Neljapäev, 18. aprill 2024
Eesti esimest päikeseautot ehitav tudengimeeskond Solaride leidis koostööpartneri, kellega koos anda tehniliste erialade populariseerimisel oma panus. Valdkonnas napib koolitatud tööjõudu ega ole praktilisi väljundeid – teadlikult tegutsedes on võimalik olukorda parandada.

Solaride ja prantsuse autode edasimüüja City Motors panid seljad kokku, et populariseerida tehnilisi erialasid ja vähendada valdkonnas valitsevat tööjõupuudust.

Lisaks toetab ettevõte Solaride’i vajaliku liikumisvahendiga: noorte käsutusse anti Renault Masteri buss ja selle hooldused tehakse tasuta. Toetuspaketi koguväärtus on umbes 35 000 eurot.

Noortest inseneridest on kõikjal suur puudus. See omakorda mõjutab Eesti konkurentsivõimet ja majandust: ei ole päid ja käsi, ei ole teadusrakendusi.

Solaride on sündinud haridusprojektina, mille tegijate missiooniks on populariseerida inseneriharidust, näidata kui palju saab teha hea hariduse pealt tuleviku heaks ning pakkuda ühtlasi tudengeile praktilist väljundit.

OSKA tuleviku-uuringud näitavad, et tööturul tekib (ongi juba tekkinud) tõsine puudus insenertehnilisi oskusi valdavatest töötajatest. Puudu on nii insenere, tehnikuid kui ka operaatoreid. Tulevik on murelik: ennustatakse, et järgmise 10 aasta jooksul jääb puudu ⅔ inseneridest.

City Motorsi tehnikadirektor Raul Aava sõnas toetuspaketi pidulikul üleandmisel, et probleem on kutsehariduse madalas populaarsuses ja noorte teotahtes oma kätega tööd teha.

Probleemi aitaks osaliselt lahendada kutsehariduse propageerimine ning tehniku eriala populariseerimine – kui jaguks lahedaid väljakutseid, teeks see ameti valimise ahvatlevamaks.

Raul Aava sõnutsi läheb tehnoloogiat ja elektrit tundvaid noori aina rohkem vaja, sest nad on oluliseks osaks nii auto valmistamises, müügis kui ka hooldamises.

“Tulevik liigub suunas, kus lõviosa autotehnoloogiast tugineb elektril ja elektroonikal, aga ka neid autosid peab oskama hooldada ja remontida.”

Just praegused noored on need, kes peavad sellega rinda pistma, mistõttu tahab City Motors omalt poolt uute inseneride ja tehnikute pealekasvule õla alla panna.

“Noorte õpetamine ja toetamine on tähtis nii täna, homme kui ka kahekümne aasta pärast. Toetame rõõmuga päikeseauto ehitajaid,“ selgitas Aava koostöö sõlmimise tagamaid.

Solaride’i tegevjuhi Kristel Leifi sõnul mängib Solaride’i tudengimeeskonna teekond nullist päikeseauto valmis ehitamiseni olulist rolli tehnoloogiahariduse populariseerimise teekonnal: lisaks projektiga praktilisi kogemusi omandavatele tudengitele inspireerib ja julgustab Solaride noori laiemalt.

“Eestis valitseb inseneride põud, mistõttu peab inseneeriahariduse populariseerimine olemagi riiklik prioriteet juba ainuüksi Eesti majanduse jätkusuutlikkuse huvides.”

Noored vajavad inspireerivaid eeskujusid ja lugusid, millega samastuda, seda tudengite päikeseauto ehitamise teekond kahtlemata pakub.

“Kõik see on saanud võimalikuks tänu riigi, kõrgkoolide ja erasektori toetajate panusele. Mul on väga hea meel tervitada selles ringis ka Eesti esimest elektriautode maaletoojat City Motorsit, kellega koostöös pöörame näo senisest jõulisemalt ka kutsekoolide poole,” selgitas Leif.

Solaride on haridusprojekt, kus tudengid õpivad väljakutsetepõhiselt. Seda tüüpi õppes lahendatakse päriselt ette tulevaid probleeme. Õppemeetod toetab sotsiaalsete kompetentside arengut, erinevate erialade inimeste koostööoskusi ning annab sissevaate organisatsiooni toimimisse.

Eesti esimese päikeseauto ehitamine annab noortele võimaluse teoreetilisi teadmisi rakendada päriselulistes tegevustes.

Solaride´i projekt sündis 2020. aasta alguses, kui tudengid otsisid ülikoolis õpitud teadmistele praktilist väljundit ning jõudsid pöörase väljakutseni – ehitada tänavakõlbulik päikeseauto. See on tehniliselt keerukas väljakutse, mis annab võimaluse panustada aastakümneid paigal tammunud transpordisektori jätkusuutlikumaks muutmisesse.

Praegu kuulub Solaride’i meeskonda 70 aktiivset tudengit erinevatest Eesti ülikoolidest. Mentoritena on noorte seljataguseks tehnoloogiamaastikul tuntud tegijad nagu Priit Salumaa, Tõnu Samuel, Kristjan Maruste, Markus Järve, Tõnis Väli jt. Programmi toetavad Eesti riik, Tehnopol, Auve Tech, Magnetic MRO, Solarstone jpt.

solaride
Solaride tiim City Motorsilt sõiduvahendit saamas

Kaanepilt: Solaride

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN