Neljapäev, 25. aprill 2024
Mängurimonitoride valik on ülilai ning igaüks peaks suutma leida endale sobiva – selleks tuleb vaid aru saada, mis vajadustele see vastama peab.

Kui kasutad oma monitori pigem statsionaarse universaalsõdurina – päeval töö, õhtul mäng või film – võiks sobida näiteks midagi sellist, kus rõhk on paremal resolutsioonil ja ekraani suurusel ning sellisel juhul pole värskendussagedus ega kompaktsus eriti olulised.

Kui aga rääkida tõsisemal tasemel mängijatest, on nende vajadused ilmselgelt teistsugused. Mängude puhul, kus oluline on reaktsioonikiirus, on standardvärskendussagedus 144 Hz juba pigem vähe – mida kõrgem see väärtus, seda suurem on eelis konkurendi ees. Kui sinu ja su vastase füüsiline reaktsiooniaeg on täpselt sama, võidab see, kellel on suutlikum arvuti ja monitoril parem värskendussagedus!

Lisa veel juurde paljude konkurentsialtite mängijate vajadus monitori tihti endaga kaasa võtta ja ongi olemas nišš, mida täita. Ja isegi kui kaasas tassimise vajadus puudub, ei tee see AOC Agon AG254FG-d kuidagi vähem kaalumisväärseks kuvariks – see on ülihea mängurimonitor. Vaatame kohe, miks.

AOC AG254FG

Värskendussagedust pole kunagi liiga palju

Kui aastaid tagasi oli monitoride puhul tavaline värskendussagedus 60 Hz, siis nüüd on levinuim 144. Kuid on monitore, mis pakuvad ka 240 Hz… ja siis veel mõned, mille maksimum on lausa 360 Hz. Ja lubatakse, et varsti on tulekul lausa 500-hertsised! Ning on ilmselge, et mängijate jaoks pole hertse kunagi piisavalt.

Ka AG254FG kuulub 360-hertsiste monitoride hulka, mille resolutsioon on Full HD ehk 1920×1080 pikslit, ekraani diagonaal on 24,5 tolli. See on loomulikult IPS-paneeli ning kõrge dünaamilise vahemiku ehk HDR-iga. Reageerimiskiirus on 1 ms, ja seda grey-to-grey järgi, mitte MPRT!

Välja toomist väärib ka Nvidia G-Synci ja AMD FreeSynci valmidus. Heledus on 400 nitti, kontrast 1000:1, monitor on muuhulgas varustatud viie USB 3.2 pesa, kahe 5 W kõlari ja kahe HDMI 2.0 ning DisplayPort 1.4 pesaga.

AOC AG254FG

Monitori lahti pakkides hakkab esimesena silma varjestav kate, millega mänguelamust veelgi paremaks muuta. Monitor ise ning jalg käivad kokku mugavalt ja ilma tööriistade kasutamise vajaduseta, jalg on kvaliteetne ja tugev ning pakub igas suunas sättimise võimalust, seejuures ka portreerežiimi – ehk monitori saab keerata vertikaalseks. Kolmeosaline päikesevari käib mugavalt peale ja ära.

AOC AG254FG

Kaasa tuleb ka väike juhtmega pult, millega seadeid sättida, kui monitori enda nupud ebamugavad tunduvad. Olulisemad seaded on näiteks seitsme režiimiga Game Mode, tumedate värvide detailsuse parendamiseks mõeldud Shadow Control, erinevad heleduse ja värvigamma valikud, kaadrisageduse näidik ja võimalus ekraani keskele sihik kuvada.

AOC AG254FG

Siit leiab ka Overdrive’i ehk võimaluse monitori reageerimiskiirust kiirendada. “Maitseid” on kolm, nõrgast tugevani. Kõige mõistlikum tundus nõrk režiim – jõulisema seadega tekib iroonilisel kombel seesama efekt, mida Overdrive vähendama peaks. Kui liiga madal reageerimiskiirus põhjustab kiirelt liikuva objekti taha “kummitavaid” piksleid, siis tugev Overdrive toob lihtsalt need pikslid liikuva objekti ette (vt ka inverse ghosting).

Monitori standardseaded on samas ideaalsed ja sobivad kohe pärast arvuti taha ühendamist mängima asumiseks – mingi lisakalibreerimine pole vajalik. Kuigi ma proovisin mängides eri seadeid, tundus lõpuks parim Game Mode välja lülitada ning värvitemperatuur soojaks jätta. Ka heledust polnud tarvilik kruttida!

Särab muidugi mängides

Kuigi kasutasin monitori ka töö tegemiseks ning ülikiire värskendussagedus muutis näiteks veebilehtede kerimise väga sujuvaks ja vähendas “tavalisema” monitoriga võrreldes tunduvalt silmade koormatust, on AG254FG säravaim siiski mängides.

Kiiretempolised ja täpseid reflekse nõudvad shooter’id nagu Doom Eternal sobivad monitori testimiseks ideaalselt, et aga monitori täit potentsiaali kasutada, tuli proovida veelgi vanemaid mänge ning värskendussagedust ise muuta. Hüpped 60, 120, 240 ja 360 Hz vahel on kõik märgatavad – ja viimase kahe astme puhul mitte enam niiväga pildis, vaid tunnetuses.

Kõige parem sõna selle kirjeldamiseks on “vahetu”. Seda on väga keeruline kirjeldada, kuid ühendus mängija ja mängu vahel on selgem. Iga liigutus tundub täpsem, tegevus ekraanil toimub vahetumalt, tempoka tegevuse käigus on lihtsam sihik õigesse kohta suunata ja vajalik klõps enne vastast teha.

AOC AG254FG

Automaailma paralleeliks on raskest sportautost kergesse kolimine – iga rooli ja pedaalidega antud käsk toimub kiiremini ja pakub seejuures rohkem tagasisidet. Kas see teeb sind paremaks mängijaks või juhiks? Üksinda kindlasti mitte, kuid kogu elamus on ainuüksi selle ühe muutunud faktori tõttu palju nauditavam.

AG254FG puhul on boonuseks ka suurepärane kontrast, dünaamiline ulatus ja täpsed värvid, kusjuures 45-kraadise nurga alt vaadates ei muutu värvid üldse. Kõik need omadused kokku teevad sellest ka tavakasutajale suurepärase monitori, kuid umbes 700 euro juurest algav hind peletab nad arusaadavalt eemale – selle raha eest saab palju paremaid universaalsõdureid.

Kokkuvõtteks

AG254FG särab ilmselgelt aktiivsemate mängijate jaoks, kellel on tarvis iga viimast kui konkurentsieelist. 360-hertsiste monitoride turg üha laieneb ning kui vaid seda vaadata, on ka odavamaid monitore, kuid sel juhul tuleb leppida kompromissidega. AOC eeliseks on lisaks tooretele hertsidele ka koostekvaliteet, seadistatavus ning pildi täpsus – ja selle hinna eest kogu kompott saada tundub juba päris hea .

Fotod: autor, AOC

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN