selgelt odavaks alternatiiviks ja Fiesta’ga sihitakse pisut ülespoole.

Mis on Euroopa autoturu arenguid uurides üsna loogiline otsus. Nimelt kasvab B-segmendi piirides enim just kallimate autode müük, samas kui põhivoolu masinate müüginumbrid on languses.

Ilmselt soovivad ka väikeautode ostjad saada veidi preemium-tunnet ning seda uus Fiesta neile pakkuma tõttabki.

FIESTA ACTIVE

[dropcap]PIKEM JA LAIEM [/dropcap]Neli Fiesta versiooni erinevad üksteisest välimuselt. Vignale uhkeldab läikdetailide rohkuse ja stiliseeritud “lendava” V-tähe motiivi kandva iluvõrega, ST-Line saab musta radiaatorivõre ja suured 18-tollised veljed.

Active tõmbab muuhulgas pilke plastist tiivalaiendite ja hõbedaste katuseraamidega. Noh, et purjelaud ikka katusele sobiks, eks? Ühesõnaga, endale meelepärase versiooni peaks leidma igaüks.

Üldises plaanis on uudismudelis eelmine põlvkond siiski päris hästi äratuntav. Seega võib rääkida pigem evolutsioonist, mille käigus kasvas masina üldpikkus 71 ja laius 12 mm võrra, andes minu arust Fiesta’le pisut täiskasvanulikuma ilme.

Uue kujunduse on saanud kõik laternapaketid, sealjuures asetusid tagatuled traditsioonilisemale kohale (eelkäijal olid nood kõrgele luugi külgedele tõstetud) ja esituled on nüüdsest tervenisti ümbritsetud päevasõidutulede leed-ribaga.

FIESTA TITANIUM

[dropcap]HÕLJUV PUUTEKRAAN [/dropcap]Sisemus on siiski päris suure arenguhüppe teinud. Materjalid tunduvad väga korralikud, istmed mugavad ja armatuurlaud täiesti uue ilmega. Eriti saab kiita keskkonsooli, mille kohal troonib kuni 8-tolline “hõljuv” puutekraan.

Siiski jäeti kliimaseadme ja raadio juhtnupud alles, seega saab põhiasju reguleerida kiiresti ja ilma menüüdes surfamata või rappuvas autos näpuga õiget ala ekraanil tabada püüdes.

Juhikohal leiab mõnusa asendi kiiresti ja käsi roolile asetades asub kujutlusvõime hetkega tööle – silme ees hakkavad “kerima” kurvilised väiketeed. Vean kihla, et mõnusat külgtuge pakkuvad istmed ja meeldivalt jäme rooliratas istuvad nendes tingimustes aktiivsele juhile nagu valatult.

Tagapingil sedavõrd roosiline olukord muidugi pole. Üle varju ei hüppa ja Fiesta näol on siiski tegemist väikeautoga, mis tähendab, et täiskasvanud mehele napib nii jala- kui ka pearuumi. See öeldud, peaks siiski tagaistujate elu olema eelmisest Fiesta’st parem, sest väidetavalt suurenes põlveruum juhi selja taga 16 mm võrra.

FIESTA ST

[dropcap]TURVALINE, KÕIGE TURVALISEM [/dropcap]Mitmete tehniliste lahenduste poolest peaks uus Fiesta olema oma klassis teerajaja. Seda ka turvavarustuse osas.

Näiteks pakutakse uudismudelile jalakäijate tuvastussüsteemi, mis suudab ohu fikseerida kuni 130 m kauguselt ja vajadusel ka autot ise pidurdada. Samuti leiab Fiesta’lt tagurdamisel rakenduva ristuva liikluse tuvastamise, reavahetuse-, pimenurga-, jm. andurid ja süsteemid.

Asja näitlikustamiseks kasutas Ford ise väidet, et absoluutselt kõik 15 juhiabisüsteemi, mis on saadaval kordades kallimale Edge’le, on võimalik paigaldada ka uuele Fiesta’le.

[dropcap]ECOBOOST ROKIB [/dropcap]Kuigi tootmine algab alles mitme-mitme kuu pärast, avaldati juba ka uue Fiesta mootorivalik. Bensiiniga töötavad jõuallikad saavad mõlemad kolm silindrit, sealjuures evib nendest töömahult pisem – liitrine Ecoboost – loomulikult turbot, aga 1,1-liitrine tuleb vabalthingavana.

Võimsusvahemik jääb alguses 70 ja 140 hj vahele, aga küllap täieneb see tulevikus võimsama(te) ST-mudelitega. Nende päris ST, mitte disainipaketti ST-Line omavate wannabe’dega.

1,5 -liitrist diiselmootorit pakutakse kahes seades – 85 või 120 hj. Müügi alguses käigukasti valikuvõimalused selle jõuallikaga puuduvad ja leppida tuleb 6-käigulise käsikastiga.

Automaati pakutakse ainult võimsamale EcoBoost’ile, muidu saab ka see 6-käigulise tavakasti. Vabalthingav jõuallikas käib alati kokku 5-käigulise käsikastiga.

FIESTA VIGNALE

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Kõike eespooltoodut kokku võtta püüdes jõuan pääsmatult järelduseni, et uus Fiesta tuleb eelkäijast kallim. Võib-olla ei muutu baasmudeli Trend hind eelkäijaga võrreldes kuigivõrd, aga nagu tootja suust kuulsime, eelistab lõviosa selle segmendi ostuhuvilistest just parema varustusega isikupäraseid sõidukeid.

See aga tähendab ilmselt märgatavalt suuremat investeeringut. Mis iseenesest küll ei pruugi probleemiks kujuneda, sest kahtlemata saavad ostjad varasemaga võrreldes ka oluliselt rohkem autot.

Jään aga suure uudishimuga sõiduproovi ootama, sest Ford Fiesta on kogu oma 40-aastase tootmisperioodi jooksul olnud sõidurõõmu sünonüümiks ja tootja väitel saab uustulnukast parimate sõiduomadustega Fiesta läbi aegade. Ootame ja loodame meiegi.

Pildid: Argo Verk, Ford

Nii pisike ja nii kuulus: Ford Fiesta nelikümmend aastat pildis ja sõnas

KOMMENTEERI SIIN