Kolmapäev, 18. detsember 2024
Sony Xperia XZ1 – nagu väike-keskklassi auto
Omapärane disain, tugev metalne korpus
Vee- ja tolmukindel
Telias soodushind 549 eurot

Möödunud aasta tutvustas Sony kaht uut telefoni – XZ1 ja XZ1 Compact, mis vahetasid välja turul üsnagi vähe aega olla jõudnud kolmiku XZ, XZs ning XZ Premium. Kas tegu oli revolutsiooni, evolutsiooni või hoopis kontrrevolutsiooniga, selgus XZ1 nädalase testi jooksul.

VÄLIMUS

Alustuseks tähtsaim number – ekraani suurus on 5,15 tolli, mis on tänapäeva nutitelefonide seas üks levinumaid. See on nagu väike-keskautode klass, kus on suur nõudlus, kuid ka konkurents kõige tihedam.

Telefoni karbist välja võttes hakkavad esmalt silma teravad nurgad, millega Sony jätkab oma stiili ning eristub enamiku suurtootjate toodangust. Kogu korpus on metallist ning ekraan saab endale sellest konkurentide lahendustega võrreldes suhteliselt väikese osa.

Disain ongi see, mille poolest Sony Xperia XZ1 selgelt eristub. Kas see aga meeldib või mitte, on puhtalt maitse asi.

Mõne inimese meelest on tegu kõige ilusamaga telefoniga üldse, mõne meelest ei kannata välimus aga mingit kriitikat. Lõpliku vastuse küsimusele, kas iga hinna eest eristuda püüdmine on ka hea mõte, annavad müüginumbrid.

Korpus on vee- ja tolmukindel vastavalt IP68 standardile. Sukeldumisel kaasa võtta ei sobi, kuid väiksemad veekahjustused peaksid olema välistatud.

SISEMUS

Lisame veel kolm numbrit: 64 GB sisemälu, 4 GB muutmälu, ning 2700 mAh aku. Neid pole vaja häbeneda ning rohkema vastu tavakasutaja reeglina huvi ei tunne.

Telefon sisaldab Qualcomm Snapdragon 835 protsessorit ja Android Oreo 8.0 operatsioonisüsteemi. Viimane töötab laitmatult, ei jõnksuta ega jookse kokku ehk kõik toimibki just täpselt nii nagu vaja. Ja kuigi Sony topib oma tarkvara telefoni keskmisest rohkem, saab seda õnneks kergesti kustutada.

Aku peab tavakasutuses kenasti päeva või isegi kaks vastu olenevalt kasutusintensiivsusest. Muidugi tuleb arvestada, et testis on tegu suhteliselt uue eksemplariga ning aasta pärast ei pruugi aku kestvus enam nii hea olla. Siiski lubab Sony, et kasutatav Qnovo Intelligence tehnoloogia hoolitseb targalt laadides aku pikema eluea eest.

KASUTUS

Metallist korpus on käes üllatavalt mõnus, ei tundu paks ega raske. Kuigi ekraan jätab telefoni esiküljest suure osa kasutuks, ei ole see konservatiivne lahendus probleem, kuna võimaldab kindlamini soovitud kohale pihta saada ning vähendab vigu kasutusel.

Kaitsekile tuli kohe eemaldada, kuna sinna suurelt kirjutatud XPERIA oli küll uhke, kuid lihtsalt segas telefoni kasutamist.

Ekraan on piisava teravusega ja kõike vajalikku sai sealt probleemideta lugeda, sest kuigi pikslite tiheduse poolest ekraanil (424) on XZ1 üksnes kõva keskmik, on kasutusel uus, teleritelt tuntud HDR (High Dynamic Range) tehnoloogia. Ehk et jälle see, mis vaja.

Sõrmejäljelugeja asub külje peal, töötab üllatavalt hästi, aga ei ava ekraani, selleks on vajalik enne vajutada nupule. Esmapilgul samuti harjumatu, kuid tegelikult mõistlik lahendus. Ka füüsilise kaameranupu säilimine on kõva pluss.

Telefon oskab salvestada aegluubis videot ning Sony on uhke 3D kujundite loomise funktsionaalsuse üle. Viimane on küll huvitav, kuid tavakasutajale väärtust siiski ei loo.

KAAMERA

Siin test lõppes, nii otseses kui ka ülekantud tähenduses. 19 megapiksline kaamera on see koht, kus oleks oodanud parimat esitlust, kuid Sony jookseb lihtsalt lati alt läbi.

Väidetavalt maailma parimate telefonikaamerate tootja põrub pildistamisel täiega, ent siin pole ka midagi imestada, sest tänapäeval määrab tarkvara tulemuse saavutamisel väga-väga palju.

Kui valgust on vähe, lähevad värvid täiesti paigast ära ning seda juba olukorras, kus teised kaamerad üritavad enam-vähem realistliku kujutise luua.

Kui valgust on tõeliselt palju, siis tulevad värvid loomutruud, kuid teravus jätab soovida. Ehk et pildistama hakates ei tea kunagi, mis tulemus sealt võib tulla ning see ei ole lihtsalt okei.

This slideshow requires JavaScript.

KOKKUVÕTTEKS

Sony on valmistanud talle omase eristuva disainiga üldiselt täiesti korraliku telefoni. Kuid konkurents sellel turul on tihe ning keskmisest kõrgemat hinda küsides ei saa omale tõsisemaid libastumisi lubada.

Soodsamalt on saada näiteks nii Huawei kui Samsungi samaväärsete näitajatega mudelid, mis aga teevad tunduvalt paremaid pilte.

Kui aga olla Sony disaini ja kasutuskogemuse fänn, on meie soovitus ikkagi oodata ära XZ1 järeltulija, kuna see telefon maksab ebamõistlikult palju, teeb viletsaid pilte ja ei ole lõppkokkuvõttes lihtsalt oma hinda väärt. Vaadates Sony tooteportfelli uuenemise kiirust ei tule uut mudelit ilmselt kaua oodata.

Pildid: Indrek Jakobson. Kaanepilt: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.