Väike, aga ainult füüsiliselt
Kahtlemata võimekas ja käepärane
Mõeldud mõnevõrra spetsiifiliste soovidega kasutajale
Sony XZ1 Compact hind orienteeruvalt 599 eurot
Veel mitte väga kaua aega tagasi olid mainimisväärselt suutlikud Androidi telefonid suured nagu lumelabidad. Nende väiksemad vennad, mis mulle kätte mahtusid, olid kenasti naistele ära kohandatud – jõuetuks nuditud ja väljast blingiga üle puistatud, ehk siis minu mõistes täiesti kasutud.
Õnneks leidus üks tootja, kes sai aru, et väiksem ei pea ilmtingimata võrduma kehvem, ja ilmavalgust nägid Sony kompakttelefonid.
Pärast seda olen lõpuni ära pidanud ühe Z1 Compacti ja praegu olen Z5 Compacti rahulolev omanik – X-le eelistasin Z5 peamiselt veekindluse, aga ka chipseti pärast. Seega ootasin kompaktipere uusimat liiget üsna uudishimulikult (jättes kõrvale silmapöörituse Sony mudelinimetamise loogika suunas…).
Järgnevas testiloos keskendun vähem sellele, millele kõik teised – kaamerale, sest seda teemat on tõesti terve internet täis ja veel üks selline lugu ei anna enam maailmale midagi juurde – ja tegelen rohkem sellega, mida normaalsel inimesel päriselt vaja on: välimus ja kasutuskogemus, sh aku.
Ajalugu
Z1 Compact ei olnud kaugeltki täiuslik telefon. Selle disain vajas järeleaitamist eeskätt kasutuskogemuse poole pealt.
Selle Power-nupp oli täiesti vale kujuga (kuigi minu jaoks õiges kohas), seda ümbritsenud dekoratiivne, aga muidu täiesti ebavajalik rõngake lahkus üsna pea oma kohalt, ja vaata et suurim probleem oli veekindluse pant ehk laadimispesa kattev klapp. Vähe sellest, et see oli kohutavalt tüütu, väsis ka see oma kohal püsimisest ja kadus ära.
Z5 Compact on juba märksa küpsem vili. Kõik mainitud probleemid on parandatud ja minu käe jaoks on tegemist tõeliselt mugava telefoniga.
Tõsi, (interneti andmetel) tüüpiliselt vaevavad ka minu eksemplari kuumahood ja kui ma õigesti mäletan, siis Z1 (siin ja edaspidi on kõikide mudelinimede all mõeldud nende Compact-versiooni) aku, kuigi mahutavuselt justkui väiksem, pidas mu keskmisest tunduvalt intensiivsema kasutuse juures pisut paremini vastu.
Välimus
Tundub, et Z5 väliskuju on Sony klientidele sobinud, sest nii X kui XZ järgivad väikeste kõrvalekalletega üsna täpselt sama joont.
XZ on Z5-st küll kriipsu võrra paksem ja pikem, ümaramate külgede, teravamate nurkade ja ülaservadega (kuidas ma ütlen – nagu lapik silinder?) ning käe all justkui siidisemast materjalist, kuid üldiselt on tegemist visuaalselt üsna sarnaste telefonidega.
[pullquote]Kas ma vahetaksin oma Z5 selle vastu kohe välja? Ei. Aasta pärast, Z5 loomuliku elukaare lõpus, sada eurot odavamalt ja ravitud lastehaigustega Oreoga? Väga tõenäoliselt.[/pullquote]
XZ1 mõjub kõige eelneva tõttu siiski sihvakama ja minu täiesti isiklikust vaatenurgast ka kallimana. Samuti on selle gorillaklaas sõrmede all äärmiselt sile ja libe. Aga ehk parim osa on see, et pärast vahepealset vääratust X-i on XZ1 jälle tolmu- ja veekindel, nagu üks Sony Compact olema peab.
Ja jah, see nõme alumine kasutu allserv, kus Sonydel ühtegi nuppu ei ole, kuigi võiks, on endiselt alles, isegi suuremana kui enne. Sellel on tõenäoliselt mingi hea põhjus, miks see seal olema peab, aga minu jaoks on see ruumi raiskamine.
Ebameeldiv uudis on ka see, et XZ1 laadimisjuhtmel on uus ja moodne USB Type C ots. Seetõttu on kõik need universaalsed Micro-B juhtmed, mis teil kodus vedelevad, selle telefoni mõistes kasutud. Seda tasub meeles pidada.
Tegelikult mul oli ka üllas plaan kolm venda kõrvuti panna ja ilusaid pilte teha, et erinevused ja sarnasused paremini näha oleks, aga paraku tegi just siis viimased hingetõmbed mu kaamera, mille viimaseks pildiks jäigi XZ1 Compacti karp.
Sisu
Esimest korda tõusis mul XZ1 pärast vererõhk, kui üritasin SIM- ja SD-kaardi klappi lahti saada. Kuidas seda peaks tegema Keskmine Eesti Mees, ma ei tea, aga küllap nuga ja kirves on abiks. Tasakaaluks on XZ1 Compactil lõpuks ometi Gorilla Glass, nii et in your face, kass ja muud kraapivad esemed!
XZ1 kapoti all müdistab Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835, mille peal uusim Android – 8.0 ehk Oreo. Kui mitte mujal, siis märkab ka kogenematum silm muudatusi eelkõige seadete sektsioonis, kus võrreldes varasemaga on menüüpunkte tuntavalt ümber grupeeritud ja paigutatud. Võtab natuke harjumist, aga saab hakkama.
Sony Androidi võlu seisneb tavaliselt selles, et see on ka pärast Sonypoolset ülekäimist Androidi moodi. Jah, seal on kindlasti bloatware’i, aga seda ei ole üle kriitilise piiri palju ja päris suurt osa sellest saab kui mitte maha installeerida, siis disable’ida. Kindlasti rõõmustavad mängurid, sest see telefon ühildub sarnaselt oma eelkäijatele Playstationiga.
Kasutus
Jõudluse osas oli alguses raske kahe väga hea asja vahel erinevusi tajuda, aga aeg andis arutust. Näiteks töötab XZ1 Compacti kaamera heades oludes täiesti uskumatult kiiresti.
Ka muus osas mingeid seisakuid või mõttepause ei teki. See oleks mainitud chipseti, 4GB RAM ja 32GB sisemälu puhul ebameeldiv üllatus.
XZ1 2700 mAh aku pidas minu “elan telefon käe küljes” kasutuse juures Z5 omast pisut paremini vastu. Kui väga julgeks minna, siis isegi kaks päeva, ja uskuge, see on minu puhul väga hea tulemus.
Lisaks on XZ1 pääsenud Z5 juba mainitud kuumaksminemise haigusest, nii et siit teine kaalukas punkt. Äramärkimist väärib ka mitmeid erineva kasuteguriga vidinaid täistopitud kaamera Manual-režiim, millega saab teha näiteks nii:
ja nii:
Küll aga tekkisid mul arusaamatused Oreoga. Esiteks häiris mind, et iga kord pärast asukoha väljalülitamist jäi vastav ikoon notification area-sse kuni telefoni restardini püsima. Teenus ise oli väljas ja ükski rakendus seda ei kasutanud, aga ikoon ära ei kadunud.
Ka äratuse ikoon koos vastava teavitusega vahel lihtsalt ei reageeri millelegi ja jääb püsima kuni restardini. Kindlasti on inimesi, keda see ei häiri, aga mina nende hulka ei kuulu.
Teiseks… kui keegi ei peaks kursis olema, siis on telefonidel olemas selline režiim nagu Do not disturb. See blokeerib igasuguse tilu-lilutamise, välja arvatud alarmid, ja see funktsioon mulle üldiselt väga meeldib.
Välja arvatud selle telefoni puhul, kus see vaatamata ilusatele lubadustele ka äratuse jõuga kinni keeras. Väga paha, XZ1, väga paha. Tehnikat peab saama usaldada, vastasel juhul kaotab see minu silmis oma mõtte.
Tagatipuks ei suuda telefoni valguse andur teatud valgustingimustes ära otsustada, kas teha ekraan erksamaks või pimedamaks.
Selle dilemma lahendamiseks plõksib ekraan mõlema variandi vahel edasi-tagasi, kuni kasutajal üle viskab ja ta otsesema valguse kätte istuma kolib. Ekraan ise on samas pidevale kasutajale mugava heledusevahemikuga ega väsita häirivalt silmi.
Samas tuletab telefon näiteks ise eelmisel õhtul meelde, kui tavaliselt kasutatav äratus on miskipärast sisse lülitamata jäänud, ja pakub võimalust seda kohe teha. Sarnaseid pisikesi elu lihtsustavaid funktsioonikesi on veelgi.
XZ1 jõulisus torkas eriti teravalt silma Z5 peale tagasi minnes. Alles siis, kui mingid tegevused tundusid ootamatult… aeglased…, sain ma aru, kui kiire XZ1 tegelikult ka nö tavakasutuse juures on.
Kokkuvõtteks
Kas ma vahetaksin oma Z5 selle vastu kohe välja? Ei. Kuigi mulle meeldib väga XZ1 tunnetus käes, selle akukestvus, kaamera ja muuhulgas ka asjaolu, et see ei lähe käes kuumaks, tundub Oreo hetkel mulle veel liiga toores.
Kas ma teeksin seda aasta pärast, Z5 loomuliku elukaare lõpus, sada eurot odavamalt ja ravitud lastehaigustega Oreoga? Väga tõenäoliselt.
XZ1 Compactile võib paadunud lipulaevaaustaja ette heita väiksemat ekraani, mis 4K-d ei mängi, aga teate, mis? See ei ole see telefon. Suure ekraaniga ülivõimsaid labidaid on turul nii, et tee või aeda. XZ1 Compacti väärilisi väikeste kätega inimeste telefone… mitte nii väga.
Vaata lisainfot maaletooja kodulehelt või tootja kodulehelt
Fotod: Maarja Vau, tootja
Sony XZ1 Compact