Esmaspäev, 17. juuni 2024
Elon Musk andis Twitteris teada, et Tesla Semi esitlus lükkub Model 3 tootmisraskuste tõttu novembrisse ning “rahva-elektriauto” ettetellijatel tuleb oma unistuste sõidukit oodata arvatust kauem. Osa investoreid on muutunud närviliseks, sest kardetud stsenaariumid hakkavad tõeks saama.

Tesla, mis nii võimsalt on pioneerinud elektriautosid ja akutehnoloogiaid, seisab silmitsi päris elu raskustega. Juulist septembrini on suudetud tootmisliinilt maha veeretada vaid 260 Model 3, ning ligi pool miljonit eeltellijat vaatavad ehmunult kalendrisse, mõeldes, millal nende järjekord võiks jõuda – samas tempos jätkates tõenäoliselt mitte enne  2025 aastat.

TOOTMISREKORD JA TÕELINE PÕRGU

Suurtele numbritele otsa vaadates ei olegi asi nii hull, tänavu kolmandas kvartalis tootis Tesla kokku 26 125 elektriautot, neist 14 065 Model S ja 11 865 Model X. See on seniste aegade tootmisrekord, aga ei lohuta kuigivõrd Model 3 tulevasi omanikke, sest septembris pidi tehase jõudlus olema juba 1500 “rahva-elektriautot”.

Elon Musk on oma töötajaid poolavalikult hoiatanud, et Model 3 tootmisliinide käivitamine tõotab vähemalt 6 kuud tõelist põrgut. Ühiste pingutuste tulemusena on klientidele tänaseks kätte antud juba 220 Model 3 sõidukit, ülejäänud on olnud tehase oma töötajatele testimiseks, et sõeluda välja mudeli lastehaigused.

Avalikkusele on Elon Musk põhjendanud Model 3 viivitust ootamatult tekkinud pudelikaeltega: “Kuigi suurem osa meie tootmise allüksustest nii California autotehases kui Nevada Gigafactorys on võimelised täie rauaga töötama, on neist käputäis saanud takistuseks, miks me ei saa toota nii palju kui lootsime.”

KIUSLIKUD RINGINUHKIVAD AJAKIRJANIKUD

Ajalehe Wall Street Journal ajakirjanikud ei taha Teslat rahule jätta. Väidetavalt usaldusväärsetest allikatest on nad saanud infot, et moodsa tootmisliini asemel valmistatakse Model 3 osi hoopiski käsitööna. Alates septembrist on töötajad suure osa Model 3 autosid kokku ladunud Fremonti tehasest eemal.

Kuna tootmisliin oli häälestamata, korraldas Tesla Model 3 kokkupaneku tehasealal, selleks spetsiaalselt eraldatud angaarides. Seal siis jõudumööda neid masinaid ka kokku laoti, ja laotakse tänaseni. Investorid on toimuva päevavalgele tulles pahased: miks keegi neid ei teavitanud ja mis saab poolest miljonist ettetellijast?

See info ei ole midagi põrutavat: Tesla andis suve hakul teada, et tavapärase tootmisliinide seadistamise ja proovipartiide väljutamise asemel tõmmatakse produktsioon kohe käima: iga auto, mis liinilt veereb, leiab omaniku.

Kui nüüd mõni liin tõrgub või vajab seadistamist, ei peata Tesla tootmist täielikult vaid jätkab autode käsitsi kokkuladumist. Ostjaid peaks see teguviis rõõmustama: esiteks saavad nad uhkeldada, et sõidavad ringi “peaaegu käsitööautoga” ning teiseks liigub tootmine edasi. Küll teosammul, aga see liigub.

WSJ paljastused on vihale ajanud ühe Tesla (nais)kõneisikutest, kes asus otserünnakule: “Rohkem kui kümme aastat on WSJ järjekindlalt Teslat rünnanud ning kirjutanud meist negatiivses valguses. Ma imestaksin, kui kunagi ilmuks mõni soosiv lugu.”

ELON MUSK RAHUSTAB INVESTOREID

Vastuoluline info ei saa jääda vastuseta. Möödunud nädala lõpus rahustas Elon Musk investoreid, öeldes, et aastal 2018 on Tesla võimeline tootma pool miljonit sõidukit aastas. Model 3 tootmismaht peaks ületama veerandi miljoni piiri ning püsima samal tasemel vähemalt viis aastat.  Kui lisada siia Model S ja X loodetud 195 000 eksemplari, saabki pool miljonit kokku.

Model 3 tootmismaht peaks ületama veerandi miljoni piiri ning püsima samal tasemel vähemalt viis aastat.  Kui lisada siia Model S ja X loodetud 195 000 eksemplari, saabki pool miljonit kokku.

Ajakirjanikud ning investorid aga näikse Muski ja teiste kõneisikute lubadustes üha enam kahtlevat. Mõni aeg tagasi lahvatas skandaal, et Tesla on jaganud Electreki peatoimetajale hüvesid selle eest, et see oma lehes autosid ülistab. Fred Lambert omakorda on lubanud kiusajad lihtsalt maha tappa…

Segadus ja tülid ei tee head Tesla suhetele meediaga. Kas nad sellest muidugi väga hoolivadki, sest nende fännkond ühe kirjatsura kiusliku (loe: neile mittesobiva) artikli peale vaevalt et on nõus oma usku muutma. Tuleb auto aastal 2025, siis tuleb, noh, mis te lärmate?

OLGEM TÄPSED: MEIL ON AEGA VEEL!

Loeme nüüd uuesti: Tesla on lubanud 2017. aasta lõpuks tõsta Model 3 tootmismahud 5000 autoni kuus. Aasta lõpuni on meil aega veel kaks ja pool kuud. Andke aega atra seada ja ärge halisege!

“On mõistlik meelde tuletada, et mingeid fundamentaalseid probleeme Model 3 tootmises või tarnetes ei esine,” seisab Tesla ametlikus teadaandes. “Me oleme aru saanud, mida tuleb parendada ja täiesti kindlad, et lähiajal saavad tootmises tekkinud kitsaskohad lahendatud.”

Üks võimalik lahendus on asendada laisad insenerid ja konstruktorid uute ja väledamatega: Bloombergi teatel vallandas Tesla oktoobri alguses 400 – 700 töötajat, kelle seas oli nii pooljuhte kui lihttöölisi. Samas on Tesla käivitanud uute töötajate värbamiskampaania: tootja kodulehel on pakkuda rohkem kui 2000 töökohta.

Tesla fännid on täiesti veendunud, et Elon Musk suudab teha kübaratriki ja tõmmata kolm küülikut välja veel enne kui õhtu jõuab. Ka investorite seas valitseb kahetine meeleolu – ühed kraaksuvad häda nagu valged varesed aiapostil, teised on äraootaval seisukohal: aasta ei ole veel kaugeltki läbi!

“Elon ei ole kunagi ühestki numbrist kinni pidanud,” põrutab Ross Gerber, Tesla ühe osaniku, Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management’i tegevjuht. “Väga kiiresti tegutseda on kõik, mis me temalt ootame,” vahendab Gerberi sõnu Bloomberg.

Robert W. Baird & Co analüütik Ben Kallo ütleb, et Tesla on oma tootmisplaanist (vaid) 3-4 nädalat taga. Kui nüüd suudetakse tootmisliinid käivitada ning tekkinud probleemid lahendada, vaatame me mõne aja pärast sellele kisale tagasi kui lapse nutule hammaste tulemise ajal.

Kogu see jahmimine, ajakirjanikega pipardamine, investoritele teatud üksikasjade rääkimata jätmine on viinud Tesla aktsiahinna kliimaksisse – sõltuvalt, mis infot parasjagu tilgutatakse, see kas tõuseb või langeb. Viimasel ajal küll pigem natuke langeb.

Aga need, kes oma Model 3 kätte saanud, on paksult rahul. Esimestel tellijatel vedas – neil õnnestus endale hankida Model 3 kallim versioon, järgmised tulijad peavad leppima odavama variandiga, sest vastasel juhul seisab tootmine jälle mõne aja kellade ja vilede külgepanemise taga. Milleks see nahk ja kulinad, see on Tesla ometigi!

https://www.instagram.com/p/BaAOokSgdCp/

AH-JAA, TESLA SEMI…

No selle kohta pole praegu palju teada. Elon Muski värske säuts lubab Semi veoki maailma esmaesitlust septembri asemel 16. novembril.

Mis saab olema veoki sõiduraadius, kas see on robotauto, kas ja millal see tootmisse jõuab – eks me kuule siis. Varuge kannatust, kodanikud, eesminejal tuleb tee sisse raiuda, ärge rüselege ometigi tal seljas, kui ei taha külakuhja.

Varuge kannatust, kodanikud, eesminejal tuleb tee sisse raiuda, ärge rüselege ometigi tal seljas, kui ei taha külakuhja.

Inspiratsioon: The Truth About Cars, Tesla, Twitter

SaveSave

KOMMENTEERI SIIN