Huawei esitles veidi aega tagasi oma uut kõige-kõigema kaameraga nutitelefoni P60 Pro. Mul avanes võimalus seda põgusalt testida – mida teeb ta hästi, mis võiks olla parem?
Algatuseks, kiirelt jõu- ja ilunumbrid: protsessor on Snapdragoni 8-tuumaline, võimsaima tuuma taktsagedus on 3,2 GHz. Olenevalt versioonist on muutmälu kas 8 või 12 GB, sisemälu 256 või 512 GB. Hind on olenevalt edasimüüjast umbes 1200 eurot.
Ekraani diagonaal on 169,4 mm ja eraldusvõime 2700×1220 pikslit, värskendussagedus 120 Hz. Loomulikult on olemas ka võimalus lasta telefonil endal otsustada, mis sagedus hetke kasutuse juures optimaalseim on. Ekraani katab ülivastupidav Kunlun klaas, lisaks on telefon vee- ja tolmukindel (IP68 standard).
Erinevaid kaameraid on neli, sealhulgas 48 MP põhi- ja 13 MP lainurkkaamera. Muide, optiline suum on lausa 3,5-kordne. See tuleneb objektiivi leidlikust disainist, mida näeb pildil:
Aku suurus on 4815 mAh, laadimiskiirus kaasasoleva laadijaga kuni 88 W ja juhtmevabalt kuni 50 W. Kes tunnevad suuremat numbrihuvi, saavad siia klikkida. Nüüd aga kasutuskogemusest.
Google’i rakendused ja kasutusvalmidusse sättimine
Alustame kohe elevandist toas – Google’i teenused. Alates maikuust 2019 kanti Huawei Ameerika Ühendriikides Entity Listi ehk nende ettevõtete nimekirja, kellega USA firmad koostööd ei saa teha. See tähendas, et Huawei ei saanud jätkata oma koostööd firmadega nagu Intel, Qualcomm ja mis kõige kriitilisem, Google.
Praktikas tähendas see seda, et Huawei pidi drastiliselt muutma oma äripraktikat. Nüüdseks on Google’i teenused ja rakendused asendatud enda omadega, mis suudavad täita samasid funktsioone. Kuid see ei tähenda, et Chrome’i, Google Drive’i, GMapsi, GMaili jne Huawei telefonidel tööle ei saa. Vastupidi – see on väga mugavaks tehtud ja Google’i toe puudumist ei pea telefoni valikul kartma.
Praeguseks on olemas mitmed rakendused nagu GSpace, GBox jms, mille kaudu saab alla laadida ja toimima ka kõik vajalikud Google’i teenused. Telefoni proovimiseks ette valmistades võttis see maksimaalselt 10 minutit – tõmba alla üks eelnimetatud äppidest ja tiri sealtkaudu soovitud rakendused. Nende otselingid saad harjumuspäraselt telefoni menüüs tirida sinna, kuhu tahad.
Ka eelmisest telefonist andmete üle toomine on Huaweil väga mugavaks tehtud – käivita Phone Clone, täpsusta kumb on uus ja vana seade, skänni telefonide sidumiseks QR-kood ja vali, mis andmed üle tuua. Tehtud! Võimalusel kopeeritakse ka kõik eelmise telefoni sobivad seaded, samuti otseteede paigutus menüüs jne.
Operatsioonisüsteem, mugavus ja kiirus
P60 Pro kasutab EMUI 13.1 operatsioonisüsteemi. Algselt on sisse lülitatud featuurid nagu alati aktiivne ekraan (kellaaeg ja valitud andmed alati nähtaval), kohanduv eredus, näpuliigutused edasi-tagasi liikumiseks ja äppide sulgemiseks jne, kuid kõik need saab loomulikult enda maitse järgi sättida ja soovi korral ka ekraani alaossa tuttavad kolm nuppu tagasi tuua.
Kaustade sisu, suuruse ja rakenduste paigutamise kohandatavus on väga mugav. Lisaks tavapärastele kaustadele, mille sisu kasutamiseks tuleb need lahti klõpsata, saab teha ka kohandatud suurusega nö “lahtiseid” kaustasid, kus äpi logole klikkides selle avada saab.
Peaekraanil paremale tõmmates avad oma isikliku ja väga kohandatava “infotoa”, kuhu saab sättida värskeimad uudised vastavalt huvitavale teemale, ilmateate, terviseinfo, spordiürituste tulemused jms.
Üldine kasutuskogemuse kokkuvõte on – kiire! Proovisin korraga käimas hoida ja vahetada mitme nõudliku mängu, Youtube’i video ja umbes 50 aknaga Chrome’i vahel, kuid P60 Pro läks vaid vaevu soojaks. Võrdluseks – oma eelmisest telefonist andmeid liigutades läks see tulikuumaks, P60 Pro aga ei teinud teist nägugi.
Kaamera ja tehisintellekti abikäsi
Huaweist rääkides ei saa kaamera tähtsust kuidagi pisendada. Nagu eelnevalt mainitud, on neid kokku neli: üks muudetava avaga 48 MP, üks 3,5-kordse optilise suurendusega 48 MP, lainurkne 13 MP ja esikaamera on samuti 13 MP.
Lisaks pakub sisseehitatud tarkvara AI Lens igakülgset tuge, et piltide kvaliteeti parandada – näiteks tunneb see ära, mida pildistatakse (loomad, toit, õhtutaevas jne), ja keerab seaded optimaalseimaks. Tulemuseks on telefon, millega igaüks suudab isegi automaatrežiimis ilusaid pilte teha. Loomulikult on olemas võimalus RAW formaadis pildistada ja ka Pro-režiim, kust kõiki sätteid ise muuta saab.
Palju pole vaja rääkida, siin on mõned P60 Proga tehtud pildid:
Mõned küsitavused
Esimene asi, mis kasutusmugavust häirib, on telefoni suurus – ma saan aru, et kliendid soovivad üha suuremaid ja selgemaid ekraane… Ja samas ma ei saa aru. See ei ole mugav, kui telefon on nii kõrge ja lai, et ühe käega kasutades ei ole see enam mugavalt peopesas, vaid tahab sealt välja libiseda.
Trükkides ei ole see probleem, sest telefoni saab toetada väiksele sõrmele. Kuid ekraani ülaosas toimetades, näiteks pöidla vastasnurgast alla tõmmates ja telefoni külgedelt hoida püüdes kaob igasugune käeshoidmise mugavus ja telefon hakkab alla libisema. Ja kuidas on lood veel neil, kellel on väiksed käed? Pidev kahekäekasutus? Mõni nakkuva kattega telefoniümbris on igatahes tugevalt soovituslik.
Ja reklaamid… Nii telefoni enda rakenduste alla tirimise keskkonnas AppGallery kui ka Google’i teenuste jaoks kasutatavas GSpace’is on igal käivitusel ees vähemalt 2-3 sekundit reklaame mõne soovitatud äpi kohta. AppGallery’s ei ole neid võimalik välja lülitada, GSpace tahab selle eest raha. GBoxi ma veel ei proovinud – ehk on seal lood paremad.
Ülaltooduga ka minu leitud miinused piirduvad. Tegu on tipptasemel kiire ja intuitiivse telefoniga, millega isegi amatöörid suudavad suurepäraseid fotosid teha. Google’i toe puudumine kasutust tagasi ei hoia ning kui eelistus Apple’i versus Androidi osas on selge, on Huawei jätkuvalt tugev konkurent teistele tehnoloogiahiidudele.
Meedia: Huawei