Monitoritootja Agon by AOC tõi värskelt turule uue, kolmest mängurimonitorist koosneva seeria, mille müügiargumendiks on kõrgem värskendussagedus taskukohase hinna eest.
Mõeldes tagasi monitoride värskendussagedusele, on läbi aegade olnud mitmeid levinud variante – olgu see 60, 75, 120, veel eelmisel aastal mängude kontekstis nö kuldstandardiks peetud 144 või 165 Hz. Aga mida rohkem, seda uhkem, kas pole?
Kuid see tuleb tavaliselt kõva hinnalipikuga – näiteks see, 360-hertsise värskendussagedusega monitor maksis arvustamise hetkel umbes 700 eurot. Ja nii kõrget värskendussagedust pole vaja pea kellelgi peale professionaalsete mängijate.
Mis oleks, kui… kui saaks pisut rohkem kui levinud on, aga hind jääks alla 200 euro? AOC näitab oma G42 seeriaga, et saab!
Täpsemaid detaile seeria kohta saab vaadata siit, olulisimad numbrid ja suminasõnad on 180 Hz, Fast IPS paneel, 1 ms GtG, FHD resolutsioon, Adaptive Sync, suurus vahemikus 23,8-27 tolli ning hinnavahemik 149-169 eurot. Mina võtsin testimiseks valiku suurima, 27-tollise monitori.
Lahti pakendamine ning monitori kokku panemine on ülilihtsad ning juhendit millekski vaja ei lähe. Jalg käib üpris rahuldustpakkuva (aga mitte päris preemiumimaigulise. Ärge küsige, see on tunnetuslik!) klõpsuga monitorile külge.
Monitor koos jalaga on kerged, puudust tunnen aga juhtmete paremaks vedamiseks mõeldud avausest monitori jalas. Huvitav, palju augu tegemine monitori hinnale juurde paneks?
Hinnaklassile omaselt pole mõtet värvilisi kellasid-vilesid oodata – ja see on pigem hea! Lihtne must jalg ja korpus, monitor ei pea laua peal karjuma ja eest-tagant vilkuma.
Kui varem olen mõnda AOC monitori kritiseerinud selle poolest, et monitori alumise serva nupud on kehvasti märgistatud ja tuntavad, siis G42 seeria puhul on olukord parem. Nupud ja nende vahed on hästi eristatavad ning ka ekraanile kuvatav menüü aitab aru saada, mida ja kuhu poole täpsemalt muudad.
Mängima asudes tuleb kiita monitori standardseadet, kuid sarnaselt teistele AOC mängurimonitoridele on sisseehitatud mängurežiimid üpris kehvavõitu – peamiselt on küsimus liigses ereduses.
Leidsin enda jaoks parima seade, jättes värvitemperatuurid ja heledused-kontrastid standardseks, kuid lülitades sisse Low Input Lagi, Adaptive Synci ja timmides vana hea “ufo-testi” järgi parima Overdrive astme.
Stabiilselt kõrgeima värskendussagedusega mängimiseks kasutasin tempokat ja ülihästi optimeeritud tulistamismängu Doom Eternal. Tulemuseks oli rebenemistevaba ja ülisujuv pilt, mis ei hakanud silmade peale. Iga liigutust saatis mõnus sujuvuse tunne – kui ma tahtsin, et midagi juhtuks, ei tundunud kunagi, et minu ja arvuti vahel oleks mingit sorti suhtlusfilter, mis madalamatel sagedustel tunda annab.
Ka värve ja selgust tuleb kiita – oma hinnaklassi kohta on kõik alates kasutusmugavusest kuni tunnetuseni välja vägagi heas tasakaalus. Hinna kohta on toodet rohkem kui adekvaatselt.
Mida saaks paremini? See on tugevalt eelnevas taustsüsteemis kinni. Kui oled kogenud suuremat monitori, siis tunned, et isegi 27-tolline on nagu läbi lukuaugu vaatamine. Kui oled kogenud suuremat resolutsiooni, siis FHD tundub nagu 8-bitine graafika. Kui oled harjunud nõgusa monitoriga, jääb mulje, et lameda ekraani servad kaarduvad sust lausa eemale.
Jah, alati võiks kõike olla veelgi rohkem, kuid see pole hinnaklassi arvestades võimalik. Objektiivselt hinnates on väärtuspakkumine vägagi paigas ja päriselt nokkida saaks ainult puuduva “kaabeldusaugu” üle. Kõik muu on rohkem kui tasakaalus!
Kellele uue G42 seeria monitorid sobida võiksid?
Sihtgrupiks ei ole kindlasti professionaalsed mängurid – nende jaoks on 180 Hz vähe. G42 seeria on eelarvetundlikule nooremale või värskele mängijale, kes alles oma esimest “mängujaama” kokku paneb. Selle jaoks “tükke” valides säravad kolm eri suuruses monitori kindlasti teiste odavama hinnaklassi pakkumiste kõrval oma kiirema värskendussagedusega.
Bang-for-buck faktor on hobimängija jaoks G42 seerial vinge, siin pole midagi vaielda. Kuid neile, kes juba harjunud suurema resolutsiooni või diagonaaliga, ei pruugi veidi kasvanud kaadrisagedus piisavaks argumendiks olla. Kuid kompaktse mängujaama jaoks on tegu ideaalse lahendusega!
Fotod: autor