Reede, 19. aprill 2024
Luuletaja ja muusik EiK paneb iganädalaselt kokku umbes 30-minutilise sõidumuusika playlisti, mida autos olles, rattaga pedaalides, pargis jalutades või ka kodus toimetades kuulata. Iga loo juures on lühike kirjeldus, miks just see pala kuulajat kõnetada võiks. Ava Spotify, vajuta “mängi” nuppu ja naudi!

Sel ajal, kui tänast esitusloendit koostan, tuiskab lumevaip akna taga tasapisi veel kaks korda paksemaks kui enne. Selleks nädalaks välja valitud laulud pole aga sugugi nii lumised, vähemalt mulle enesele tundub nõnda. Uus retk viib meid hoopis ilusatesse hommikutesse ja koomilisse naivismi, aga muuhulgas ka näiteks tossustesse elutubadesse ning 70ndate lõpu vangimajja. Vaatame koos üle. Eelmise nädala laule saab kuulata siin: EiK soovitab: Sõidumuusika – aga mitte ainult – nädal 48

Mansur Brown “Mission”
Alustame ühe eriti tummise bassiliiniga maiuspalaga Suurbritannia produtsendilt Mansur Brown. See instrumentaal, mis pärineb ta septembris ilmunud EP “Naqi Vol.1” pealt, tekitab koheselt tunde, nagu veereksid aegluubis läbi ulmefilmiliku linna, valgustatuna sudu sees kumavatest neoonvärvides reklaamplakatitest. Paks lumi langeb esiklaasile ning tee äärde jäävad nurgelised kõrghooned, nii kaugele, kui silm seletab.

Dijon “Talk Down”
Jätkame tantsusemate trummidega USA-st, Marylandist: artist, kes veel möödunud kevadel tuuritas meie aja ühe kuulatuma indie-muusiku, Bon Iveri, seltsis. “Talk Down” pärineb Dijoni 2021. aasta plaadilt “Absolutely”, mis on äärest ääreni tuubitud täis laule, mis kõlavad, justkui oleksid need salvestatud kellegi elutoas, andes samas oma lihvimata nurkade ja kumiseva heliga edasi imeliselt improvisatsioonilise audiopildi. Solistil on hääl kähedaks karjutud, keegi räägib või kohmitseb taustal, ja nii jõuame laulude mõttele ehk pareminigi lähedale, kui mõne ilusaks vormitud poplauluga.

Andy Shauf “Wasted On You”
Nüüd aga midagi pisut malbemat mõneks tuisuseks õhtupoolikuks näiteks järgmisel nädalavahetusel. Magusalt melanhoolne rada väikese orkestratsiooni, sulgkergete trummidega ja vahemänguga käredahäälselt klaverilt. Tõeliselt talvine.

your best friend jippy “[05] PRETTY BANGLES”
Väike vahepala lo-fi-hiphopiga. Ilus töötlus, mis aitab edasi sammuda, kui päevavalgust jätkub vaid mõneks hetkeks.

Rayana Jay “Breakfast in Bed”
Natuke R&B-muusikat ka! Intiimne põks Richmondist pärit laulukirjutajalt, mis sobib hommikupudru kõrvale kui valatult. See hüplev klaver ja maitsekad sahinad rütmipartiides panevad kohe pea nõksuma.

The Edge Of Daybreak “Eyes of Love”
See 1979. aastal ilmunud laul on mu 2022. aasta kuulatumate lugude nimekirjas väga kõrgel kohal. Eriliseks teeb selle just taustateadmine, et “Eyes of Love” pärineb plaadilt, mis salvestati tollal ühes Virginia kinnipidamisasutuses vangidest kokku pandud bändi poolt – neile anti 3000 dollari suurune eelarve ning võimalus teha terve albumi salvestamiseks vaid 1 järjestikune take. Välja tulid tõeliselt vahetud ja imeilusad muusikapärlid.

Orelipoiss “Armastus”
Jaan Pehkil tuli vahepeal muide uus plaat, pealkirjaga “Uni”! Selle konkreetse loo demo sai juba paar aastat tagasi Soundcloudi keskkonnas kuulata, nüüd on ta pisut parema kvaliteediga sisse mängitud ning värskendatud vormiga ka une-albumi ridades olemas. Pehkilikult terav huumor ja naivism, mida saadab tõeliselt kaasahaarav instrumentaal!

Misha Panfilov “Shapes”
Tänasele kollaažile paneb punkti ilmselt Eesti kõige tegusama helilooja Misha Panfilovi loodud muusika VAT Teatris mängitud tantsulavastusele “Plaan X”. Panfilov pidavat ilma igasuguse häbita mängima kõik oma instrumendid sisse 1-2 korraga, hoolimata näpuvigadest, seetõttu jõuab ta ka igal aastal anda välja terve hunniku uusi laule. Metsikult hea nõukaaja stiilis funk, millele on pandud psühhedeelia ja lärmiga juurde piisavalt palju soola, et tekiks mõnd eelmise sajandi spioonifilmi meenutav maik.

blank

Eik Erik Sikk (alias EiK) on eesti luuletaja, muusik, lavastaja ja montaažirežissöör. Viimase 8 aasta jooksul on ta avaldanud 6 plaati, neli neist koostöös plaadifirmaga TIKS rekords. Ta on teinud koostööd erinevate kodumaiste autoritega nagu Jarek Kasar, Sander Mölder, Maris Pihlap ja Stig Rästa. Acceleristas on Eik senini töötanud peamiselt just monteerijana, luues klippe koos klientidega nagu TalTech, Transpordiamet ning Toyota. 2022. aastal ilmub ERR-i "Eesti lugude" sarjas tema lavastatud ning monteeritud dokumentaalfilm, mille tiimi kuulus muuhulgas mitu Accelerista ajakirjanikku. Autorina keskendub Eik kultuuri-, keskkonna- ja teadusteemadele.

KOMMENTEERI SIIN