Kolmapäev, 24. aprill 2024
Itaalias disainitud kuni 8 inimest mahutav elektriline väikelaev Black Swan pakub peavarju Renault’ e-autode vanadele akudele ja Seine’i jõel turiste vedavate aluste heitmemuredele lahendust.
black swan
Black Swan

Küsimus, mida teha e-auto vanade akudega on sama vana kui elektriauto ise. Silmapaistvalt kõige aktiivsemalt on mahutavust kaotanud, aga veel mitte utiili arvatavaid autoakusid uuskasutada suutnud Nissan ja Renault. Viimane on koostöös Seine’i alliansiga leidmas lahendust Pariisi jõelaevanduse elektrifitseerimiseks.

Väikelaev Black Swan (Must Luik) on teadaolevalt esimene elektrijõul edasiliikuv alus, mille ajam saab oma jõu Renault elektriautodelt maha võetud, uuele elule turgutatud ja laevukesele sobivaks komplekteeritud akudelt.**

Väikelaevaga saab korraga Seine’i jõe vooge imetleda kaheksa inimest ning tulevikus on plaan see jõelaevastik tervenisti elektrifitseerida: taksonduses ja tõuksinduses on Pariis viimastel aastatel jõudsalt e-pioneerinud.

Koostöös Renault Grupi ja Green-Visioniga soovib Seine’i allianss ringmajandusel tugineva majandusmudeli elujõudu tõestada ning edaspidi kaasata koostööle ka teisi mobiilsuspartnereid.

2 tundi lõbusõitu, 3 tundi laadimist

Nullemissiooniga* väikelaev Black Swan, mis võtab pardale 2 – 8 inimest ja on mõeldud ligikaudu 2-tunniste lõbusõitude tegemiseks. Laeval on kaks elektrimootorit ning selle peamine mõju keskkonnale seisnebki CO2 mitte õhku paiskamises.

Liitium-ioonakud on pärit Renault’ elektrisõidukitelt – elukaare lõppu jõudnud akud töödeldakse ümber ning seejärel alustavad need oma uut elu väikelaevadel.

Akud on paigaldatud väikelaeva külgmiste istmete all paiknevatesse nelja spetsiaalsesse roostevabast terasest mahutisse, mis tagavad ohutud ja täielikult veekindlad töötingimused.

Laeva sõukruvi on ühendatud kahe akupakiga, mille nominaalvõimsus on 10 kW (20 kW maksimaalvõimsusel), mis võimaldab väikelaeval kiiresti saavutada vajalikku sõidukiiruse. Akude tootmiseks ei kulu uusi ressursse.

Akude kogumass on 278 kg, mis on kergem kui sisepõlemismootoriga väikelaeva kütusepaak. Kaks kuni kolm tundi kestva laadimisega suudab väikelaev teha kahetunnise sõidu.

Tullio Abbate disain

Itaalia väikelaevatootja Tullio Abbate loodud dünaamilise ja ajatu disainiga laevakere on eriline selle poolest, et sellel puuduvad traditsioonilised mootorid.

Aluse liikumise ja manööverdamise eest hoolitsevad veealused põtkurid. Black Swani profiil mõjub tänu sellele elegantsemana.

Kokpitis on rõhku pööratud ergonoomikale, mis lihtsustab alusega navigeerimist. Reisijatele mõeldud laevaosa on tehtud võimalikult mugavaks.

Kogu jõelaevastik elektrile

Väikelaeva Black Swan esitleti Prantsusmaal novembri alguses jõelaevanduse valdkonna asjatundjatele. Nende hinnangul võiks tegu olla alusega, mis asendaks praegused rohkem kui 150 mootorpaati, mis Pariisis Seine’i jõel turiste sõidutavad.

Ajakirjanikele esitletakse uudismudelit 2020. aasta algul, kui vajalikud kooskõlastused väikelaeva Black Swan kasutusele võtmiseks on saadud.

Samal ajal alustab Seine Alliance veel teisegi analoogse väikelaeva uuendustöödega, seejärel jätkatakse ka teiste aluste elektrifitseerimist – eesmärgiks on kogu laevastik täielikult elektriliseks muuta aastaks 2024.

Loe siit, millised on maailma suurimad akutootjad

*nullemissioon kasutamisel

**Elektriline Black Swan on ekskursioonialusena kasutusel olnud ka Norras, aga sealsete akulahenduste kohta lähem info puudub

KOMMENTEERI SIIN