Neljapäev, 25. juuli 2024
Eestis ainulaadne Uunikute talveralli ehk vanemate kui 30-aastaste sõidukite omavaheline mõõduvõtt toimus tänavu veebruaris. Esmakordselt kõigi talverallide ajaloos oli üritusel uus peakorraldaja, Alvar Valend. Palusime temalt kommentaari, miks ta selle vastutusrikka koha nõustus vastu võtma.

Uunikute talverallit on siiani korraldanud Priit Veski, mees, keda autofännid teavad une pealt nimetada. Priit koos perega on hoidnud “vanakeste” talvesõidu lippu kõrgel 15 aastat. On selge, et ükskord koidab päev, mil tahaks teatepulga üle anda.

Alvar Valend, igapäevaselt suure kauplusteketi tootejuht, on Uunikute talveralliga seotud juba 11 aastat. Ta on aidanud perekond Veskil üritust korraldada, rada puhtaks sõita, autosid stardist teele saata ning ajakontrollpunktides aega võtta.

Kui alguses oli talveralli näol tegemist rohkem klubilise üritusega, kus kõik kõiki teadsid, siis viimastel aastatel on osalejate arv ületanud poole tuhande piiri, ralli kestvus on veninud pikemaks, peod muutunud laialivalguvamaks ning fun hakanud korraldajate-kohtunike jaoks tuhmuma.

„Tundsin, et enam ei viitsi ja istusin eelmisel aastal kaardilugejaks. Hävisime ristsõnas paari tähega, nii et tean, mida selle aasta seltskond tunneb, kui Ä-le jäid ühes kavalas küsimuses täpid peale panemata,“ muigab Alvar.

Ta lisab, et sel hetkel, kui eelmise 15 aasta korraldajad seda nägu enam ei olnud, et tahaksid rohkem talverallit korraldada, tekkis tal sportlik huvi proovida ise eestvedaja olla ning ühtlasi veidi seda oma käe järgi suunata.

„Kaasasin vanu korraldajaid, uusi ja kogemustega sõitjaid, kuulasin ära ja tegin otsused. Esimesel aastal ei tahtnud väga kardinaalseid muudatusi teha, et inimesi mitte ära ehmatada. Tagantjärgi olen rahul, et sisuliselt kõik õnnestus, kaasa arvatud see, et saab küll kõik tulemused samal õhtul. Olin alguses üks väheseid, kes uskus, et see on võimalik.”

Üllatuseks oli Alvari sõnul see, et osalejad ei hinda eriti korralduse poolt. „Keeruline on kõike planeerida, kui osalejate arv kõigub +/- 100. Lõpuks jäigi tulemata hulk registreerunud autosid, ning meile ei suvatsetud isegi teada anda, et neil on plaanid muutunud.”

Kokkuvõttes nendib Alvar Valend, et nii raja tegemine, kontrollpunktide leidmine kui ka väljamõtlemine on fun: “Ekslemine mööda kõrvalisi kohti, seiklemine seal, kus pole enne käinud, ka seal, kuhu rallil osalejad sama raja kõrvalt ei satu – see on inspireeriv.”

Ta lisab, et südame tegi soojaks rallijärgsel õhtul teadmine, et kõik osalejad on elusalt ja tervelt ning rõõmsalt rajalt tagasi: “Ürituse plusspoolel on muidugi tublid vanatehnikasõbrad, kes aitavad Uunikute talveralli õnnestumisele omast vabast ajast ja tahtest kaasa.“

17. Uunikute talveralli toimub vähem kui aasta pärast. Infot saab jälgida siit.

Loe uuesti ka Gerli lustakat lugu 16. Uunikute talverallist

KOMMENTEERI SIIN