Reede, 19. aprill 2024
3. novembrist käivitus Tallinnas Bolti pilootprojekt: autoomanikel on võimalus oma sõiduk Bolt Drive`i rakendusega liita ning see välja rentida. Bolt lubab korralikku teenistust, isegi üle tuhande euro kuus. Autojagamisega oodatakse liituma nii eraisikuid kui ettevõtteid.

Suurel osal “kaheksast viieni” töötajatel, kes kasutavad tööle-koju sõiduks autot, seisab neljarattaline enamuse päevast tegevusetult parkimiskohal ning sedagi tihtipeale mitte tasuta – keegi peab majaesise parkimiskoha eest ju maksma.

Nii on järjest rohkem neid, kes eelistavad linnasiseseks liikumiseks ühistransporti, kasutades oma autot vaid pikemateks sõitudeks. Seda kinnitab ka Bolt Drive`i globaalne juht Lukas Yla:

“On palju inimesi, kes kasutavad oma autot ainult kord-paar nädalas ja 95% ajast seisab nende sõiduk lihtsalt parklas. Palju mõistlikum oleks rentida need autod välja ja kasutada jagatud transpordivõimalusi siis, kui neil seda päriselt vaja on.”

Nii tuligi Bolt välja pilootprojektiga, kus pakub autoomanikele võimalust oma tühjalt seisev sõiduvahend äpi kaudu välja rentida. Ettevõte, mille autopark mingil põhjusel tolmu koguma on jäänud, saab kulusid BD asemel samuti kuigivõrd vähendada.

Oodatakse uuemaid sõidukeid

Koostöö eeldab tingimusi: Bolt Drive`ile saab välja rentida kuni kuue aasta vanust sõidukit, mille läbisõit jääb alla 100 000 km.

Liisinguauto kasutaja, kes soovib oma auto siiski anda BD käsutusse, peab enne rendilepingu sõlmimist veenduma, et ta tohib selle kolmandatele osapooltele edasi rentida. Bolt seda ei kontrolli.

Liisingufirmad on lepingusse sisse kirjutanud nii lubatud aastase läbisõidu kui ka otstarbe, milleks võib autot kasutada, seda sellepärast, et sõidukit pikast rendist tagasi võttes riske vähendada.

Kui liisingutakistusi ei ole, auto on vähem kui kuuekas ja sõidukorras ning omanik täib seda võõrastele anda, on asi lihtne: tuleb lahti võtta õige leht, sõlmida rendileping ja koostöö võib alata.

Inimestel, kes soovivad oma auto Bolt Drive’i platvormil välja rentida, tuleb sissetuleku plaani saamiseks ära täita Bolti veebilehel olev ankeet.

Autoomanik saab valida, kas soovib garanteeritud sissetulekut või kombinatsiooni sissetulekust ja Bolt Drive’i kasutusajast.

Suurem auto toob rohkem sisse

Pilootprojekti jaoks on välja arvutatud ka võimalik autost saadav tulu: see sõltub margist, mudelist ning läbisõidust.

Näiteks väikeautod Toyota Yaris, Ford Fiesta, Hyundai i20 jt võivad tuua omanikule päris kena lisatulu: kuni 510 eurot kuus.

Suuremate autode eest nagu Volkswagen Passat on ette nähtud kuni 720€ kuutasu. Premium-mudelite väljarentimise eest on võimalik teenida kuni 1230€ kuus.

Bolti kõneisik Karin Kase selgitab, et pole vahet, kas tegu on BD sõiduki või erasõidukiga, renditeenuse hinnastamisel suurt vahet ei ole.

Rentijal tuleb meeles pidada, et teenitud tulu tuleb deklareerida ja sellelt ka tulumaksu maksta: tegu ei ole “kerge rahaga” vaid lisatuluga.

Arvestades maksuameti kõrgendatud huvi kõikvõimalike äpiteenuste vastu, ei tasu loota, et keegi ei märka – kuna Bolt paigaldab kõigile sõidukitele GPS-seadmed, saab tagantjärele “ups, ma unustasin” – ajaloo koos intressidega taastada. Lihtsaim viis on avada ettevõtluskonto, kuhu rendisumma laekub.

Kuidas olla kindel, et auto ühes tükis püsib!?

Öeldakse, et Murphy ei maga kunagi kui sa kellelegi midagi laenad: raamatud kaovad riiulisügavusse, pidulikud riided lähevad põlema jne. Autoga võib juhtuda sada (mitte nii imelist) asja ja keerd üle nipli ei pruugigi see kõige hullem olla. Bolt proovib omalt poolt riske viisakalt maandada.

Drive’i rakenduses jagatavad autod saavad täieliku kindlustuskaitse kogu ajaks, mil auto platvormil välja renditakse.

Täiendava ohutusmeetmena saavad neid sõidukeid rentida ainult kasutajad, kes on vanemad kui 25 ja kellel on juhiluba olnud vähemalt 2 astat.

Bolt jälgib reaalajas sõidukite kiirust ja asukohta ja saadab hoiatused sõitjatele, kes kiirust ületavad, et seda teha, paigaldatakse kõigisse rendikatesse GPS seadmed.

Kasutuskulud nagu kütus ja autopesu jäävad Bolti kanda. Iga nädal kontrollivad firma esindajad autode tehnilist seisu. “Toimub visuaalne vaatlus ja tehnokontroll komponentidele, et need toimiksid.”

Autoomanikud katavad endiselt autode pikaajalise hooldusega seotud kulud, näiteks tehnohoolduse, rehvivahetuse ja parandustööd, mis ei ole seotud auto välja rentimisega Bolt Drive platvormil.

Miks nad seda ikkagi teevad?

“Kuna piloot alles algas, siis on raske öelda, kui suur huvi olema saab,” tõdeb Karin Kase kui küsin, kui suurt huvi ennustatakse uuele algatusele.

“Bolti missioon on vähendada inimeste sõltuvust isiklikust autost, ja suunata pigem kasutama jagatud liiklusvahendeid siis, kui neil selleks tõepoolest vajadus on,” lisab Kase.

Bolt on varasemalt teada andnud, et suurendavad tänavu rendiautode parki mitmesaja auto võrra. Kas autoomanikele pakutav rendileandmise võimalus tõmbab sellele plaanile pidurit?

Karin Kase otseselt seda ei ütle, aga tema vastusest võib välja lugeda, et Bolt ei pruugi samas tempos uusi sõidukeid juurde soetada: “Isikliku auto Bolt Drive’ile rentimise algatus võimaldab meil suurendada jagatavate rendiautode hulka ilma linnaliiklusesse täiendavaid autosid lisamata.”

Niisiis: kui on olemas uuem ja vähe sõitnud auto, mis seisab suure osa ajast kasutult parkimiskohal, saab Bolt Drive`i kaudu selle panna raha teenima. Mõtlemise koht.

Kaanepilt: Tui-Tuul Sikk

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN