Teisipäev, 18. juuni 2024
Peugeot tõmbas katte täiesti uuelt 9X8 mudelilt – viimase põlvkonna hüperautode värskeimalt saavutuselt, mille võistlusdebüüt saabub 2022. aasta FIA maailma kestvussõiduvõistlusel (FIA WEC).

Nelikveoline hübriidajamiga hüperauto prototüüp sobitub ideaalselt Peugeot Neo-Performance strateegiaga, mille eesmärgiks on tagada vastutustundlik võimekus nii oma tava- kui ka võistlusmudelite juures.

Peugeot 9X8 – brändi uusim pikamaavõistleja – on otsene järeltulija 1992. ja 1993. aasta Le Mans’ võitjale Peugeot 905-le ning Peugeot 908-le, mis võitis legendaarse võidusõidu 2009. aastal. Mõistagi jätkab tootja uue sõidukiga brändi pikka ja edukat osalemist maailmatasemel mootorispordis.

Peugeot 9X8

Nimi, mis seob pärandi tulevikuga

Peugeot’ uue hüperauto nimi on 9X8. „9” jätkab siin nimepanemise traditsiooni, mida bränd oma viimaste tipptasemel kestvusvõidusõiduautode nimedes kasutas – mudeli eelkäijateks on 905 (mis võistles aastatel 1990 kuni 1993) ning 908 (2007 kuni 2011).

„X” viitab omakorda Peugeot hüperauto nelikveolisele veoskeemile ja hübriidsele jõuajamile, mis kehastab hästi brändi elektrifitseerimise strateegiat ka mootorispordi maailmas.

„8″ on aga number, mida kasutatakse kõikides Peugeot’ praegustes mudelinimedes alates 208-st ja 2008-st kuni 308, 3008, 5008 ja muidugi 508-ni, mis käis hiljuti läbi samade inseneride ja disainerite käe alt, kes lõid ka uue 9X8 ning millest sai esimene Peugeot Sport Engineered nimetusega mudel.

Peugeot 9X8

Maksimaalne kasu Le Mans’ reeglitest

Peugeot 9X8 tagumise osa disaini peenelt peidetud detailide hulgas on kaubamärgi küüniste-efektiga valgussignatuur ning väike torge: „Me ei tahtnud tagatiiba.”

Esmakordselt nähti tagatiibasid Le Mans’ 24 tunni võistlusel Chaparral 2F-il, mis osales 1967. aastal. See tähendab, et poole sajandi jooksul seatakse nüüd esmakordselt nende kasutamine kahtluse alla. 9X8 uuendusliku disaini ehk ühe seni elementaarsena tundunud detaili, tagatiiva puudumist toetavad Peugeot Sport Engineered meeskonna poolt läbi viidud uuringud.

Peugeot 9X8

„Uued Le Mans Hypercari eeskirjad koostati selleks, et võrdsustada tavapäraste jõudlust tõstvate süsteemide tähtsust,” selgitab Peugeot Sport WECi programmi tehniline direktor Olivier Jansonnie.

„9X8 disainimine on meie jaoks olnud kirge täis kogemus, sest meil oli vabadus leiutada, uuendada ja uurida ebatavalisi võimalusi auto sooritusvõime ja eriti selle aerodünaamika optimeerimiseks. Eeskirjad näevad ette, et lubatud on ainult üks reguleeritav aerodünaamiline seade, täpsustamata, et tegu peab olema tagumise tiivaga. Meie arvutustöö ja simulatsioonid näitasid, et parim sooritusvõime on tegelikult võimalik ka ilma selleta.”

Hüpertõhus hübriidajam

Pariisi lähedal Versailles’ asuvas tehases on 9X8 kallal käinud meeletu töö alates 2020. aasta septembrist, mil teatati, et bränd osaleb nüüd kestvussõidus ka uues Le Mans’ hüperautode klassis.

Nagu plaanid ette nägid, on uue mudeli tagaossa paigaldatav 2,6-liitrine kahe turboga 500 kW (680 hj) 90-kraadine V6 testpingil kilomeetreid kogunud juba aprillikuust saati.

Niisamuti on vastavalt ajakavale käimas sõiduki esiosasse paigaldatava 200 kW ajam-generaator üksuse ning seitsmekäigulise järjestiklülitusega käigukasti testimine. Võimsat, suure energiamahutavusega ning muidugi tehnoloogiliselt keerukat kõrgepingeakut (900 volti) töötavad välja TotalEnergies’i tütarettevõte Saft ja Peugeot Sport.

Peugeot 9X8

Peugeot’ labor – Le Mans

Lisaks aerodünaamilisele, mehaanilisele ja elektroonilisele efektiivsusele näitab uus auto ka Peugeot’ laialdasi inseneriteadmisi kompromissitus kestvussõidu maailmas. Le Mans’ 24 tunni sõidud on keerulised ja 5400 kilomeetrit, mille autod võistluse käigus läbivad, on lähedal Vormel-1 täishooaja jooksul läbitud distantsile. See tähendab, et üliolulisel kohal on korraga nii efektiivsus kui ka töökindlus.

„Peugeot’ osalemine Le Mansil on rohkem kui sportlik väljakutse,” sõnas Linda Jackson. „Kestvussõit on autospordi vorm, mis annab meie käsutusse sisuliselt ekstreemlabori. See selgitab, miks meil Le Mansiga nii tugev seos on. Võistlusrajal saavutatud tulemustest on meie jaoks ehk olulisemadki need võimalused, mida see võistlus, kus autod 24 tunniks ekstreemsetesse oludesse paisatakse, meile oma inseneeria ja uurimistöö viljade tõestamiseks pakub.”

“Le Mans annab meile konkurentsivõimelise keskkonna, et kontrollida hübriidsüsteeme ja tehnoloogiaid, mida me praegu arendame, et vähendada meie autode kütusekulu ja seega ka CO2 heitkoguseid. Peugeot Spordi meeskonnad on uhked, kui näevad oma uurimistööd meie seeriamudelitel. Meie klientide jaoks on Le Mans labor, mis annab tunnistust Peugeot autode kvaliteedist,” sõnas Jackson.

Peugeot 9X8

Võidusõitjad räägivad

Paul Di Resta – Šotimaa / endine Vormel-1 sõitja / 2010 DTM meister:

„Kõik küsisid, kuidas hüperautod välja nägema hakkavad, ja nüüd on nad siin. 9X8 agressiivne, uuenduslik hoiak ja tugev kaubamärgiga seotud identiteet on suur üllatus.”

Loïc Duval – Prantsusmaa / 2013 Le Mans’ 24 tunni võitja / 2013 kestvussõidu maailmameister:

„On autosid, mida te vaatate ja ütlete, et need on eestvaates toredad, või näiteks küljelt või tagant. 9X8 näeb võrratu välja iga nurga alt!”

Mikkel Jensen – Taani / kestvusvõidusõitja / 2019. aasta ELMS LMP3 meister:

„9X8 jooned on väga erinevad nendest, mida on viimastel kuudel avalikustatud või millele vihjatakse. Kui meil õnnestub selle autoga võita, siis see on ajalooline hetk, sest midagi samalaadset pole varem proovitud.”

Kevin Magnussen – Taani / endine Vormel-1 sõitja / IMSA kestvusvõidusõitja:

„Varem pole midagi sellist olnud. See näeb tõesti välja nagu võidusõidu tulevik. See on esimene kord, kui võidusõiduauto tegeliku disainiga on nii palju tööd tehtud. Tagumise tiiva puudumine oli tohutu üllatus. See tundub nagu uue ajastu algus.”

Gustavo Menezes – USA / kestvusvõidusõitja / 2016 LMP2 Le Mans 24 tunni võitja / 2016 LMP2 maailmameister:

„9X8 annab märku autosõidu uue peatüki algusest. Viimast kümmet aastat iseloomustavad LMP1 prototüüpid. Oli aeg 9X8-ga leiutada märgiline tulevik.”

James Rossiter – UK / endine Vormel-1, ALMS ja Super GT sõitja:

„Ma tõesti ei oodanud nii palju loovust. Selle disain on tõesti valdkonda muutev. Peugeot hüperauto on latti tõstnud.”

Jean-Eric Vergne – Prantsusmaa / endine Vormel-1 sõitja / kahekordne Vormel-E meister:

„Peugeot 9X8 on revolutsiooniline. Selle disaini loonud meeskonnad on võtnud suuna, mida pole autosõidus pikka aega nähtud. Suurepärane!”

Rohkem infot ja pilte näeb siit.

Fotod: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN