Esmaspäev, 22. aprill 2024
Bugatti tähistab tänavu oma 110. sünnipäeva ja 24. juuli on päev, mil noored autogurmaanid rõõmustada võivad – mullu Genfis esitletud Bugatti Baby II jõuab seeriatootmisse. Tõsi, pea kõigil autodel on omanik juba olemas.
Bugatti Baby suur eeskuju, Type 35: 1920ndatel kuulsust kogunud võidusõiduauto, mida on ühtlasi peetud kõige edukamaks läbi aegade. Enam kui 2000 profi- ja amatöörsõidu võitu, keskmiselt 14 võitu nädalas oma hiilgeajal. Arusaadav, miks Bugatti on nii ihaldusväärne bränd!

Bugatti annab teada, et Bugatti Baby II testiperiood on edukalt läbitud ja 24. juulist algabki seeriatootmine ning esimesed tellijad saavad peagi oma autod kätte. Tellijatest enamus on tõenäoliselt innukad kollektsionäärid, ent loodetavasti saab mõni sihtrühma kuuluv noor autofänn ka käed roolile ja jalad pedaalidele.

500 eksemplari valmivad koostöös Little Car Company’ga. Disainerid ja insenerid kirjeldavad Baby II autona, mis niiväga beebi enam ei olegi, vaid pigem piire kompav tiinekas – võrreldes 1926. aastal sündinud originaaliga on tegu veerandi võrra suuremaks skaleeritud Type 35-ga, millesse võiks mahtuda ka sale nooruk.

Mullu Genfis esmaesitletud auto lubatud seeria eeltelliti paari nädalaga täis. Bugatti soovitab ilmajääjatel igal juhul silm toimuval peal hoida, sest üleilmne pandeemia on mõne tellija plaanides muutuse toonud – ühe õnnetus võib olla teise õnn, ehk päris lootusetu “beebit” saada ei ole. 

Autentne taasesitus suuremas mõõtkavas

Bugatti Baby originaal valmis 1926. aastal, mil Ettore ja tema poeg Jean otsustasid ehitada väiksema versiooni legendaarsest Type 35-st, et ka Bugatti noorim võsu Roland saaks oma Bugattiga sõita. Noorsandi neljandaks hällipäevaks saigi beebimudel valmis. 

Ja kuigi algul pidi tegu olema ühekordse projektiga, siis Molsheimi külastanud kliendid vaimustusid pisikesest Bugattist sedavõrd, et Ettore ja Jean otsustasid anda mudeli seeriatootmisse. Aastatel 1927-36 oli BB ilmselt üks ostetumaid väikeautosid ja pani aluse hilisemale sõidetavate mänguautode buumile. 

Tänapäeval öeldakse, et ükski Bugatti entusiast pole täiuslik, kui ta kogust puudub Baby. Nüüd on neil võimalus oma kogusse lisada ka Baby II.

Taaskehastus erineb oma eelkäijast suuruse ja seega kasutusvõimaluse poolest: poole võrra maha tinistamise asemel piirduti veerandiga: Baby II on 75% Type 35. Tootja sõnul mahub selle rooli ka saledam pisemat kasvu täiskasvanu. Tõepoolest, on ökosõidukite aeg…

4-aastane Roland isa Ettore Bugatti valvsa silma all oma auto roolis
25-50 km sõitu ühe akuga

Müügile tuleb beebi B kolmes versioonis: baasversiooni kere on komposiitmaterjalidest ning sel on 1,4 kWh aku ja loomulikult on seda saada Bugatti taevasinises signatuurvärvis. Süsinikkerega Vitesse mudelil on  aku  lausa kaks korda võimsam – 2,8 kWh – ning Speed Key nagu suurel Chiron1-vennal.

Kollektsionääri jaoks sobib ideaalselt aga Pur Sang, mille kere on valmistatud käsitööna alumiiniumist, järgides omaaegseid traditsioonilisi töövõtteid, mida kasutati Bugatti Type 35 puhul. Meistril kulub kere valmistamiseks üle 200 töötunni. Aku on samuti 2,8 kWh. Iseasi, kas keegi selle autoga ka sõita raatsib…

Baby II on tagaveoline ja sel on piiratud libisemisega diferentsiaal ning hüdraulilised pidurid. Sõiduviiside vahel saab valida nagu tavasuuruses autodegi puhul. Baasversiooni Noviits piirab kiiruse kuni 20 km/h-ni, võimsusel kuni 1 kW; Ekspert lubab kihutada 45 km/h, võimsusega kuni 4 kW. 

Vitesse ja Pur Sang, millel on Bugatti Speed Key, vabastavad selle sisse lülitades võimsuse kuni 10 kW, mis nii kerge – vaid 230 kg kaaluva – auto puhul tähendab, et kiirus kasvab 70 km/h-ni. Sõltuvalt sõitja kehakaalust on võimalik “nullist sajani” kiirendada isegi kuue sekundiga (70 km kiirus käes 4,5ga umbes). 

Tootja lubab, et baasmudeliga saab ühe laadimisega sõita 25 km, 2,8 kWh akuga aga kuni 50 km (WLTP), seda muidugi juhul, kui sõidukijuht ei kihuta vaid kulgeb rahulikult. Patareivahetus käib paari sõrmeliigutusega ja kui on tahtmist “kuuma anda”, eks siis pea neid rohkem varuks võtma.

bugatti Baby II
Isegi esiklaasinäidik on olemas!
Sõidab nagu päris!

Baby II sõiduomaduste puhul on püütud tabada võimalikult autentset legendaarse Bugatti Type 35 vaibi – isegi instrumendid on kopeeritud ja saanud vajadusel uue funktsiooni. Kuulsad testijad (kes on suured mehed!) on öelnud, et selle auto puhul on kõik “nagu päris”.

Saavutatud on see tänu Lyon GP kolmemõõtmelisele skaneerimisele, mis võimaldas üks-ühele maha viksida nii rataste geomeetria kui vedrustuse. Tulemuseks on sõidukogemus, mis tõelise entusiasti rõõmust kilkama ajab. Rääkimata pisiasjadest – autosse istudes tuleb ju rool oma kohale asetada ning prillid ette panna!

Märk, mida teame Bugatti Chironi ninalt
Hind on Bugatti vääriline

Taevasinisele signatuurvärvile ei pea truuks jääma, autosid on saadaval mitmes eri toonis. Valik on sama, mida teame Chironil olevat. 

Konfiguraatorgi on tehtud, kus saab endale täpselt sobiva “beebi” kokku panna. Iseasi, kas seda ka osta saab, sest nagu öeldud, enamus autodest on varakult mehele pandud.

Igal juhul tasub end registreerida, sest kui ostusoov on kindel ja õnnestub üks “beebi” omale soetada, on lisaks boonusena Little Car ja Bugatti omanike klubide liikmelisus ja võimalus nautida hüvesid, mis staatusega kaasas käivad.

Baasmudeli hind algab 30 000 eurost, Vitesse eest tuleb välja käia vähemalt 43 500 eurot ja kollektsionääridel Pur Sang erimudeli eest 58 500 eurot.

Fotod ja algtekst: Bugatti pressitalitus

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN