Laupäev, 16. november 2024
Kütuseelement võib tuua loodetud ja oodatud läbimurde transpordisektoris. Stellantisel on käes otsustav järgmine samm: Citroën ë-Jumpy Hydrogen esimesed väikekaubikud saavad SUEZ Groupi kasutuses korralikud tuleristsed. Kui eksperiment end õigustab, võib tarbesõidukite osas paradigma muutus olla käegakatsutav reaalsus. 

2021. aasta alguses lubas Stellantis, et panustab järgmise sammuna elektrifitseerimisel kütuseelemendiga tarbesõidukitesse. Esimesed Citroën ë-Jumpy Hydrogen kaubikud veerevad tootmisliinilt neil päevil ning on valmis suurkliendi – SUEZ Groupi – põhjalikuks paarinädalaseks testimiseks.

Citroën toob ühena esimestest turule uue energialahenduse, mis võiks lahendada e-tarbesõidukite senised murekohad, muuta mugavamaks tankimise, paremaks jõudluse ja sõiduraadiuse. Kütuseelemendiga kaubikud ei erine nn tavalistest sisepõlemismootoriga suguvendadest suurt millegi muu kui… kütuseelemendi poolest.

Vesinikutehnoloogia arendamine on vajalik

Vesinikutehnoloogia kasutusele võtmine on kooskõlas nii Stellantise – Citroëni elektrifitseerimise strateegiaga kui ka sooviga pakkuda klientide vajadustele vastavaid lahendusi. Ë-Jumpy Hydrogen täiendab turu suurimat tarbesõidukite valikut – alates My Ami Cargost kuni ë-Jumpy, ë-Berlingo ja ë-Jumperini.

Vesinikulahenduse peamiseks sihtgrupiks on kliendid, kes vajavad pikemateks sõitudeks üle 300-kilomeetrist sõiduulatust ja võimalikult lühikest laadimisaega, et sõiduki kasutusaega maksimeerida.

Samuti on ë-Jumpy Hydrogen sobilik kõigile, kelle jaoks on oluline ligipääs kesklinnapiirkondadesse, kuid kes sõidavad tihti ka suurematel maanteedel, kus on hea ligipääs vesinikutanklatele.

Tänu vesinikule on ettevõtjatel võimalus oma autopargi ökojalajälge oluliselt vähendada ning oma tegevused jätkusuutlikumaks muuta.

Uudse lahenduse kasuks otsustavaid kliente ühendavad peamiselt kaks omadust: hoolimine elukeskkonnast, eelkõige selle õhukvaliteedist ning vajadus pääseda piirkondadesse, kus sisepõlemismootorid on keelatud.

Klientideks võivad olla näiteks linnasiseselt töötavad või pikemaid vahemaid läbivad kullerfirmad, kohalikud omavalitsused või tootmisettevõtted.

Kõrgepingeauku ja kütuseelement

Ë-Jumpy Hydrogenil on kaks teineteist täiendavat jõusüsteemi: kõrgepingeaku energia salvestamiseks alalise elektrivarustuse tagamiseks ning kütuseelement, mis muudab vesinikku ja õhus leiduvat hapnikku elektriks ja soojuseks ning veeks. Kuni süsteemile on tagatud piisav hulk vesinikku, töötab see katkematult.

Peamiselt 45kW kütuseelemendi jõul töötav elektrimootor annab ligi 350 kilomeetrise sõiduraadiuse. Selleks, et vältida piiripealseid olukordi,  on autol ka 10,5 kWh liitiumioonaku, mis suudab  vajalikku energiat toota pea 50 kilomeetri (WLTP) läbimiseks.

Lisaks tagavaralahendusena töötamisele pakub kõrgepingeaku mootorile lisajõudu kiirendamisel, võimaldab ka aeglustamisel ja pidurdamisel energiat salvestada. Aku ja kütuseelemendi ühendamine tagab korraga üle 400 km sõitu.

Kiire laadimine ja muutumatu praktilisus

Ë-Jumpy Hydrogeni laadimine on 20 korda kiirem kui elektriauto puhul (võrdlus põhineb laadimisel 100 kW avalikus laadimisjaamas) – kolme vesinikupaagi täitmiseks kulub vaevu kolm minutit. Kokku saab tankida 4,4 kg vesinikku.

Citroëni eesmärk oli ka see, et aku ja vesinikupaakide lisamine ei mõjutaks negatiivselt ë-Jumpy Hydrogeni laadimismahtu, täpselt nagu ka elektriliste ë-Berlingo, ë-Jumpy ja ë-Jumperi puhul: aku on istmete all ning 3 vesinikupaaki põranda all.

Kahe pakutava mudeliversiooni ruumikus on seega võrdväärne elektriliste versioonidega: 5,3 m3 L2 versiooni puhul ja 6,1 m3 L3 versioonil. Mudeli kandevõime ja veojõud ulatuvad sarnaselt elektri- ja diiselversioonidele kuni 1000 kilogrammini.

Esimene ë-Jumpy Hydrogen tarnitakse 2022. aasta alguses ning testitakse kahe nädala jooksul päriselulistes tingimustes. Testperiood annab Citroënile võimaluse tõestada tehnoloogia sobivust ja see kiirelt juurutada.

Allikas ja fotod: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.