Reede, 14. juuni 2024
2019. aasta kevadel pani Bolt Tallinnas Teslad ühte patta teiste esmaklassiautodega, aga otsustas novembri lõpus siiski eraldi elektritaksode kategooria Electric avamise kasuks. Suurem osa selle kategooria sõidukitest tulevad Elektritranspordi e-autorendi kaudu.

Alates 27. novembrist saavad ka tallinlased Bolti rakenduse kaudu tellida elektritaksot: Electric kategooria alla on koondatud kõik platvormteenust osutavad elektrimootoriga autod. Varasemalt on e-autosid tellida saanud Tartus.

Bolt Eesti tegevjuht Aleksei Kolesnikov räägib keskkonnasõbralikest eesmärkidest, mille teostamise ühe osana toodigi äppi eraldi elektriautode kategooria.

“Sõitjatele tähendavad elektriautod märkimisväärset ajavõitu, sest kõik elektriautod võivad Tallinnas kasutada bussiradasid. See on eriti määrav nii hommikuse kui ka õhtuse tipptunni ajal,” lisas Bolt Eesti tegevjuht Aleksei Kolesnikov.

Tallinnast sai teine linn Eestis, kus Bolt eraldi elektrikategooriat pakub. Tartus avati e-autode kategooria 2017. aasta juulis, sel ajal sai Tallinnas eraldi tellida vaid Teslat, elektriautod, kui neid juhtus olema, sõitsid toona veel põhikategooria all.

Elektritranspordi rendiautod ja Teslad

Tellides Electricu auto, võib ette sõita nii Nissan Leaf kui ka Tesla. Uue kategooria autos on uued, sõidukid on keskmiselt 4 aastat vanad. Elektriautode kategoorias sõidavad erajuhid, kes osutavad teenust kas oma või ka renditud autoga.

Renditeenust pakub näiteks Elektritransport, mille juhatuse liige Raul Potisepp on siiralt rõõmus, et Bolt eraldi Electric-kategooria lõi: “Mäletan, kui ka Accelerista kirjutas, et Tallinnas ei saa elektrikat tellida (va Tesla rent), nüüd on see võimalus jälle olemas.”

“Elektritranspori rendiautod on suures osas need, mis seal kategoorias sõitma hakkavad, aga neid rendime me otse juhtidele, Bolt meilt autosid ei rendi,” lisab Potisepp.

Bolti võimalike e-autoostu plaanide kohta Bolti PR-osakond ühest vastust ei ole andnud, küll aga Potisepp, kes ütleb, et on äpitaksoettevõttega autorendi teemadel pikalt suhelnud, seni paraku tulemuseta:

“Nad otsustasid siiski CNG-dega jätkata ja juurde võtta Corolla hübriide, seega autopargi osas ei ole Bolt väga eesrindlik ja innovaatiline. Jätkame nendega suhtlust ja loodame, et juba järgmisel aastal saame neile autosid rentida.”

Hind kallim, aga taksot ei pruugi saada

Elektrikategooria sõidukite stardihind on 2.50 eurot, kilomeetri hind 50 senti ning ooteminuti maksumus 20 senti. Minimaalne sõiduhind elektrikategoorias on 3.50 eurot.

Proovisime 27. novembri varahommikul Nõmmelt Electricuga liikuma saada, paraku olid kõik autod hõivatud. Kella poole kolme ajal pärastlõunal on elektritaksosid saada küll ning tegelikult ei ole ka sõidu hind võrreldes Bolt kategooriaga teab kui palju kallim ent on odavam kui Premiumis.

Kuigi Electricu hind on veidi kallim ning äpp näitab taksot, ei pruugi seda saada: ettesõiduaeg on 15-20 minutit ja e-auto juhid ütlevad, et on mõttetu kesklinnast kohale tulla selleks, et kohe sinna jälle tagasi sõita. Mõistetav – tuleb ikkagi sõita Bolti põhikategooriaga. 3 eurot nagu maast leitud, eks.

Kliendiuuring selgitab eelistusi

Bolt on klientide seas parasjagu tegemas küsitlust, millega loodetakse sotti saada, kas ja kui paljud kliendid on valmis esimese eelistusena valima Electric-kategooria ja selle eest ka pisut rohkem maksma.

Küsimustikul on tore pealkiri “Kui keskkonnateadlik oled sina?” ja muuhulgas uuritakse seal, kas vastaja usub, et suudab oma valikutega maailma paremaks paigaks muuta.

Küsimustik on veel avatud, selle täitmine võtab aega vaid paar minutit. Nagu näitab esimene uue kategooriaga päev Tallinnas, tellivad kliendid hea meelega elektritakso.

Kui nüüd võimalikult rohkem inimesi vastab, et väike hinnavahe pole põhjus, miks e-takso tellimata jätta, siis ehk otsustab Bolt siiski oma fleeti ka elektrilised “rohesabad” lisada!?

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN