Huawei pakkus suvel mulle võimalust testida nende uusimat nutikella, valiku parimat ja mitmekülgseimat Watch Ultimate’i. Mida arvata veel ühest nutividinast?
Siin võiks ümber jutustada turundusmaterjalidest leitavaid sõnu nagu “meistriteos”, “ultra-lipulaevnutikell”, “lennunduses kasutatavad materjalid” jpm, kuid ülivõrded ei kõla eriti inimlikult. Kes tahavad numbreid lugeda, need saavad siin lingil klikkida. Teistele aga hoiame asja lihtsa – see on ilus, suure selge ja kiire puuteekraani, kolme juhtnupuga ja pakub mitmeid tööriistu, mis muudavad seiklemise lihtsamaks.
Kasutusmugavusest
Kellaga on kaasas laadija ja kolm rihma. Rihmavahetus on tehtud väga lihtsaks ja kiireks – ei ole vaja mingeid eritööriistu, lülide-liigendite välja surumist ega muud säärast. Lihtsalt tõmba etteantud kohast küünega liugurit ja saadki rihma kätte. Sama hõlbus on ka metallrihma pikkuse kohandamine lülide eemaldamise teel.
Kella kolm nuppu toetavad nii ühekordseid kui pikki vajutusi, lisaks on “peanupp” ka keeratav. Vasakpoolne nupp on otsetee funktsioonini “Ekspeditsioon”, millest hiljem natuke rohkem. Paremal üleval asub “peanupp”, mis on ühtlasi ka sisse- ja väljalülitamise nupp ja keeratav, et lehti sirvida. Parempoolne alumine nupp on seadistatava funktsionaalsusega.
Kuna minu kasutusplaan hõlmas nii kella kandmist magamisel, võidu sõites, ujudes jpm, siis klõpsasin kohe külge vähemglamuurse välimusega kummirihma ja kasutasingi seda kogu kahenädalase testperioodi vältel. Kõige rohkem huvi pakkus erinevate keha parameetrite jälgimine ja sellekohane tagasiside kellalt.
Selle funktsionaalsuse saavutamiseks tuleb kas alla tirida või uuendada rakendus Huawei Health. Edasi kiire ühendus sinihambaga ja rohkem polegi midagi vaja. Seega – kell valmis sätitud, testima!
Igakülgselt seikluskell
Watch Ultimate’i üheks peotrikiks on kindlasti mitmekülgne seiklemist toetav funktsionaalsus. Sukeldu vette (kasvõi 100 m sügavusele!) või metsasügavustesse, kellal on kõige jaoks omad andurid, režiimid, äpid, statistika kogumine ja palju muud.
Näiteks uus ekspeditsioonirežiim – kell on ühenduses viie erineva satelliitvõrguga ja pakub täpset infot kõrguse, õhurõhu, päiksetõusu ja -loojangu aja, kuu faasi ja paljude muude faktorite kohta. Pingutustnõudvate tegevuste käigus annab kell hoiatusi näiteks vere madala hapnikusisalduse või liialt kõrge südamerütmi kohta ja jälgib taastumiskiirust.
Mina jälgisin näiteks viimaseid näite pingsamalt ühel Bestlapi võidusõitudest – südamerütm käis vahepeal 166 juures ja kell tõdes, et kõik on normaalsuse piires.
Täiskasvanulik või lapsik?
Analoog või digitaalne, minimalistlik või rakendusi täis, täiskasvanulik või lapsik? Kella ekraanil kuvatava kohandamine on väga lihtne ja valikuid lõputult – leiab nii tasuta kui ka tasulisi… sihverplaate? “Nägusid”? “Sihverpilte”? Ei usu, et kellelgi tekib raskusi endale sobiva leidmisega ka ilma lisa maksmata.
Ekraan ise on 1,5-tolline 466×466 resolutsiooniga AMOLED, hetkel tööstuse suurim ümmargune omataoline. Kuigi ta on AOD (always-on-display ehk tehniliselt pidevalt sisse lülitatud), on akukasutust optimeeritud nii hästi, et minu kahenädalase testperioodi vältel laadisin kella vaid korra – ja seda perioodi alguses! Laias laastus tühjenes aku ööpäevaga umbes 5-7%, mis on suurepärane saavutus.
Kella displeid saab kasutada ka taskulambina, ja selle jaoks on ekraanil mugav otsetee. Kõik pikslid lüüakse valgeks, eredus põhja, ja kuigi pimedas metsas sellega navigeerima ei kutsu, leiab lukuaugu üles küll.
Kuna kell peaks kannatama sukeldumist lausa 100 meetri sügavusele, testisin seda ka vees. Kahjuks polnud nii sügavat kohta kusagilt võtta, rääkimata võimalusest kella pärast kuidagi kätte saada, seega piirdusin tünnisaunas ligundamisega – ja katsetasin hoopis sisseehitatud kuivatusfunktsiooni.
Ekraanil õiget valikut litsudes väristab kell end rütmikalt tühjaks ja suunab korpusesse kogunenud vee heli ja vibratsiooniga välja. Efektiivne ja efektne!
Aga… miks?
Kogu eelkirjeldatu põhjal võib kõik äge ja tore tunduda, aga vanamoelisematel (seejuures minul, kui kella prooviks pakuti!) võib täiesti põhjendatult tekkida küsimus “miks”? Milleks veel üks nutividin?
Minu jaoks on kaks peamist eelist – üks tööalane ja teine isiklik. Esiteks, mulle meeldib näiteks võimalus sõnumeid ja e-kirju saades neid kella ekraanilt lugeda ilma sõnumit või meili päriselt lahti klõpsamata. Niiviisi näen, kas miski “põleb”, ja kui ei, ei ilmu sõnumi saatjale märget selle kohta, et olen seda lugenud, ja mitteajakriitiline kiri postkastis jääb lugemata ja meenutab end mulle järgmine kord, kui meilirakenduse avan.
Konkurentsitult suurim väärtus minu jaoks on aga pidev tervise jälgimine, eriti unekvaliteedi. Mida pingelisem tööperiood, seda olulisem väärtuslik uni. Seda imelikum võib tunduda, et saad justkui unetunnid täis, aga oled ikkagi väsinud. Lihtne – võta raport lahti ja vaata üle, mis ööunega tegelikult toimus.
Lisaks sellele saad ülevaate oma unekvaliteedi kohta ka erinevate faaside lõikes, võrreldes teiste inimeste ja arstide poolt soovitatud tervisliku normiga. Ja kui midagi on paigast, soovitab rakendus parimaid viise selle parandamiseks. Tõsi, lakooniline soovitus stiilis “tundub, et magasite vähe. Soovitame varem magama minna” oli üpris tavaline nähtus. Kuid see ei muuda seda valeks!
Eriline vau-moment oli minu jaoks aga arusaam, et kell suudab tuvastada isegi arterite jäikust. Kella funktsiooninuppu on integreeritud PPG ja ECG sensor, arterite jäikuse kontroll võtab vaid 30 sekundit. Teoorias on selle abil võimalik probleeme ennetada ja õigel ajal arstiabi otsida.
Ootamatult vähe ebamugavusi
Oma testimise jooksul tuvastasin vaid ühe ebamugavuse – kella rakenduseikoonide suuruse muutmine on hüplik ja kuigi sõrmedega “venitades” jääb mulje, et ikoonid saab sättida täpselt nii suureks kui tahad, on tegelikkuses valitavad vaid kindlad astmed. Minu jaoks oleks parim olnud variant kusagil olemasolevate vahel ja frustreeriv oli näha, kuidas ideaalseks zuumitud ikoonid vupsasid sõrmi ekraanilt eemaldades tagasi eikellegimaale.
Samas – miinuste vähesus on ootuspärane, arvestades kella umbes 800-eurost hinda. Seega kui minu kirjeldatud lemmikfeatuurid tunduvad midagi, millest puudust tunnete, saab Watch Ultimate nendega elegantselt hakkama.
Fotod: autor, Huawei