Reede, 2. juuni 2023
Gjensidige kindlustuse kahjukäsitluse andmetel juhtus 2020. aastal kõige enam liikluskindlustuse kahjusid BMW-ga (149), kaskokindlustusse pöörduti kõige arvukamalt Toyotaga (129). Statistika, mida teeb LKF, näitab, et mullu juhtus päevas keskmisel 99 liikluskindlustusega kaetud juhtumit.
Päevas on keskmiselt 99 sõidukite kindlustusjuhtumit

Gjensidige kindlustuse osakaal liikluskindlustuses on Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmetel 3%, seega ei saa üheselt üldistusi teha.

LKF 2020. aasta kahjusageduse edetabelit juhivad Land Rover, BMW ja Lexus. Kahjusagedus on juhtumite arv 100 auto kohta.

Gjensidige kahjukäsitluse osakonna juht Maarika Mürk ütles, et aastast aastasse võib kahjude esiviisik natuke muutuda, aga üldises pildis on see sarnane, sest eelistatud automargid turul on jäänud sarnaseks.

„Kõige enam liiklusõnnetusi on arvuliselt põhjustatud BMW-ga, kuid suurimad kahjusummad on välja makstud Subaru, Nissani ja Fordi remondiks,“ lausus Mürk.

Mürk lisas, et 2021. aasta alguse tendents on sarnane eelmistele aastatele – kaskos on juhtunud kõige rohkem Toyotaga ning liikluses BMW-ga. Tänavu seni suurem liikluskahju hüvitise summa kuulub BMW marki autole ja on ligi 22 000 eurot.

Kindlustusjuhtumite iseloom ei ole ajaga muutunud: kõige rohkem on tagant otsasõite, lisandunud on ulukitega kokkupõrked.

Viimases mängivad olulist rolli lageraied, mis loomad liikvele ajavad, samuti petlik turvatunne, mis autojuhtidel tekib: mida paremini varustatud autod, seda tõenäolisem, et juht usaldab auto “mõistust”.

3% liikluskindlustuse turuosaga Gjendsdige hüvitas 2020. aastal sõidukitele tekitatud varalist kahju kokku pea miljoni euro eest. Esiklaasikahjud moodustasid 200 000 eurot ehk viiendiku kõigist hüvitistest.

LKF andmetel hüvitati mullu liikluskahjusid kokku 54 miljoni euro eest. Seda on vähem kui 2019. aastal, põhjust ei pea kaugelt otsima: koroona. Suure osa ajast olid inimesed väheliikuvamad ja järgisid piiranguid. 2021. aasta on aga hooga käima läinud, allolevast graafikust nähtub, et hüvitisi maksti kolme kuuga 16 mln eurot.

Kahjujuhtumitega on seotud sagedamini need sõidukimargid, mida on iiklusregistris rohkem, kuna nende hulk igapäevases liikluses on suurem.

Transpordiameti statistika näitab, et eelmise aasta septembri lõpu seisuga kuuluvad TOP5 Eestis eelistatumate automarkide hulka Volkswagen, Toyota, Audi, BMW ja Ford.

LKF rõhutab, et kõik statistikas kajastatud automargid võimaldavad teedel ja tänavatel liigelda turvaliselt ja ühe või teise margi kõrgem kahjusagedus ei viita nende ebaturvalisusele vaid on pigem tõestus sellest, et riskialtim juht eelistab kindlat marki sõidukeid.

LKF: Liikluskindlustuse turuosad ettevõtete kaupa

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.