Pühapäev, 1. september 2024
Mis on populaarseimad ja tahetuimad Jaapani sportautod? Kes teemaga natukenegi kursis, mänginud mõnda Need For Speedi või vaadanud mõnda osa “Kiireid ja vihaseid”, jõudis tõenäoliselt vähem kui kümne sekundiga mõelda muuhulgas Toyota Suprale ja Nissan Skyline’ile. Viimase erimudel müüdi Jaapanis oksjonil rekordilise 266 600 € eest.

See, et tahetuimad “jaapanlased” on ületanud maagilise saja tuhande euro piiri, pole ammu enam uudis. Üldiselt toimub massiivne hinnatõus siis, kui kõnealuste masinate importimine Ameerika Ühendriikidesse legaalseks muutub. Täpsemalt – kui auto saab 25-aastaseks, ei pea ta enam vastama kohalikele EPA ja DOT nõuetele.

Tärmini lähenedes toimub buum – tahetud masinaid ostetakse Jaapanist (tihti pimesi) massiliselt kokku ja toimetatakse sadamatesse USA-sse sõitu ootama. See ootamine vältab mõnikord mitu aastat.

Skyline’idest rääkides on kõige tahetumad loomulikult erinevad GT-R-id – alates mudelipõlvkonnast R32 kuni R34 varustati need masinad muuhulgas intelligentse tagaveopõhise nelikveo, HICAS nelikroolimise (mis küll tihti ostjate poolt “kahjutuks” tehti) ning legendaarse topeltturboga RB26DETT mootoriga.

Koos Toyota Supra 2JZ-GTE mootoriga on need kaks vast legendaarseimad Jaapani tuuningmootorid, mis tulid tehasest metsiku jõupotentsiaaliga, kuid olid vastavalt kohalikule “härrasmeeste kokkuleppele” tuunitud välja andma vaid 276 hobust.

Kuid mootoriplokid olid ehitatud meeletu varuga (muuhulgas paksud silindriseinad, suurepärased jahutus- ja õlikanalid) ja see oli avalik saladus – tuunimine oli väga julgustatud. Praeguseks pole 1000-hobujõuline RB26 või 2JZ enam midagi erilist.

Kuivõrd kangeimate mudelite hinnad jooksevad kiiremini eest, kui isegi keskmisest rikkam inimene raha kõrvale panna suudab, võetakse hea meelega ära ka erinevad lahjemad mudelid – juba õige kere tõttu on kindel, et korralikult hoides saavad hinnad vaid tõusta.

266 600-eurone Nissan Skyline

Kui aga rääkida autost kui kiirest investeeringust, siis pole midagi kindlamat, kui ära rabada mõni haruldane erimudel. Müügihinnarekordit hoidis seni aastal 2018 ca 250 000 € eest müüdud GT-R V-Spec II Nür, kuni selle tegi üle M-Spec Nür, mida toodetud vaid 285 eksemplari.

Tegu on seisukorralt imetlusväärse masinaga, millel kellal vaid 6817 km. Erimudeli RB26DETT sai muditud suuremate turbode ja tõstetud turborõhuga – vastupidavust lisasid tavapäraste keraamiliste asemel hoopis terasest turbiinilabad.

Sõitjateruumist leidis muuhulgas spidomeetri, mis jooksis välja kuni maagilise 300 km/h-ni. Kuigi Jaapani siseturu masinatel on tippkiirus elektrooniliselt 180 peale piiratud, saab selle väikse vaevaga välja kirjutada…

Kuigi ametlikult oli M-Spec Nüri võimsuseks varem mainitud 276 hobust, näitasid mõõtmised, et reaalsuses oli hobuseid pigem 350 ja kui neist väheks jäi, polnud nende juurde tegemine keeruline.

On veel haruldasemaid

Kui aga rääkida täielikust ükssarvik-Skyline’st, tuleb ära mainida pika ja lohiseva nimega Nissan Skyline GT-R R34 NISMO Z-Tune Midnight Purple III. Z-Tune erimudeleid toodeti vaid 20 tükki ning need tehti ümber olemasolevatest masinatest – aluseks võeti VÄHEMALT V-Spec erimudel ning konversiooni lõpus värviti need halliks.

Nissan Skyline GT-R R34 NISMO Z-Tune Midnight Purple III

… välja arvatud üks, mis tuli tehasest haruldaseima, Midnight Purple pärlmuttervärviga. Kuidagiviisi suutis auto omanik NISMO-t veenda, et erivärv alles jäetaks. Lisaks suutis siin pildil nähtava Z-Tune (šassii nr 15/20) omanik NISMO-t tagantjärele veenda, et tema auto restaureerimise käigus samuti haruldase värvkatte saaks.

Seega kahekümnest niigi astronoomilise hinnaga erimudelist vaid kaks on seda värvi. Kui kõnealused autod kunagi omanikku vahetama peaksid, saab nende hinnalipik tõenäoliselt olema sama pikk kui nende nimi.

Hartnett Media on teinud visuaalselt väga nauditava video sellest, kuidas sellise harulduse värvkate uuesti särama lüüakse:

Fotod: High Import Performance, Imgur

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.